extrofie mocoveho mechyre priznaky projevy symptomy pricina lecbaExtrofie močového měchýře (anglicky bladder exstrophy) je vzácná vrozená vada charakterizovaná výhřezem močového měchýře skrz defekt na přední ploše stěny břišní. Sliznice močového měchýře se otevírá směrem ven. Jedná se o poruchu vrůstání mezodermu při uzávěru břišní stěny, nebo při uzávěru kloaky, během nitroděložního vývoje plodu.

__

__

gitelmanuv syndrom priznaky projevy symptomy pricina lecbaGitelmanův syndrom (anglicky Gitelman syndrome) je vzácné onemocnění ledvin patřící mezi tubulopatie, tedy poruchy ledvinných tubulů. Jde o autozomálně recesivně dědičnou chorobu ovlivňující transport iontů v distálním tubulu, která se projevuje především jako hypokalémie (snížená hladina draslíku v krvi), hypomagnezémie (snížená hladina hořčíku v krvi), metabolická alkalóza s normálním nebo nízkým krevním tlakem.

___

parureza stydlivy mechyr priznaky projevy symptomy pricina lecba obrazekParuréza, neboli stydlivý močový měchýř (anglicky paruresis, shy-bladder) je druh sociální fobie, který se projevuje jako nemožnost močení, pokud jsou na blízku další osoby, a to jak na veřejných místech, tak i doma. Obtížné močení či úplná nemožnost se může objevit i při časovém presu, nebo na toaletě v jedoucím dopravním prostředku.

___

___

analgeticka nefropatie priznaky projevy symptomyAnalgetická nefropatie (anglicky analgesic nephropathy) je poškození ledvin způsobené dlouhodobým užíváním léků proti bolesti. Léky ze skupiny volně prodejných nesteroidních protizánětlivých látek, jako jsou acylpyrin (Aspirin), ibuprofen (Ibalgin) atd., poškozují ledviny snížením průtoku krve hluboko ve tkáni ledvin.
___
___

glomerulonefritida-zanet-ledviny-priznaky-projevy-symptomyGlomerulonefritidy (anglicky glomerulonephrosis) jsou zánětlivá onemocnění, která postihují základní funkční jednotku ledviny – glomerulus. Glomerulus je vlastně klubíčko tepen, přes které protéká krev, která je filtrována. Většina glomerulonefritid vzniká na podkladě přehnané imunitní reakce organismu.

___

___

alportuv-syndrom-priznaky-projevy-symptomyAlportův syndrom (anglicky Alport syndrome) patří mezi dědičná onemocnění. Alportův syndrom postihuje ledviny, konkrétně je postižena jejich glomerulární část. Toto postižení je zapříčiněno špatnou tvorbou kolagenu s následným ztenčením bazálních membrán glomerulů. Takto ztenčená bazální membrána je náchylná ke změnám struktury. Může dojít například k jejímu rozvolnění.
___
___

iga-nefropatie-bergerova-nefropatie-priznaky-projevy-symptomyIgA nefropatie (Bergerova nefropatie, anglicky IgA nephropathy, Berger's disease) - toto onemocnění se řadí mezi chronická onemocnění ledvin. Poprvé byla IgA nefropatie popsána v roce 1968 Jeanem Bergerem. Jean Berger byl Pařížský patolog.
___
___

hemolyticko-uremicky-syndrom-hus-priznaky-projevy-symptomyHemolyticko-uremický syndrom (HUS, hemolytic-uremic syndrome, haemolytic-uraemic syndrome) je onemocnění, pro které je charakteristické akutní selhání ledvin, anémie, snížený počet krevních destiček a různý stupeň orgánového poškození. Podle toho, jestli je doprovázen průjmem jej můžeme dělit na D-pozitivní, který je velmi častý, a D-negativní, který se vyskytuje v pouhých 10% případů.
___
___

fournierova-gangrena-priznaky-projevy-symptomy-obrazek-fotografieFourniérova gangréna (anglicky Fournier´s gangrene) byla pojmenována dle francouzského venerologa Jean Alfred Fourniera. Fourniérova gangréna je vzácné onemocnění postihující mužský genitál. Jde o velmi vážnou infekci, která vede až ke gangréně (odumření) měkkých tkání (jako jsou svaly) v postižené oblasti. Proto ji řadíme k jednomu z nejzávažnějších stavů v mužské urologii. Nejčastěji bývá postižena oblast penisu a šourku, při objemnějším postižení je zasažena i oblast okolo konečníku.
___
___

chronicka-pyelonefritida-priznaky-projevy-symptomy-9 copyChronická pyelonefritida (anglicky chronic pyelonephritis), tedy chronický zánět ledvinové pánvičky a ledviny je zánětlivé onemocnění s fibrózou ledvin, jež je způsobeno opakujícími se nebo dlouhodobě trvajícími infekcemi ledvin, vezikoureterálním refluxem (chronický návrat moči z močového měchýře zpět do močovodu, čímž dojde k poruše ledvinného systému), nebo močovou obstrukcí vyvolanou jinou příčinou (např. pacienti s vrozenou poruchou ledviny, chronický výskyt kamenů, ad.).
___
___

Další články v této kategorii

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Psychotesty on-line.cz Bezplatná právní poradna.cz Moje starosti.cz Rady a návody Bylinky pro všechny