dermatomyozitida priznaky projevy symptomy pricina lecbaDermatomyozitida (anglicky dermatomyos) je vzácné autoimunitní onemocnění postihující svaly a kůži. Rozlišují se dvě formy – juvenilní, která vzniká do 16 let věku, a adultní postihující dospělé. U dospělých se však častěji vyskytuje onemocnění zvané polymyozitida, u kterého chybí postižení kůže.

___

___

polyarteritis nodosa priznaky projevy symptomyPolyarteritis nodosa (angl. polyarteritis nodosa, panarteritis nodosa, Kussmaul disease, PAN) je onemocnění malých a středních tepen (arterií). Je charakterizována postižením všech tří vrstev stěny cév vedoucí ke vzniku mnohočetných výdutí (aneurysmat), krevních sraženin (trombů) a infarzací.

___

___

polymyozitida priznaky projevy symptomyPolymyozitida (anglicky polymyositis) je vzácné systémové zánětlivé onemocnění vyznačující se zejména svalovou slabostí. Je to vzácná dlouhotrvající nemoc postihující více ženy než muže, projevuje se nejvíce ve věku 10-15 let a 45-50let. Příčina onemocnění není známa, náleží však do skupiny autoimunitních revmatologických onemocnění, kdy imunita vlastními protilátkami nedopatřením napadá své tělo (svaly).

___

___

pemfigus priznaky projevy symptomy fotografiePemfigus (anglicky pemphigus) je skupina autoimunitních onemocnění, které způsobují tvorbu puchýřků a následně erozí (boláků po prasknutí puchýřku) na kůži a sliznicích. Dvěma nejčastějšími typy tohoto onemocnění jsou; pemfigus vulgaris a pemfigus foliaceus. Onemocnění je vzácné, postihuje muže a ženy středního věku.

 

___

___

pemfigoid priznaky projevy symptomy fotografiePemfigoid (anglicky pemphigoid) je skupina vzácných puchýřkatých autoimunitních onemocnění, které způsobují tvorbu puchýřů a následně erozí (boláků po prasknutí puchýřku) na kůži a sliznicích. Mezi nejčastější typy pemfigoidu patří; bulózní pemfigoid (nejčastější), jizvící pemfigoid a gestační pemfigoid. Onemocnění je vzácné, postihuje muže a ženy vyššího věku (od 60 let),je 2x častější než pemfigus.

___

___

revmaticka polymyalgie polymyalgia rheumatica pmr priznaky projevy symptomyRevmatická polymyalgie (anglicky polymyalgia rheumatica) je zánětlivé revmatické onemocnění, které způsobuje bolest svalů a ztuhlost svalů, zejména v oblasti šíje a ramen. Typicky se vyskytuje náhle u osob starších 65 let, velice vzácně onemocní lidé mladší než 50 let, 2x častěji postihuje ženy než muže. Revmatická polymyalgie se může vyskytovat i současně s temporální arteritidou (zánět spánkové tepny).

 

___

___

ipex syndrom imunitni polyendokrinopatie a enteropatie vazana na x chromosom priznaky projevy symptomyIPEX syndrom, imunitní polyendokrinopatie a enteropatie vázaná na X chromosom (anglicky: immunodysregulation polyendocrinopathy enteropathy X-linked syndrome) je soubor mnohočetných autoimunitních endokrinopatií, ke kterým se přidružují i autoimunitní onemocnění neendokrinního původu. Toto vzácné onemocnění vzniká mutací genu transkripčního faktoru (FOXP3) a je charakterizováno multiorgánovou autoimunitou.

__

__

feltyho syndrom priznaky projevy symptomyFeltyho syndrom (anglicky Felty syndrome) je variantou těžké formy revmatoidní artritidy. Jedná se o druh revmatického onemocnění s chronickým zánětem kloubů a zvětšením sleziny provázeným úbytkem bílých i červených krvinek. Tato autoimunitní nemoc je relativně častá a postihuje dospělé jedince a častější je zejména u mladších žen.

__

__

hyper ige syndrom priznaky projevy symptomyHyper IgE syndrom (anglicky The hyperimmunoglobulin E syndrome, Job´s syndrome) je vzácný primární imunodeficit. Jedná se o komplexní multisystémové onemocnění postihující především imunitní a muskuloskeletální systém, časté jsou též poruchy dentice. Při laboratorním vyšetření jsou typické vysoké hladiny IgE a eozinofilie.

___

___

franklinova nemoc nemoc tezkych retezcu priznaky projevy symptomyNemoc z těžkých řetězců (Franklinova nemoc, anglicky heavy chain disease) je jedna z forem paraproteinemie, charakteristická proliferací lymfoplazmatických buněk. Ty produkují nekompletní imunoglobuliny sestávající pouze z těžkých řetězců. Často se vyskytuje v oblastech se špatnou hygienou spolu s opakujícím se infekčním průjmovitým onemocněním a chronickou parazitární infekcí, které patrně mají etiopatogenetický význam při vzniku této choroby.

___

___

Další články v této kategorii

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Psychotesty on-line.cz Bezplatná právní poradna.cz Moje starosti.cz Rady a návody Bylinky pro všechny