Gastroenterologie, proktologie

Jícnové varixy – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba, fotografie, obrázek

jicnove varixy priznaky projevy symptomy pricina lecba fotografie obrazekJícnové varixy (anglicky esophageal varices) jsou abnormálně rozšířené žilní pleteně ve stěně jícnu, které nejčastěji vznikají jako důsledek portální hypertenze (zvýšení tlaku v řečišti vrátnicové žíly) při jaterní cirhóze (zvazivovatění jaterní tkáně). Jícnové varixy jsou velmi nebezpečné zejména z důvodu jejich možné ruptury (prasknutí) a vzniku masivního krvácení do trávicího traktu, které často končí smrtí.

___

___

Číst dál: Jícnové varixy – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba, fotografie, obrázek

Pomerančový ileus – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba

pomerancovy ileus priznaky projevy symptomy pricina lecbaPomerančový ileus (anglicky orange ileus) je neprůchodnost střeva, za jejímž vznikem stojí nestravitelné zbytky jídla, zvláště tedy citrusových plodů. Tato hmota potom vytvoří kompaktní těleso, které ucpe lumen střeva. Jeho výskyt je spojen zejména se stavy po parciální gastrektomii, což je chirurgické odstranění části žaludku.

___

___

Číst dál: Pomerančový ileus – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba

Venookluzivní nemoc jater - příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba

venookluzivni nemoc jater priznaky projevy symptomy pricina lecbaVenookluzivní nemoc jater (anglicky hepatic veno-occlusive disease, hepatic sinusoidal obstruction syndrome) je stav, kdy dochází k fibróznímu uzávěru jaterních žil v důsledku jejich toxického poškození a k následné nekróze jaterních buněk (hepatocytů). Jeho klinický obraz je podobný Budd-Chiariho syndromu, narozdíl od něj jsou ale postižené jaterní sinusoidy a malé venuly.

__

__

Číst dál: Venookluzivní nemoc jater - příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba

Postcholecystektomický syndrom - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

postcholecystektomicky syndrom priznaky projevy symptomyPostcholecystektomický syndrom (anglicky postcholecystectomy syndrome, PCS) - až 40% pacientů po odstranění žlučníku (cholecystektomie) trpí různými typy břišního dyskomfortu, který souhrnně nazýváme postcholecystektomický syndrom. Většinou se jedná o přechodné potíže nevelké intenzity. Asi u 10% pacientů jsou potíže intenzivní.

___

___

Číst dál: Postcholecystektomický syndrom - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

Akutní těhotenská steatóza jater - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

akutni tehotenska steatoza jater priznaky projevy symptomyAkutní těhotenská steatóza jater (Sheehanova žlutá atrofie, angl. acute fatty liver of pregnancy) je těžké, naštěstí vzácné onemocnění jater objevující se v posledním trimestru gravidity. Jedná se pravděpodobně o metabolický defekt a hormonální ovlivnění beta-oxidace mastných kyselin.

___

___

Číst dál: Akutní těhotenská steatóza jater - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

Rekurentní cholestáza těhotných - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

rekurentni cholestaza tehotnych priznaky projevy symptomyRekurentní cholestáza těhotných (icterus gravidarum, angl. intrahepatic cholestasis of pregnancy) je jaterní onemocnění těhotných v posledním trimestru. Příčina a vyvolávající faktorem jsou nejčastěji gonadální a placentární hormony, zvláště estrogeny. 

___

___

Číst dál: Rekurentní cholestáza těhotných - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

Dumping syndrome, syndrom odvodné kličky - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

dumping syndrome syndrom odvodne klicky priznaky projevy symptomyDumping syndrome (syndrom odvodné kličky, syndrom žaludeční inkontinence, časný postprandiální syndrom, časný postcibální syndrom) je pooperační komplikace po odstranění části žaludku pro vřed. Již krátce po jídle je objeví zažívací potíže a slabost. Je způsoben zmenšenou kapacitou žaludku a jeho rychlým vyprázdněním do dvanáctníku (duodena).

___

___

Číst dál: Dumping syndrome, syndrom odvodné kličky - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

Syndrom ruminace, ruminační syndrom - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

syndrom ruminace ruminacni syndrom priznaky projevy symptomySyndrom ruminace (ruminační syndrom, angl. rumination syndrome, rumination disorder) je stav charakterizovaný opakovaným snadným návratem nedávno požité potravy zpět do úst (regurgitace), který následuje opětovné přežvýkání a polknutí nebo vyplivnutí. Objevuje se nejčastěji v dětství a u mentálně postižených.

___

___

Číst dál: Syndrom ruminace, ruminační syndrom - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

Ménétrierova choroba - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

menetrierova choroba priznaky projevy symptomyMénétrierova choroba (gastropathia hypertrophicans gigantea, gastropathia gigantea, anglicky Menetrier disease) je vzácné onemocnění, jehož charakteristickým znakem jsou obrovité řasy v žaludku (hyperrugozita žaludku). Na základě změněné sliznice se do žaludeční dutiny vylučují bílkoviny (proteiny) a dochází k jejich ztrátám přes zažívací trakt.

___

___

Číst dál: Ménétrierova choroba - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

Syndrom slepé kličky - příznaky, projevy, symptomy

syndrom slepe klicky priznaky projevy symptomySyndrom slepé kličky (syndrom stagnující/kontaminované kličky, syndrom bakteriálního přerůstání, anglicky blind loop syndrome / small intestinal bacterial overgrowth / bacterial overgrowth syndrome) je soubor příznaků, který vzniká v důsledku osídlení tenkého střeva abnormální střevní florou.

___

___

Číst dál: Syndrom slepé kličky - příznaky, projevy, symptomy

Další články v této kategorii