Ucelené informace o nemocích a jejich příznacích
Kardiologie, angiologie (srdce, cévy)
- Základní údaje
- Napsal MUC. Dominika Tóth (medička)
- Zobrazení: 14
Srdeční extrasystoly, palpitace nebo bušení srdce jsou předčasné údery srdce, které mohou signalizovat vážné problémy. Tyto údery mohou vznikat v síních nebo komorách, přičemž komorové extrasystoly bývají obvykle nebezpečnější a mohou vést k vážným komplikacím. Většina těchto bušení je však neškodná a může být způsobena stresem, únavou nebo nadměrným kofeinem. I přesto je důležité neignorovat časté nebo bolestivé palpitace.
Číst dál: Srdeční extrasystoly, palpitace - příznaky, projevy, symptomy
- Základní údaje
- Napsal MUDr. Zbyněk Mlčoch
- Zobrazení: 6671
Löfflerova endokarditida (endocarditis parietalis fibroplastica, anglicky Löffler endocarditis) je akutní neinfekční onemocnění srdce charakterizované fibrózou (ztluštěním) endokardu (vnitřní vrstva srdce) a myokardu (srdeční svalovina) a infiltrací eozinofily (typ bílých krvinek). U postižených osob dále dochází k trombembolickým příhodám a akutnímu selhání srdce. Jedná se o vzácné onemocnění, vyskytuje se v tropech a to u alergií, systémových onemocnění a při zhoubných nádorech jako paraneoplastický syndrom, postihuje muže. Rychle progreduje a často končí smrtí během několika let.
Číst dál: Löfflerova endokarditida – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba
- Základní údaje
- Napsal MUDr. Eliška Konupková
- Zobrazení: 18520
Syndrom dolní duté žíly (anglicky inferior vena cava syndrome) je soubor příznaků vyskytující se nejčastěji u žen v pokročilém těhotenství při poloze vleže na zádech v důsledku stlačení dolní duté žíly (vena cava inferior) dělohou. Tím dochází k poklesu žilního návratu a následně i krevního tlaku (hypotenze). Kromě těhotenství může tento stav vzniknout při trombóze dolní duté žíly, nebo jejím útlakem zvnějšku například nádorovým procesem.
Číst dál: Syndrom dolní duté žíly – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba
- Základní údaje
- Napsal MUDr. Zbyněk Mlčoch
- Zobrazení: 6558
Myxom srdce (anglicky myxoma) je vzácný benigní (nezhoubný) nádor vycházející z řídké pojivové tkáně. Nachází se nejčastěji v levé srdeční síni, kde může způsobovat arytmie (poruchy srdečního rytmu). Jedná se o nejčastější primární nádor srdce. Mimosrdeční lokalizace myxomu jsou podkoží a svaly. Může být součástí Carneyova syndromu.
Číst dál: Myxom srdce – příznaky, projevy, symptomy, fotografie, obrázek, příčina, léčba
- Základní údaje
- Napsal MUDr. Eliška Konupková
- Zobrazení: 6033
Adamsův-Stokesův syndrom (anglicky Adams-Stokes Syndrome) je onemocnění charakterizované jako náhlá ztráta vědomí (synkopa), která bývá doprovázena svalovými záškuby a křečemi. Příčinou je srdeční arytmie (např. AV blokáda III. stupně, komorová fibrilace, asystolie…), která způsobí nedostatečné zásobování mozku kyslíkem.
Číst dál: Adamsův-Stokesův, Adams-Stokes syndrom – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba
- Základní údaje
- Napsal MUDr. Eliška Konupková
- Zobrazení: 9563
Disekce arteria vertebralis (anglicky vertebral artery dissection) je postižení stěny tepny arteria vertebralis, která zásobuje míchu, mozek, mozkové obaly a hluboké krční svaly. Cévní stěna je při této nemoci podélně roztržená a krev teče do jejích hlubších vrstev (tunica media), důsledkem je zmenšení průsvitu tepny, rozvoj aneuryzmatu (výdutě) či vznik krevní sraženiny (koagula) s následnou tromboembolií (vyplavení krevní sraženiny a ucpání menší tepny).
__
__
- Základní údaje
- Napsal MUDr. Eliška Konupková
- Zobrazení: 9946
Disekce aorty (anglicky aortic dissection) je život ohrožující postižení stěny srdečnice (aorty). Vnitřní vrstva (tunica intima) je podélně odtržená od hlubších vrstev (tunica media), a do vzniklého prostoru proudí pod vysokým tlakem krev. Důsledkem je zmenšení průsvitu až obstrukce aorty, hypoxie (nedostatečný přívod kyslíku) vnitřních orgánů, nebo ruptura (prasknutí) cévní stěny a závažné krvácení s následkem smrti.
__
__
Číst dál: Disekce aorty, srdečnice – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba
- Základní údaje
- Napsal MUDr. Zbyněk Mlčoch
- Zobrazení: 11189
Posttrombotický syndrom (anglicky post-thrombotic syndrome) je skupina příznaků, které vznikají u pacientů po prodělané hluboké žilní trombóze. Jeho příčinou je zúžení (stenóza) žil, zvýšení žilního tlaku, poškození žilních chlopní a změna žilní hemodynamiky (obstrukčně-refluxní porucha).
__
__
Číst dál: Posttrombotický syndrom – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba
- Základní údaje
- Napsal MUDr. Eliška Konupková
- Zobrazení: 7393
Zánětlivá kardiomyopatie (ZKMP, anglicky inflammatory cardiomyopathy, zkratka DKMP) je zánětlivé onemocnění srdeční svaloviny (myokarditida) spojené s poruchou funkce levé komory srdeční. Jedná se o tzv. dilatační kardiomyopatii, která je charakterizována postupnou dilatací (roztažením) srdečních oddílů, zvláště pak levé komory.
__
__
Číst dál: Zánětlivá kardiomyopatie – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba
Těhotenská kardiomyopatie, peripartální kardiomyopatie – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba
- Základní údaje
- Napsal MUDr. Eliška Konupková
- Zobrazení: 7457
Těhotenská kardiomyopatie (peripartální kardiomyopatie, anglicky peripartum cardiomyopathy, cardiomyopathy gravidarum) je onemocnění srdeční svaloviny (myokardu) objevující se během posledního měsíce těhotenství, nebo do 5. měsíce po porodu u žen bez předchozích srdečních potíží.
__
__