Nezařazené nemoci a stavy

Handova-Schüllerova-Christianova choroba - příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba, diagnostika

hansova sch llerova christianova choroba priznaky projevy symptomy pricina lecba diagnostika 1Handova-Schüllerova-Christianova choroba (chronická disseminovaná histiocytóza X, multifokální eozinofilní granulom, angl. Hans-Schüller-Christian disease) je chronická forma histiocytózy X, u které dochází k proliferaci (množení) vyzrálých histiocytů v kostech, lebce, vnitřních orgánech a kůži.

___

___

Číst dál: Handova-Schüllerova-Christianova choroba - příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba, diagnostika

Abtova-Lettererova-Siweho choroba - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

abtova lettererova siweho choroba priznaky projevy symptomyAbtova-Lettererova-Siweho choroba (akutní diseminovaná histiocytóza X, angl. Abt-Letterer-Siwe disease) je akutní forma histiocytózy X, kdy dochází ke generalizované proliferaci (množení) vyzrálých histiocytů v játrech, slezině, ledvinách, kostech a v kůži. Histiocyt je druh buněk vyskytující se v pojivové tkáni.

___

___

Číst dál: Abtova-Lettererova-Siweho choroba - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

Noční děs, pavor nocturnus - příznaky, projevy, symptomy

nocni des pavor nocturnus priznaky projevy symptomyNoční děs, pavor nocturnus (anglicky: pavor nocturnus) je krátký, ale velmi nepříjemný stav, který se řadí mezi poruchy spánku. Typické je pro něj náhlé probuzení s křikem, pocitem děsu, panikou a doprovodnými vegetativními příznaky (pocení, bušení srdce, zrychlené dýchání aj.) Dotyčný se často posadí nebo vstane, nelze jej probudit a snahy o probuzení panickou reakci ještě zhorší. Zpravidla se objevuje v první třetině noci a trvá 1-10 min.

___

___

Číst dál: Noční děs, pavor nocturnus - příznaky, projevy, symptomy

Syndrom přetrénování, syndrom získané intolerance na trénink - příznaky, projevy, symptomy

syndrom pretrenovani syndrom ziskane intolerance na trenink priznaky projevy symptomySyndrom přetrénování, syndrom získané intolerance na trénink (anglicky overtraining syndrome) je označení emocionálních, behaviorálních (chování) a tělesných symptomů v důsledku dlouhodobého přepětí. Často se přetrénování týká těch, kteří se rozhodnou v rekordním čase zhubnout, nebo se příliš rychle ponoří do světa kulturistiky. Nedávají tělu dostatečný čas na přizpůsobení a zvyšují si nároky vysokým tempem.

___

___

Číst dál: Syndrom přetrénování, syndrom získané intolerance na trénink - příznaky, projevy, symptomy

Spánková deprivace - příznaky, projevy, symptomy

spankova deprivace priznaky projevy symptomySpánková deprivace (anglicky sleep deprivation) je označení stavu, kdy z různých důvodů dochází k nedostatku spánku. Člověk si může spánkovou deprivaci způsobovat sám, např. když dlouho pracuje, hraje hry místo spaní, oslavuje apod. Jindy jsou však na příčině různé stavy způsobující poruchy spánku, nespavost či špatnou kvalitu spánku.

___

___

Číst dál: Spánková deprivace - příznaky, projevy, symptomy

Solární syndrom, syndrom solárního plexu - příznaky, projevy, symptomy

solarni syndrom syndrom solarniho plexu priznaky projevy symptomySolární syndrom, syndrom solárního plexu (anglicky solar/celiac plexus syndrome) popisuje stav, který se projevuje bolestí v epigastriu (nadbřišku) nebo na jiných místech břicha. Toto označení je odvozeno od tzv. solárního plexu, nervové pleteně, která provází břišní aortu a její rozvětvení až po tepnu kyčelní.

___

___

Číst dál: Solární syndrom, syndrom solárního plexu - příznaky, projevy, symptomy

Jet lag - příznaky, projevy, symptomy

pasmova-nemoc-priznaky-projevy-symptomy-6Pásmová nemoc (anglicky jet lag, desynchronosis) je fyziologický stav, který nastává při poruše cirkadiánního rytmu, typicky v důsledku přesunu letadlem při cestování z východu na západ či naopak. Abychom mohli stav označit za jet lag, je nutné, aby desynchronizace trvala několik dní. Tímto problémem jsou ohroženi nejen cestující, ale rovněž letecký personál na palubě. 
___
___

Číst dál: Jet lag - příznaky, projevy, symptomy

Analgetický syndrom - příznaky, projevy, symptomy

analgeticky syndrom priznaky projevy symptomyAnalgetický syndrom (anglicky analgesic syndrome) je označení pro souhrn zdravotních poruch a poškození souvisejících s dlouhodobým abúzem analgetik a nesteroidních antirevmatik (ibuprofen, aspirin). Charakteristické je poškození ledvin, trávicího traktu, kožní vyrážky, anemie a další.

___

___

Číst dál: Analgetický syndrom - příznaky, projevy, symptomy

Zánět slinné žlázy, sialoadenitis - příznaky, projevy, symptomy

zanet slinne zlazy sialoadenitis priznaky projevy symptomySialoadenitis (anglicky sialadenitis) je zánětlivé postižení slinných žláz z celkových nebo místních příčin. Vyskytuje se při snížené tvorbě slin, snížené hygieně dutiny ústní, nesprávně léčené cukrovce, u nezdravého chrupu, u tvorby slinných kamínků.
___
___

Číst dál: Zánět slinné žlázy, sialoadenitis - příznaky, projevy, symptomy

Zákopová noha - příznaky, projevy, symptomy

zakopova noha priznaky projevy symptomyZákopová noha (anglicky trench foot) vzniká v důsledku dlouhodobého vystavení dolních končetin nízké teplotě a vlhkosti. Na rozdíl od omrzlin zde nehraje roli teplota pod bodem mrazu, ale teploty 0 - 16°C. Dochází k postižení měkkých tkání (hlavně nervů), které se projevuje ztrátou citlivosti a brněním, následuje výrazná bolestivost a vznik otoků i puchýřů.
___
___

Číst dál: Zákopová noha - příznaky, projevy, symptomy

Další články v této kategorii