rakovina-mocoveho-mechyre-priznaky-projevy-symptomyRakovina močového měchýře - karcinom močového měchýře (anglicky Urinary bladder cancer) se v současné době vyskytuje stále častěji. Ovšem díky včasnému záchytu a úspěšné léčbě se snížila úmrtnost na toto maligní onemocnění. Mnohem více postihuje mužskou populaci. Větší výskyt pozorujeme v jihozápadní Evropě, naopak méně se vyskytuje v Japonsku a v Indii. Nejvíce je postižena populace mezi 50 a 70 lety.
___
___

Mezi rizikové faktory patří především kouření a vystavování se chemikáliím, jako jsou aromatické aminy. Dále mezi rizikové faktory řadíme chronické záněty močového měchýře.

Diagnostika: rakovinu močového měchýře diagnostikujeme jej pomocí tzv. cystoskopie s následnou biopsií, tedy odebráním vzorku. Vzorek odešleme na histologické vyšetření. Téměř vždy vychází karcinom z buněk výstelky močového měchýře, tzv. urotelu. Vzácně se pak jedná o nádory ze žlázových buněk.

Léčba: způsob terapie závisí na zhodnocení histologického nálezu a samozřejmě rozsahu onemocnění. Nejčastěji přistupujeme k chirurgickému řešení. Pokud nádor neprorůstá stěnou močového měchýře, lze jej léčit tzv. transuretrální resekcí (TUR). Tato metoda je poměrně šetrná a neovlivňuje funkci měchýře a poškozené ložisko odstraňujeme laserem. V případě mnohočetných lézí doplňujeme chirurgickou metodu chemoterapií. Jestliže tumor prorůstá stěnou, je řešením odstranit celý močový měchýř.Rakovina močového měchýře (karcinom močového měchýře) - příznaky, projevy, symptomy

  • někdy zcela bez příznaků (asymptomatické)

  • hematurie (krev v moči)

  • polakisurie (časté močení)

  • zvýšená dráždivost měchýře

  • nechutenství

  • hubnutí

  • anémie (chudokrevnost)


 

Rakovina močového měchýře - obrázky, fotografie

obrázky a fotografie budou doplněny v průběhu roku 2019

Další články v této kategorii

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Psychotesty on-line.cz Bezplatná právní poradna.cz Moje starosti.cz Rady a návody Bylinky pro všechny