Onkologie (rakovina, nádory)

Lymfoepiteliom, lymfoepitelový karcinom - příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba, fotografie, obrázek

lymfoepiteliom lymfoepitelovy karcinom priznaky projevy symptomy pricina lecbaLymfoepiteliom (Schmincke-Regaud tumor, anglicky lymphoepithelioma, lymphoepithelial carcinoma) je maligní nádor složený z anaplastického (přítomnost anaplazie – nezralých buněk) dlaždicového epitelu a lymfatické tkáně. Typická je pro něj lokalizace v oblasti nazofaryngu (nosohltanu) a slinných žlázách, rychlý růst a metastázování (rozsev) do mízních uzlin.

___

___

Číst dál: Lymfoepiteliom, lymfoepitelový karcinom - příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba,...

Benigní fibrózní histiocytom, dermatofibrom – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba, fotografie, obrázek

benigni fibrozni histiocytom dermatofibrom priznaky projevy symptomy pricina lecba fotografie obrazekBenigní fibrózní histiocytom (anglicky benign fibrous histiocytoma, dermatofibroma) je velmi častý nezhoubný nádor měkkých tkání patřící mezi tzv. mezenchymové nádory. Je to oválný, pohyblivý, asi 1 cm velký útvar. Jeho invaze do okolní tkáně je velmi vzácná. Může se vyskytovat ve kterékoliv měkké tkáni, pokud se nachází v podkoží, říká se mu dermatofibrom.

___

___

Číst dál: Benigní fibrózní histiocytom, dermatofibrom – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba,...

Spinaliom – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba, fotografie, obrázky

spinaliom priznaky projevy symptomy pricina lecba fotografie obrazkySpinaliom (anglicky squamous-cell carcinoma, spinalioma) je zhoubný (maligní) kožní nádor vycházející z buněk vrchní vrstvy kůže, epidermis. Má lepší prognózu než melanom, i když může metastazovat, tedy tvořit vzdálená dceřiná ložiska. Roste agresivně do hloubky, kde může narušovat okolní struktury.

__

__

Číst dál: Spinaliom – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba, fotografie, obrázky

Pigmentovaná vilonodulární synovitida – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba, fotografie, obrázek

pigmentovana vilonodularni synovitida priznaky projevy symptomy pricina lecbaPigmentovaná vilonodulární synovitida PVNS, neboli difúzní forma obrovskobuněčného tumoru šlachových pochev (anglicky pigmented villonodular synovitis, PVNS) je vzácné benigní (nezhoubné) onemocnění vyvolané proliferací (množením) buněk synovie (kloubního mazu) a buněk pojivové tkáně (fibroblastů) kloubů a šlach.

___

___

Číst dál: Pigmentovaná vilonodulární synovitida – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba, fotografie,...

Obrovskobuněčný nádor šlachových pochev – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba, fotografie, obrázek

obrovskobunecny nador slachovych pochev solitarni priznaky projevy symptomy pricina lecbaObrovskobuněčný nádor šlachových pochev – solitární forma (anglicky giant cell tumor of tendon sheat) je benigní (nezhoubný) nádor vycházející ze synovie (kloubního mazu) a patří na druhé místo nejčastějších tumorů ruky. Jeví se jako několik centimetrů velký uzel šedožluté barvy. Častěji se vyskytuje u žen ve středním věku.

___

___

Číst dál: Obrovskobuněčný nádor šlachových pochev – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba,...

Maligní fibrózní histiocytom – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba

maligni fibrozni histiocytom priznaky projevy symptomy pricina lecbaMaligní fibrózní histiocytom (anglicky malignant fibrous histiocytoma) je vysoce maligní (zhoubný) mezenchymální nádor vycházející z buněk charakteru fibroblastů (buněk pojiva) a patřící do skupiny sarkomů (zhoubné nádory pojiva). Je to nejčastější sarkom měkkých tkání.

___

___

Číst dál: Maligní fibrózní histiocytom – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba

Hibernom – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba, fotografie, obrázek

hibernom priznaky projevy symptomy pricina lecba fotografie obrazekHibernom (anglicky hibernoma) je vzácný benigní (nezhoubný) nádor hnědé tukové tkáně, který je tvořený tukovými buňkami s velkým množstvím vakuol (multivakuolární adipocyty). Může se nacházet v různých lokalizacích, např. v oblasti mezi lopatkami, v mediastinu, v axile (podpaží), v podkoží na stehně či v prsu, nejčastěji u dospělých po 30 letech. Má velmi dobrou prognózu. 

___

___

Číst dál: Hibernom – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba, fotografie, obrázek

Leiomyomatóza peritonea - příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba

leiomyomatoza peritonea priznaky projevy symptomy pricina lecbaLeiomyomatóza peritonea (anglicky leiomyomatosis peritonealis disseminata) je velice vzácné onemocnění převážně těhotných žen projevující se výskytem velkého množství leiomyomů (benigní nádor hladké svaloviny) na peritoneu (pobřišnici). Mnohotný výskyt těchto uzlů může napodobovat metastázy, ale jedná se o zcela benigní nález.

___

___

Číst dál: Leiomyomatóza peritonea - příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba

Rabdomyom - příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba, diagnostika

rabdomyom priznaky projevy symptomyRhabdomyom (rhabdomyoma) je velmi vzácný nezhoubný nádor vycházející z příčně pruhované svaloviny. Vyskytuje se především jako vrozený nádor srdce (kardiální rhabdomyom), nebo v měkkých tkáních v oblasti hlavy, krku a ženského genitálu (extrakardiální rhabdomyom), kde rozlišujeme adultní a fetální formu. Histologicky nacházíme polygonální či oválné buňky s cytoplazmou bohatou na glykogen.

___

___

Číst dál: Rabdomyom - příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba, diagnostika

Embryonální rabdomyosarkom (rhabdomyosarkom) - příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba, diagnostika

embryonalni rabdomyosarkom rhabdomyosarkom priznaky projevy symptomyRabdomyosarkom (anglicky rhabdomyosarcoma) je maligní (zhoubný) nádor vycházející z nediferencovaných buněk pro příčně pruhovanou svalovinu. Je to nejčastější maligní mezenchymový nádor vyskytující se jak u dětí a mladých lidí, tak i u dospělých. Nejčastější lokalizace jsou na hlavě, krku, v oblasti genitálu a končetinách.

__

__

Číst dál: Embryonální rabdomyosarkom (rhabdomyosarkom) - příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba,...

Další články v této kategorii