Onkologie (rakovina, nádory)

Spinaliom – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba, fotografie, obrázky

spinaliom priznaky projevy symptomy pricina lecba fotografie obrazkySpinaliom (anglicky squamous-cell carcinoma, spinalioma) je zhoubný (maligní) kožní nádor vycházející z buněk vrchní vrstvy kůže, epidermis. Má lepší prognózu než melanom, i když může metastazovat, tedy tvořit vzdálená dceřiná ložiska. Roste agresivně do hloubky, kde může narušovat okolní struktury.

__

__

Číst dál: Spinaliom – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba, fotografie, obrázky

Pigmentovaná vilonodulární synovitida – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba

pigmentovana vilonodularni synovitida priznaky projevy symptomy pricina lecbaPigmentovaná vilonodulární synovitida PVNS, neboli difúzní forma obrovskobuněčného tumoru šlachových pochev (anglicky pigmented villonodular synovitis, PVNS) je vzácné benigní (nezhoubné) onemocnění vyvolané proliferací (množením) buněk synovie (kloubního mazu) a buněk pojivové tkáně (fibroblastů) kloubů a šlach.

___

___

Číst dál: Pigmentovaná vilonodulární synovitida – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba

Obrovskobuněčný nádor šlachových pochev – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba

obrovskobunecny nador slachovych pochev solitarni priznaky projevy symptomy pricina lecbaObrovskobuněčný nádor šlachových pochev – solitární forma (anglicky giant cell tumor of tendon sheat) je benigní (nezhoubný) nádor vycházející ze synovie (kloubního mazu) a patří na druhé místo nejčastějších tumorů ruky. Jeví se jako několik centimetrů velký uzel šedožluté barvy. Častěji se vyskytuje u žen ve středním věku.

___

___

Číst dál: Obrovskobuněčný nádor šlachových pochev – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba

Maligní fibrózní histiocytom – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba

maligni fibrozni histiocytom priznaky projevy symptomy pricina lecbaMaligní fibrózní histiocytom (anglicky malignant fibrous histiocytoma) je vysoce maligní (zhoubný) mezenchymální nádor vycházející z buněk charakteru fibroblastů (buněk pojiva) a patřící do skupiny sarkomů (zhoubné nádory pojiva). Je to nejčastější sarkom měkkých tkání.

___

___

Číst dál: Maligní fibrózní histiocytom – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba

Hibernom – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba, fotografie, obrázek

hibernom priznaky projevy symptomy pricina lecba fotografie obrazekHibernom (anglicky hibernoma) je vzácný benigní (nezhoubný) nádor hnědé tukové tkáně, který je tvořený tukovými buňkami s velkým množstvím vakuol (multivakuolární adipocyty). Může se nacházet v různých lokalizacích, např. v oblasti mezi lopatkami, v mediastinu, v axile (podpaží), v podkoží na stehně či v prsu, nejčastěji u dospělých po 30 letech. Má velmi dobrou prognózu. 

___

___

Číst dál: Hibernom – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba, fotografie, obrázek

Leiomyomatóza peritonea - příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba

leiomyomatoza peritonea priznaky projevy symptomy pricina lecbaLeiomyomatóza peritonea (anglicky leiomyomatosis peritonealis disseminata) je velice vzácné onemocnění převážně těhotných žen projevující se výskytem velkého množství leiomyomů (benigní nádor hladké svaloviny) na peritoneu (pobřišnici). Mnohotný výskyt těchto uzlů může napodobovat metastázy, ale jedná se o zcela benigní nález.

___

___

Číst dál: Leiomyomatóza peritonea - příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba

Rabdomyom - příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba, diagnostika

rabdomyom priznaky projevy symptomyRhabdomyom (rhabdomyoma) je velmi vzácný nezhoubný nádor vycházející z příčně pruhované svaloviny. Vyskytuje se především jako vrozený nádor srdce (kardiální rhabdomyom), nebo v měkkých tkáních v oblasti hlavy, krku a ženského genitálu (extrakardiální rhabdomyom), kde rozlišujeme adultní a fetální formu. Histologicky nacházíme polygonální či oválné buňky s cytoplazmou bohatou na glykogen.

___

___

Číst dál: Rabdomyom - příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba, diagnostika

Embryonální rabdomyosarkom (rhabdomyosarkom) - příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba, diagnostika

embryonalni rabdomyosarkom rhabdomyosarkom priznaky projevy symptomyRabdomyosarkom (anglicky rhabdomyosarcoma) je maligní (zhoubný) nádor vycházející z nediferencovaných buněk pro příčně pruhovanou svalovinu. Je to nejčastější maligní mezenchymový nádor vyskytující se jak u dětí a mladých lidí, tak i u dospělých. Nejčastější lokalizace jsou na hlavě, krku, v oblasti genitálu a končetinách.

__

__

Číst dál: Embryonální rabdomyosarkom (rhabdomyosarkom) - příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba,...

Thymom, nádor brzlíku, rakovina brzlíku - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

thymom nador brzliku rakovina brzliku priznaky projevy symptomyThymom (anglicky thymoma) je vzácný nádor z epiteliálních buněk brzlíku (thymus). Brzlík je orgán uložený v horní přední části hrudníku (přední mediastinum). U dětí je důležitý pro vývoj imunitního systému, u dospělých ale zaniká. Thymom se vyskytuje nejčastěji ve věku 55 - 65let. Nádor se pohybuje od opouzdřené varianty, která se projevuje hlavně útlakem okolních struktur, až po invazivní nádor, který napadá okolní struktury a může metastazovat.

___

___

Číst dál: Thymom, nádor brzlíku, rakovina brzlíku - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

Rakovina vejcovodu - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

rakovina vejcovodu priznaky projevy symptomyRakovina vejcovodu (anglicky fallopian tube cancer) - jedná se o vzácný gynekologický nádor vyskytující se většinou jednostranně. Nejčastěji se jedná o nádor vycházející z vnitřní výstelky vejcovodů (adenokarcinom), méně často vycházející z pojivové tkáně (sarkom). 

___

___

Číst dál: Rakovina vejcovodu - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

Další články v této kategorii