Onkologie (rakovina, nádory)

Leiomyomatóza peritonea - příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba

leiomyomatoza peritonea priznaky projevy symptomy pricina lecbaLeiomyomatóza peritonea (anglicky leiomyomatosis peritonealis disseminata) je velice vzácné onemocnění převážně těhotných žen projevující se výskytem velkého množství leiomyomů (benigní nádor hladké svaloviny) na peritoneu (pobřišnici). Mnohotný výskyt těchto uzlů může napodobovat metastázy, ale jedná se o zcela benigní nález.

___

___

Číst dál: Leiomyomatóza peritonea - příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba

Rabdomyom - příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba, diagnostika

rabdomyom priznaky projevy symptomyRhabdomyom (rhabdomyoma) je velmi vzácný nezhoubný nádor vycházející z příčně pruhované svaloviny. Vyskytuje se především jako vrozený nádor srdce (kardiální rhabdomyom), nebo v měkkých tkáních v oblasti hlavy, krku a ženského genitálu (extrakardiální rhabdomyom), kde rozlišujeme adultní a fetální formu. Histologicky nacházíme polygonální či oválné buňky s cytoplazmou bohatou na glykogen.

___

___

Číst dál: Rabdomyom - příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba, diagnostika

Embryonální rabdomyosarkom (rhabdomyosarkom) - příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba, diagnostika

embryonalni rabdomyosarkom rhabdomyosarkom priznaky projevy symptomyRabdomyosarkom (anglicky rhabdomyosarcoma) je maligní (zhoubný) nádor vycházející z nediferencovaných buněk pro příčně pruhovanou svalovinu. Je to nejčastější maligní mezenchymový nádor vyskytující se jak u dětí a mladých lidí, tak i u dospělých. Nejčastější lokalizace jsou na hlavě, krku, v oblasti genitálu a končetinách.

__

__

Číst dál: Embryonální rabdomyosarkom (rhabdomyosarkom) - příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba,...

Thymom, nádor brzlíku, rakovina brzlíku - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

thymom nador brzliku rakovina brzliku priznaky projevy symptomyThymom (anglicky thymoma) je vzácný nádor z epiteliálních buněk brzlíku (thymus). Brzlík je orgán uložený v horní přední části hrudníku (přední mediastinum). U dětí je důležitý pro vývoj imunitního systému, u dospělých ale zaniká. Thymom se vyskytuje nejčastěji ve věku 55 - 65let. Nádor se pohybuje od opouzdřené varianty, která se projevuje hlavně útlakem okolních struktur, až po invazivní nádor, který napadá okolní struktury a může metastazovat.

___

___

Číst dál: Thymom, nádor brzlíku, rakovina brzlíku - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

Rakovina vejcovodu - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

rakovina vejcovodu priznaky projevy symptomyRakovina vejcovodu (anglicky fallopian tube cancer) - jedná se o vzácný gynekologický nádor vyskytující se většinou jednostranně. Nejčastěji se jedná o nádor vycházející z vnitřní výstelky vejcovodů (adenokarcinom), méně často vycházející z pojivové tkáně (sarkom). 

___

___

Číst dál: Rakovina vejcovodu - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

Choriokarcinom - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

choriokarcinom priznaky projevy symptomyChoriokarcinom je zhoubný (maligní) nádor vycházející z trofoblastu (vnější povrch embrya /nejedná se o nádor od plodu ženy v těhotenství!/). Nádor poměrně snadno tvoří vzdálená ložiska (metastázy) a to nejčastěji v plicích, pochvě, játrech a centrální nervové soustavě. Podle histologického nálezu jej můžeme rozdělit na choriokarcinom cytotrofoblastický a choriokarcinom disociovaný.

___

___

Číst dál: Choriokarcinom - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

Cylindrom, Spieglerův turbanový nádor - příznaky, projevy, symptomy, fotografie, obrázek, léčba, příčina, diagnostika

cylindrom spiegleruv turbanovy nador priznaky projevy symptomyCylindrom (anglicky cylindroma), turbanový nádor, Spieglerův nádor  je vzácný nezhoubný nádor kůže, který vychází z potních žláz, často je mnohočetný a nejčastěji se vyskytuje ve kštici, kde tvoří velké hrbolaté struktury (proto název turbanový nádor). Nezhoubná a nejčastější verze cylindromu je dermální ekrinní cylindrom (postihuje kůži), vzácný zhoubný typ nádoru je adenoidně cystický karcinom (postihuje slinné žlázy).

___

___

Číst dál: Cylindrom, Spieglerův turbanový nádor - příznaky, projevy, symptomy, fotografie, obrázek, léčba,...

Hypertrofická plicní osteoartropatie HPO, Pierre-Marie-Bambergerův syndrom, sekundární hypertrofická plicní osteoartropatie - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

hypertroficka plicni osteoartropatie hpo pierre marie bambergeruv syndrom sekundarni hypertroficka plicni osteoartropatie priznaky projevy symptomyHypertrofická plicní osteoartropatie (HPO = Pierre-Marie-Bambergerův syndrom= sekundární plicní osteoartropatie - anglicky hypertrophic pulmonary osteoarthropathy, HPO) je vzácný syndrom (soubor příznaků), který upozorňuje na přítomnost nádoru v těle (zejména jde o nádory plic). Na vzdálených částech dlouhých kostí končetin se tvoří nadbytečná „nová kost“ (periostóza), jsou zanícené přilehlé klouby a tvoří se paličkovité prsty.

___

___

Číst dál: Hypertrofická plicní osteoartropatie HPO, Pierre-Marie-Bambergerův syndrom, sekundární...

Placental site trophoblastic tumor (PSTT) - příznaky, projevy, symptomy

placental site trophoblastic tumor pstt priznaky projevy symptomyPlacental site trophoblastic tumor (PSTT) je zhoubný (maligní) nádor vycházející z trofoblastu (vnější povrch embrya /nejedná se o nádor od plodu ženy v těhotenství!/). Nádor poměrně snadno tvoří vzdálená ložiska (metastázy) a to nejčastěji v plicích, pochvě, játrech a centrální nervové soustavě. Podle histologického nálezu jej můžeme rozdělit na choriokarcinom cytotrofoblastický a choriokarcinom disociovaný.

___

___

Číst dál: Placental site trophoblastic tumor (PSTT) - příznaky, projevy, symptomy

VIPom, nádor produkující vazoaktivní intestinální peptid - příznaky, projevy, symptomy

vipom nador produkujici vazoaktivni intestinalni peptid priznaky projevy symptomyVIPom (anglicky VIPoma) je označení pro nádor, který je hormonálně aktivní a produkuje tzv. vasoaktivní intestinální peptid (VIP). Vychází z buněk slinivky břišní, které tento hormon za fyziologických okolností produkují. Příčina vzniku VIPomů není známá. Jako u většiny nádorů jde o kombinaci genetických faktorů a vlivů zevního prostředí.

___

___

Číst dál: VIPom, nádor produkující vazoaktivní intestinální peptid - příznaky, projevy, symptomy

Další články v této kategorii