chordom priznaky projevy symptomy pricina lecba fotografie obrazekChordom (anglicky chordoma) je vzácný maligní (zhoubný) nádor vycházející ze zbytků chorda dorsalis (struna hřbetní), což je tkáň vyskytující se u člověka během embryonálního vývoje. Chordom se vyznačuje pomalým růstem, destrukcí okolních struktur a lokalizací zejména v křížové oblasti, na bazi lební, či zbytku páteře. Postihuje častěji muže ve věku 40 – 70 let. Prognóza je špatná.

__

__

osteoid osteom priznaky projevy symptomy pricina lecba aspirinovy testOsteoid osteom (anglicky osteoid osteoma) je malý benigní (nezhoubný) nádor kosti tvořený kostní hmotou (matrix). Postihuje nejčastěji mladé dospělé a jeho typickými lokalizacemi je kost holenní (tibie) a stehenní (femur). Hlavním projevem je bolest. Ta se zhoršuje v noci a ustupuje po podání některých léků.

__

__

lymfoepiteliom lymfoepitelovy karcinom priznaky projevy symptomy pricina lecbaLymfoepiteliom (Schmincke-Regaud tumor, anglicky lymphoepithelioma, lymphoepithelial carcinoma) je maligní nádor složený z anaplastického (přítomnost anaplazie – nezralých buněk) dlaždicového epitelu a lymfatické tkáně. Typická je pro něj lokalizace v oblasti nazofaryngu (nosohltanu) a slinných žlázách, rychlý růst a metastázování (rozsev) do mízních uzlin.

___

___

benigni fibrozni histiocytom dermatofibrom priznaky projevy symptomy pricina lecba fotografie obrazekBenigní fibrózní histiocytom (anglicky benign fibrous histiocytoma, dermatofibroma) je velmi častý nezhoubný nádor měkkých tkání patřící mezi tzv. mezenchymové nádory. Je to oválný, pohyblivý, asi 1 cm velký útvar. Jeho invaze do okolní tkáně je velmi vzácná. Může se vyskytovat ve kterékoliv měkké tkáni, pokud se nachází v podkoží, říká se mu dermatofibrom.

___

___

spinaliom priznaky projevy symptomy pricina lecba fotografie obrazkySpinaliom (anglicky squamous-cell carcinoma, spinalioma) je zhoubný (maligní) kožní nádor vycházející z buněk vrchní vrstvy kůže, epidermis. Má lepší prognózu než melanom, i když může metastazovat, tedy tvořit vzdálená dceřiná ložiska. Roste agresivně do hloubky, kde může narušovat okolní struktury.

__

__

pigmentovana vilonodularni synovitida priznaky projevy symptomy pricina lecbaPigmentovaná vilonodulární synovitida PVNS, neboli difúzní forma obrovskobuněčného tumoru šlachových pochev (anglicky pigmented villonodular synovitis, PVNS) je vzácné benigní (nezhoubné) onemocnění vyvolané proliferací (množením) buněk synovie (kloubního mazu) a buněk pojivové tkáně (fibroblastů) kloubů a šlach.

___

___

obrovskobunecny nador slachovych pochev solitarni priznaky projevy symptomy pricina lecbaObrovskobuněčný nádor šlachových pochev – solitární forma (anglicky giant cell tumor of tendon sheat) je benigní (nezhoubný) nádor vycházející ze synovie (kloubního mazu) a patří na druhé místo nejčastějších tumorů ruky. Jeví se jako několik centimetrů velký uzel šedožluté barvy. Častěji se vyskytuje u žen ve středním věku.

___

___

maligni fibrozni histiocytom priznaky projevy symptomy pricina lecbaMaligní fibrózní histiocytom (anglicky malignant fibrous histiocytoma) je vysoce maligní (zhoubný) mezenchymální nádor vycházející z buněk charakteru fibroblastů (buněk pojiva) a patřící do skupiny sarkomů (zhoubné nádory pojiva). Je to nejčastější sarkom měkkých tkání.

___

___

hibernom priznaky projevy symptomy pricina lecba fotografie obrazekHibernom (anglicky hibernoma) je vzácný benigní (nezhoubný) nádor hnědé tukové tkáně, který je tvořený tukovými buňkami s velkým množstvím vakuol (multivakuolární adipocyty). Může se nacházet v různých lokalizacích, např. v oblasti mezi lopatkami, v mediastinu, v axile (podpaží), v podkoží na stehně či v prsu, nejčastěji u dospělých po 30 letech. Má velmi dobrou prognózu. 

___

___

leiomyomatoza peritonea priznaky projevy symptomy pricina lecbaLeiomyomatóza peritonea (anglicky leiomyomatosis peritonealis disseminata) je velice vzácné onemocnění převážně těhotných žen projevující se výskytem velkého množství leiomyomů (benigní nádor hladké svaloviny) na peritoneu (pobřišnici). Mnohotný výskyt těchto uzlů může napodobovat metastázy, ale jedná se o zcela benigní nález.

___

___

Další články v této kategorii

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Psychotesty on-line.cz Bezplatná právní poradna.cz Moje starosti.cz Rady a návody Bylinky pro všechny