Gastroenterologie, proktologie

Venookluzivní nemoc jater - příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba

venookluzivni nemoc jater priznaky projevy symptomy pricina lecbaVenookluzivní nemoc jater (anglicky hepatic veno-occlusive disease, hepatic sinusoidal obstruction syndrome) je stav, kdy dochází k fibróznímu uzávěru jaterních žil v důsledku jejich toxického poškození a k následné nekróze jaterních buněk (hepatocytů). Jeho klinický obraz je podobný Budd-Chiariho syndromu, narozdíl od něj jsou ale postižené jaterní sinusoidy a malé venuly.

__

__

Číst dál: Venookluzivní nemoc jater - příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba

Postcholecystektomický syndrom - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

postcholecystektomicky syndrom priznaky projevy symptomyPostcholecystektomický syndrom (anglicky postcholecystectomy syndrome, PCS) - až 40% pacientů po odstranění žlučníku (cholecystektomie) trpí různými typy břišního dyskomfortu, který souhrnně nazýváme postcholecystektomický syndrom. Většinou se jedná o přechodné potíže nevelké intenzity. Asi u 10% pacientů jsou potíže intenzivní.

___

___

Číst dál: Postcholecystektomický syndrom - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

Akutní těhotenská steatóza jater - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

akutni tehotenska steatoza jater priznaky projevy symptomyAkutní těhotenská steatóza jater (Sheehanova žlutá atrofie, angl. acute fatty liver of pregnancy) je těžké, naštěstí vzácné onemocnění jater objevující se v posledním trimestru gravidity. Jedná se pravděpodobně o metabolický defekt a hormonální ovlivnění beta-oxidace mastných kyselin.

___

___

Číst dál: Akutní těhotenská steatóza jater - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

Rekurentní cholestáza těhotných - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

rekurentni cholestaza tehotnych priznaky projevy symptomyRekurentní cholestáza těhotných (icterus gravidarum, angl. intrahepatic cholestasis of pregnancy) je jaterní onemocnění těhotných v posledním trimestru. Příčina a vyvolávající faktorem jsou nejčastěji gonadální a placentární hormony, zvláště estrogeny. 

___

___

Číst dál: Rekurentní cholestáza těhotných - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

Dumping syndrome, syndrom odvodné kličky - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

dumping syndrome syndrom odvodne klicky priznaky projevy symptomyDumping syndrome (syndrom odvodné kličky, syndrom žaludeční inkontinence, časný postprandiální syndrom, časný postcibální syndrom) je pooperační komplikace po odstranění části žaludku pro vřed. Již krátce po jídle je objeví zažívací potíže a slabost. Je způsoben zmenšenou kapacitou žaludku a jeho rychlým vyprázdněním do dvanáctníku (duodena).

___

___

Číst dál: Dumping syndrome, syndrom odvodné kličky - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

Syndrom ruminace, ruminační syndrom - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

syndrom ruminace ruminacni syndrom priznaky projevy symptomySyndrom ruminace (ruminační syndrom, angl. rumination syndrome, rumination disorder) je stav charakterizovaný opakovaným snadným návratem nedávno požité potravy zpět do úst (regurgitace), který následuje opětovné přežvýkání a polknutí nebo vyplivnutí. Objevuje se nejčastěji v dětství a u mentálně postižených.

___

___

Číst dál: Syndrom ruminace, ruminační syndrom - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

Ménétrierova choroba - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

menetrierova choroba priznaky projevy symptomyMénétrierova choroba (gastropathia hypertrophicans gigantea, gastropathia gigantea, anglicky Menetrier disease) je vzácné onemocnění, jehož charakteristickým znakem jsou obrovité řasy v žaludku (hyperrugozita žaludku). Na základě změněné sliznice se do žaludeční dutiny vylučují bílkoviny (proteiny) a dochází k jejich ztrátám přes zažívací trakt.

___

___

Číst dál: Ménétrierova choroba - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

Syndrom slepé kličky - příznaky, projevy, symptomy

syndrom slepe klicky priznaky projevy symptomySyndrom slepé kličky (syndrom stagnující/kontaminované kličky, syndrom bakteriálního přerůstání, anglicky blind loop syndrome / small intestinal bacterial overgrowth / bacterial overgrowth syndrome) je soubor příznaků, který vzniká v důsledku osídlení tenkého střeva abnormální střevní florou.

___

___

Číst dál: Syndrom slepé kličky - příznaky, projevy, symptomy

Barrettův jícen - příznaky, projevy, symptomy

barrettuv jicen priznaky projevy symptomyBarrettův jícen (anglicky Barrett's esophagus) je označení pro stav, kdy dochází v sliznici jícnu k přestavbě na sliznici střevního typu (tzv. intestinální metaplázie). Důvodem pro tuto přestavbu je opakované dráždění žaludeční kyselinou při gastroezofageálním refluxu.

___

___

Číst dál: Barrettův jícen - příznaky, projevy, symptomy

Melanosis coli - příznaky, projevy, symptomy, obrázek, fotografie

melanosis-coli-priznaky-projevy-symptomyMelanosis coli (anglicky melanosis coli) je porucha pigmentace stěny tlustého střeva, na kterou se často označené přijde až při kolonoskopii, která je však prováděna z jiného důvodu. Jde o benigní onemocnění a většinou pacientovi nezpůsobuje žádné obtíže. Příčinou jiného zbarvení střevní stěny je přítomnosti pigmentu lipofuscinu v bílých krvinkách, makrofázích.

___

___

Číst dál: Melanosis coli - příznaky, projevy, symptomy, obrázek, fotografie

Další články v této kategorii