Syndrom vousaté diabetičky Achard-Thiers syndrom příznaky projevy symptomy příčina léčbaAchardův-Thiersův syndrom, syndrom vousaté diabetičky (anglicky Achard-Thiers syndrome) je vzácné onemocnění charakterizované diabetem mellitem 2. typu (cukrovkou 2. typu) a znaky nadprodukce mužských pohlavních hormonů (androgenů), tedy zejména výrazným ochlupením (hirsutismus), zhruběním hlasu a obezitou. Postihuje starší postmenopauzální ženy. Příčina není známá, ale zřejmě zde hraje svou roli genetika.

aerotoxicky syndrom priznaky projevy symptomy pricina lecbaAerotoxický syndrom (anglicky aerotoxic syndrome) byl popsán roku 1999 jako onemocnění postihující zejména piloty letadel a palubní personál, jehož příčinou je dlouhodobé vdechování vzduchu s malou příměsí toxických látek ze spalovaných leteckých olejů a hydraulických kapalin. Za normálních okolností se tyto zplodiny na palubu nedostávají, problém však nastává při poruše. Je to velmi málo známý a kontroverzní syndrom, stále se vedou spory, zda vůbec existuje.

Sarkopenie příznaky projevy symptomy příčina léčba obrázek fotografieSarkopenie (anglicky sarcopenia) je ztráta svalové hmoty, síly a funkce svalů u lidí staršího věku. Postihuje více než 10 % lidí ve věku nad 65 let a až 50 % lidí nad 85 let. Za jejím vznikem stojí kombinace mnoha příčin, zejména nedostatečný příjem bílkovin a snížená fyzická aktivita, dále chronická onemocnění, genetické faktory, hormonální vlivy a další. Podobným stavem je tzv. kachexie, kdy ale ke svalovému úbytku dochází na základě jiné závažné nemoci (např. zhoubný nádor, AIDS).

Kachexie příznaky projevy příčina léčba symptomy obrázek fotografieKachexie (anglicky cachexia) je ztráta svalové a tukové hmoty, výrazný úbytek váhy, podvýživa, celkové chátrání a slabost u pacientů se závažným onemocněním, například při maligních (zhoubných) nádorech, CHOPN (chronické obstrukční plicní nemoci), srdečním selhání, selhání ledvin atd . Rozbíhá se většinou již od začátku těchto onemocnění, ale odhalena bývá až v pokročilém stavu, proto je důležité na ni myslet a začít včas s terapií. Jedná se o jeden z faktorů, který významně ovlivňuje morbiditu (nemocnost) a mortalitu (úmrtnost) těchto pacientů.

Samterova triáda příznaky projevy příčina léčbaSamterova triáda (anglicky Samter´s triad, aspirin-exacerbated respiratory disease, AERD, ASA triad) zahrnuje astma bronchiale, nosní polypy (výrůstky na nosní sliznici) a přecitlivělost na kyselinu acetylsalicylovou (aspirin). Po požití aspirinu se dostavuje kašel, otok nosní sliznice, sekrece z nosu, bolesti břicha, vyrážka a další. Tyto osoby také trápí opakované záněty vedlejších nosních dutin (sinusitidy).

postorgasmicky syndrom priznaky projevy symptomy pricina lecba 2Postorgasmický syndrom (anglicky postorgasmic illness syndrome, POIS) je vzácný stav postihující muže okamžitě po ejakulaci. Je charakterizován jako soubor příznaků („POIS attack“), kam patří například svalová bolest, únava, slabost, podrážděnost, úzkost, poruchy řeči, soustředění, paměti, depresivní nálada, kýchání, pálení očí apod., lokální postižení genitálu není přítomno.

__

__

cutis verticis gyrata priznaky projevy lecba fotografie obrazekCutis verticis gyrata (anglicky cutis verticis gyrata, "bulldog" scalp syndrome) je vzácný stav, kdy se na pokožce hlavy, zejména v její střední a zadní části, vytvářejí záhyby a hluboké vrásky napodobující povrch mozku. Častěji se vyskytuje u mužů a začíná se projevovat od puberty do 30. roku věku.

___

___

bloudiva slezina priznaky projevy symptomy pricina lecba fotografie obrazekBloudivá slezina (migrující slezina, ektopická slezina, anglicky wandering spleen, displaced spleen) je termín označující stav, kdy se slezina nachází v odlišné lokalizaci, než je ta fyziologická – tedy v levé horní části břišní dutiny. Jedná se buď o vzácnou vrozenou vadu charakterizovanou chyběním jednoho či více ligament (vazy), která udržují slezinu na svém místě.

___

___

kwashiorkor priznaky projevy symptomy pricina lecba 1Kwashiorkor (anglicky kwashiorkor, edematous malnutrition) je těžká, život ohrožující podvýživa (malnutrice) způsobená nedostatkem proteinů v potravě. Snížením onkotického tlaku dochází k retenci tekutin v těle, které se potom projevuje typickým zvětšením břicha. Ve vyspělých státech se toto onemocnění nevyskytuje.

___

___

terminalni hrabani priznaky projevy symptomy pricina lecba 1Terminální hrabání (anglicky terminal burrowing) je zvláštní fenomén objevující se u obětí zemřelých na extrémní hypotermii (podchlazení). Tělesná teplota zde klesá i pod 35 stupňů Celsia. Jedinci v tomto stavu se snaží vyhrabat si úkryt, kam by se mohli schovat a snížit tak rychlost ztráty tělesného tepla.

___

___

Další články v této kategorii

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Psychotesty on-line.cz Bezplatná právní poradna.cz Moje starosti.cz Rady a návody Bylinky pro všechny