Onkologie (rakovina, nádory)

Rabdomyom - příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba, diagnostika

rabdomyom priznaky projevy symptomyRhabdomyom (rhabdomyoma) je velmi vzácný nezhoubný nádor vycházející z příčně pruhované svaloviny. Vyskytuje se především jako vrozený nádor srdce (kardiální rhabdomyom), nebo v měkkých tkáních v oblasti hlavy, krku a ženského genitálu (extrakardiální rhabdomyom), kde rozlišujeme adultní a fetální formu. Histologicky nacházíme polygonální či oválné buňky s cytoplazmou bohatou na glykogen.

___

___

Číst dál: Rabdomyom - příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba, diagnostika

Embryonální rabdomyosarkom (rhabdomyosarkom) - příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba, diagnostika

embryonalni rabdomyosarkom rhabdomyosarkom priznaky projevy symptomyRabdomyosarkom (anglicky rhabdomyosarcoma) je maligní (zhoubný) nádor vycházející z nediferencovaných buněk pro příčně pruhovanou svalovinu. Je to nejčastější maligní mezenchymový nádor vyskytující se jak u dětí a mladých lidí, tak i u dospělých. Nejčastější lokalizace jsou na hlavě, krku, v oblasti genitálu a končetinách.

__

__

Číst dál: Embryonální rabdomyosarkom (rhabdomyosarkom) - příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba,...

Thymom, nádor brzlíku, rakovina brzlíku - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

thymom nador brzliku rakovina brzliku priznaky projevy symptomyThymom (anglicky thymoma) je vzácný nádor z epiteliálních buněk brzlíku (thymus). Brzlík je orgán uložený v horní přední části hrudníku (přední mediastinum). U dětí je důležitý pro vývoj imunitního systému, u dospělých ale zaniká. Thymom se vyskytuje nejčastěji ve věku 55 - 65let. Nádor se pohybuje od opouzdřené varianty, která se projevuje hlavně útlakem okolních struktur, až po invazivní nádor, který napadá okolní struktury a může metastazovat.

___

___

Číst dál: Thymom, nádor brzlíku, rakovina brzlíku - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

Rakovina vejcovodu - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

rakovina vejcovodu priznaky projevy symptomyRakovina vejcovodu (anglicky fallopian tube cancer) - jedná se o vzácný gynekologický nádor vyskytující se většinou jednostranně. Nejčastěji se jedná o nádor vycházející z vnitřní výstelky vejcovodů (adenokarcinom), méně často vycházející z pojivové tkáně (sarkom). 

___

___

Číst dál: Rakovina vejcovodu - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

Choriokarcinom - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

choriokarcinom priznaky projevy symptomyChoriokarcinom je zhoubný (maligní) nádor vycházející z trofoblastu (vnější povrch embrya /nejedná se o nádor od plodu ženy v těhotenství!/). Nádor poměrně snadno tvoří vzdálená ložiska (metastázy) a to nejčastěji v plicích, pochvě, játrech a centrální nervové soustavě. Podle histologického nálezu jej můžeme rozdělit na choriokarcinom cytotrofoblastický a choriokarcinom disociovaný.

___

___

Číst dál: Choriokarcinom - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

Cylindrom, Spieglerův turbanový nádor - příznaky, projevy, symptomy, fotografie, obrázek, léčba, příčina, diagnostika

cylindrom spiegleruv turbanovy nador priznaky projevy symptomyCylindrom (anglicky cylindroma), turbanový nádor, Spieglerův nádor  je vzácný nezhoubný nádor kůže, který vychází z potních žláz, často je mnohočetný a nejčastěji se vyskytuje ve kštici, kde tvoří velké hrbolaté struktury (proto název turbanový nádor). Nezhoubná a nejčastější verze cylindromu je dermální ekrinní cylindrom (postihuje kůži), vzácný zhoubný typ nádoru je adenoidně cystický karcinom (postihuje slinné žlázy).

___

___

Číst dál: Cylindrom, Spieglerův turbanový nádor - příznaky, projevy, symptomy, fotografie, obrázek, léčba,...

Hypertrofická plicní osteoartropatie HPO, Pierre-Marie-Bambergerův syndrom, sekundární hypertrofická plicní osteoartropatie - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

hypertroficka plicni osteoartropatie hpo pierre marie bambergeruv syndrom sekundarni hypertroficka plicni osteoartropatie priznaky projevy symptomyHypertrofická plicní osteoartropatie (HPO = Pierre-Marie-Bambergerův syndrom= sekundární plicní osteoartropatie - anglicky hypertrophic pulmonary osteoarthropathy, HPO) je vzácný syndrom (soubor příznaků), který upozorňuje na přítomnost nádoru v těle (zejména jde o nádory plic). Na vzdálených částech dlouhých kostí končetin se tvoří nadbytečná „nová kost“ (periostóza), jsou zanícené přilehlé klouby a tvoří se paličkovité prsty.

___

___

Číst dál: Hypertrofická plicní osteoartropatie HPO, Pierre-Marie-Bambergerův syndrom, sekundární...

Placental site trophoblastic tumor (PSTT) - příznaky, projevy, symptomy

placental site trophoblastic tumor pstt priznaky projevy symptomyPlacental site trophoblastic tumor (PSTT) je zhoubný (maligní) nádor vycházející z trofoblastu (vnější povrch embrya /nejedná se o nádor od plodu ženy v těhotenství!/). Nádor poměrně snadno tvoří vzdálená ložiska (metastázy) a to nejčastěji v plicích, pochvě, játrech a centrální nervové soustavě. Podle histologického nálezu jej můžeme rozdělit na choriokarcinom cytotrofoblastický a choriokarcinom disociovaný.

___

___

Číst dál: Placental site trophoblastic tumor (PSTT) - příznaky, projevy, symptomy

VIPom, nádor produkující vazoaktivní intestinální peptid - příznaky, projevy, symptomy

vipom nador produkujici vazoaktivni intestinalni peptid priznaky projevy symptomyVIPom (anglicky VIPoma) je označení pro nádor, který je hormonálně aktivní a produkuje tzv. vasoaktivní intestinální peptid (VIP). Vychází z buněk slinivky břišní, které tento hormon za fyziologických okolností produkují. Příčina vzniku VIPomů není známá. Jako u většiny nádorů jde o kombinaci genetických faktorů a vlivů zevního prostředí.

___

___

Číst dál: VIPom, nádor produkující vazoaktivní intestinální peptid - příznaky, projevy, symptomy

Turcotův syndrom - příznaky, projevy, symptomy

turcotuv syndrom priznaky projevy symptomyTurcotův syndrom (anglicky Turtoc syndrome) je vzácné vrozené onemocnění, které je spojeno s častým výskytem střevních polypů (výchlipka střevní sliznice skze svalovinu směrem ven) a mozkových nádorů (multiformní glioblastom, meduloblastom).

___

___

Číst dál: Turcotův syndrom - příznaky, projevy, symptomy

Další články v této kategorii