Koronavirus covid-19 příznaky projevy symptomy prevenc léčba byliny bylinkyKoronavirus je virus, který se objevil koncem roku 2019 ve městě Wu-chan v Provincii Chu-pej v centrální Číně. Jde o silně infekční onemocnění, které se postupně z Číny rozšířilo do celé Evropy. Postupně přes Itálii, Španělsko i do České republiky. Lidé v mírné panice udělali velké množství ochranných opatření, která postupně zpomalila šíření viru. Opatření spočívala většinou v použití barierních opatření - roušky, respirátory, gumové rukavice, plastové štíty u pokladen v obchodech, zavírání obchodů, karantény lidích cestujících do zahraničí, postupně dokonce karantény celých měst nebo časový omezený vstup nejvíce ohrožených lidí do obchodů (důchodci).

Konopí CBD HIV AIDSAsi každý z nás už někdy slyšel o HIV, což je zkratka z anglických slov Human, Immunodeficiency a Virus. Tyto slova tak naznačují, že virus HIV napadá pouze lidský organismus, ve kterém oslabuje imunitní systém. Konkrétně virus HIV napadá CD4 buňky, které řídí imunitní systém. Nákaza HIV probíhá nejčastěji pohlavním stykem. Nejúčinnější prevencí je proto chráněný pohlavní styk, a to pomocí prezervativu.

Balantidióza příznaky projevy symptomy příčina léčbaBalantidióza (anglicky balantidiosis) je vzácné infekční onemocnění způsobené prvokem zvaným vakovka střevní (Balantidium coli). Ta napadá zejména prasata, vzácně se ale může nakazit i člověk prostřednictvím výkalů nemocných zvířat a kontaminovanou vodou. Vakovka střevní má dvě formy – neinfekční pohyblivou (trofozoit) a nepohyblivou cystickou, která je infekční, napadá tlusté střevo a způsobuje jeho zánět, tvorbu hlubokých vředů a krvácení, vzácně může dojít k perforaci (prasknutí) střeva a vzniku zánětu pobřišnice (peritonitidy).

Klostridiový průjem klostridiová kolitida příznaky projevy symptomy příčina léčba obrázek fotografieKlostridiová kolitida (anglicky Clostridium difficile infection) je průjmovité infekční onemocnění tlustého střeva (colon) způsobené bakterií Clostridium difficile, často vznikající po terapii širokospektrými antibiotiky (hlavně klindamycin, chinolony, cefalosporiny). Patří mezi poměrně časté nozokomiální (nemocniční) nákazy. Projevuje se kašovitým až vodnatým průjmem, křečemi v břiše, horečkou a dehydratací, hrozí až perforace (protržení) střeva a rozvoj sepse.

Středozemní Marseillská horečka příznaky projevy symptomy obrázek fotografieStředozemní Marseillská horečka (anglicky Boutonneuse fever) je infekční onemocnění patřící mezi skvrnité horečky. Původcem je Rickettsia conorii a zdrojem nákazy jsou hlodavci a psi, přenašečem je klíště rodu Rhipicephalus a k přenosu dochází po jeho přisátí, nebo při vetření jeho infikovaného trusu do oděrky či jiné ranky na kůži. Tato nemoc se vyskytuje v subsaharské Africe, jižní Evropě, Dalekém východě a Indii.

Skvrnivka krysí endemický tyfus příznaky projevy symptomy obrázek fotografieSkvrnivka krysí, endemický tyfus (anglicky endemic typhus, rickettsiosis murium, murine typhus) je vzácné infekční onemocnění způsobené intracelulární bakterií zvanou Rickettsia mooseri. Zdrojem nákazy jsou krysy a potkani a přenašečem je blecha krysí Xenopsylla cheopis. Ohroženi jsou zejména zaměstnanci skladišť a přístavů. Onemocnění se vyskytuje v pobřežních oblastech tropů a subtropů.

Horečka Skalistých hor klíště příznaky projevy symptomy léčba fotografie obrázekHorečka Skalistých hor (anglicky Rocky Mountain Spotted Fever) je infekční onemocnění patřící mezi skvrnité horečky. Původcem je Rickettsia rickettsii a zdrojem nákazy jsou různí hlodavci, především myši, veverky a králíci, dále ovce, kozy a psi, přenašečem je klíště. Tato nemoc se vyskytuje v USA, Kanadě a státech Jižní Ameriky.

Africký klíšťový tyf tyfus příznaky projevy symptomy léčba obrázek fotografieAfrický klíšťový tyf (anglicky African tick-bite fever) je infekční onemocnění patřící mezi skvrnité horečky. Původcem je Rickettsia africae a zdrojem nákazy jsou hlodavci, dobytek a divocí kopytníci, přenašečem je klíště rodu Amblyomma. Tato nemoc se vyskytuje v rovníkové a jižní Africe. Charakteristický je výskyt několika eschar - vřídků s černou krustou, které vznikají v místech přisátí klíštěte, a zduření lymfatických uzlin. Jedná se o nejčastější importovanou rickettsiózu, postihuje až 5 % návštěvníků safari, ohroženi jsou zejména ti, kteří v ohnisku nákazy přenocují např. ve stanu.

Skvrnitý tyfus příznaky projevy symptomy příčina léčba fotogafie obrázekSkvrnitý tyfus, skvrnivka, typhus exanthematicus (anglicky epidemic typhus, jail fever, petechial fever) je infekční onemocnění způsobené mikroorganizmem zvaným Rickettsia prowazekii. Hlavním projevem je makulopapulózní exantém (vyrážka složená ze zarudlých skvrn a pupínků). Dalšími symptomy je silná bolest hlavy a vysoká horečka. Rezervoárem Rickettsií prowazekii je nakažený člověk, přenašečem jsou vši šatní.

Pravé neštovice variola vera příznaky projevy symptomy obrázek fotografiePravé neštovice, variola (černé neštovice, variola vera, anglicky smallpox) je závažné infekční onemocnění charakterizované těžkým celkovým stavem a celotělovou kožní vyrážkou. Na kůži se nejprve objeví skvrna (makula), ze které se později vytvoří papula (pupínek), vesikula (puchýř), pustula (puchýř vyplněný hnisem), krusta a hojí se jizvou.

Další články v této kategorii

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Psychotesty on-line.cz Bezplatná právní poradna.cz Moje starosti.cz Rady a návody Bylinky pro všechny