Lichen sclerosus vulvae penis příznaky projevy symptomy příčina léčbaLatinský název lichen sclerosus označuje chronickou dermatózu anogenitální oblasti s autoimunitním patogenetickým podkladem (u žen nemoc postihuje oblast vulvy, případně anus, u mužů pohlavní úd, popř. i anus). Méně častá je pak extragenitální forma, tedy mimo oblast vnějších pohlavních orgánů (odhadem 6–20 % pacientů). Toto onemocnění postihuje až 10krát častěji ženy než muže.

notalgia paresthetica priznaky projevy symptomy pricina lecbaNotalgia paresthetica (anglicky notalgia paresthetica) je poměrně časté nervové onemocnění, jehož hlavním příznakem je časté, různě intenzivní svědění (pruritus) pokožky na zádech zejména v oblasti mezi lopatkami. Škrábání ne vždy přináší úlevu a zůstávají po něm na kůži tmavé skvrny. Jde o chronické onemocnění s obdobími remise (vymizení nemoci) a exacerbacemi (náhlé vzplanutí nemoci).

miliaria rubra uzaver potnich zlaz priznaky projevy symptomy pricina lecbaMiliaria rubra (anglicky miliaria rubra, prickly heat) je kožní onemocnění způsobené uzávěrem vývodů potních žláz. Postihuje hlubší vrstvy epidermis. Na kůži vznikají svědící pupeny a puchýřky. Příčinou vzniku je teplé a vlhké prostředí a s tím spojené nadměrné pocení. Nejčastěji vznikají u novorozenců, kteří ještě nemají dostatečně vyvinuté vývody potních žláz, a dále u dospělých při pobytu v tropickém podnebí, nebo při užívání léků ve formě náplastí v místě aplikace.

__

__

drapovite nehty onychogryfoza pricina priznaky projevy symptomy lecba fotografie obrazekOnychogryfóza (anglicky onychogryphosis, Ram's Horn Nails) je ztluštění a drápovité zakřivení nehtu. Nejčastěji se vyskytuje na palci u nohy. Vzniká v důsledku špatného prokrvení, opakovaného tlaku a zanedbání péče o nehty, proto ho často vídáme u starých a nemocných lidí.

__

__

potnicky miliaria crystallina priznaky projevy symptomy pricina lecba fotografie obrazekMiliaria crystallina (anglicky miliaria crystallina, heat rash) známé spíše jako potničky jsou drobné puchýřky, které vznikají v teplém vlhkém prostředí zadržováním potu v neprůchodných vývodech potních žláz. Postižení se týká nejsvrchnější vrstvy epidermis – tzv. stratum corneum.

__

__

hidradenitis suppurativa acne inversa priznaky projevy symptomy pricina lecba fotografie obrazekHidradenitis suppurativa, neboli acne inversa (anglicky hidradenitis suppurativa, acne inversa) je zánětlivé chronické onemocnění kůže. Projevuje se zpočátku tvorbou pupínků a uzlíků podobných hlubokému akné, které se později mění v abscesy (dutina vyplněná hnisem) a píštěle a hojí se jizvením.

___

keratolysis sulcata priznaky projevy symptomy pricina lecbaKeratolysis sulcata (anglicky pitted keratolysis) je infekční kožní onemocnění plosek nohou způsobené bakteriemi např. rodů Corynebacterium, Dermatophilus nebo Kytococcus, které způsobují keratolýzu (rozvolnění) nejsvrchnější vrstvy kůže, tzv. stratum corneum. Jde o celkem časté onemocnění, kterému přispívá hlavně zapaření nohou v neprodyšné obuvi, zvýšené pocení nohou a nedostatečná hygiena.

___

trichomycosis axillaris priznaky projevy symptomy pricina lecbaTrichomycosis axillaris (anglicky trichomycosis axillaris, armpit trichomycosis), tedy mykóza podpaží je povrchová bakteriální infekce postihující ochlupení v podpaží. Nejčastějšími původci jsou Corynebacteria a Serratia marcescens, která se ve vlhkém prostředí přemnoží a vytváří žlutě zbarvené povlaky nebo uzlíky okolo chlupu.

___

___

chronicka radiodermatitida priznaky projevy symptomy pricina lecbaChronická radiodermatitida (radiodermatitis chronica, anglicky chronic radiodermatitis) je onemocnění kůže vyvolané opakovanými malými dávkami radiačního záření. Obvykle po 5 - 15 letech se projevuje zvýšenou suchostí, zranitelností a ztenčením kůže s tvorbou nehojících se oděrek (erozí).

___

___

kuri oko clavus fotografie priznaky projevy symptomy pricina lecba obrazekKuří oko (clavus, anglicky clavus, corn) je nadměrně zrohovatělá kůže (hyperkeratóza) kuželovitého tvaru nejčastěji nad drobnými klouby nohou, která vzniká působením stálého tlaku obuvi. Tento útvar může tlačit až na okostici (periost) a způsobovat tak silnou bolest při chůzi.

___

___

Další články v této kategorii

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Psychotesty on-line.cz Bezplatná právní poradna.cz Moje starosti.cz Rady a návody Bylinky pro všechny