Plicní

Popcornová plíce – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba, fotografie, obrázek

popcornova plice priznaky projevy symptomy pricina lecba fotografie obrazekPopcornová plíce (bronchiolitis obliterans, anglicky popcorn lung, bronchiolitis obliterans) je zánětlivé onemocnění bronchiolů (průdušinek) v plicích způsobený zejména vdechováním některých chemikálií. První z nich je diacetyl. Ten se přidává do příchutí popcornů do mikrovlnné trouby a dále do náplní elektronických cigaret.

___

___

Číst dál: Popcornová plíce – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba, fotografie, obrázek

Joresova kaverna - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

joresova kaverna priznaky projevy symptomyJoresova kaverna vzniká při rozpadajícím se nejčastěji bronchogenním nádoru plic. Po rozpadu centrální části plicního nádoru zůstává dutina, která je dobře zachytitelná na CT. 

___

___

Číst dál: Joresova kaverna - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

Fluidotorax - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

fluidotorax priznaky projevy symptomyFluidotorax (fluidothorax, voda na plicích) je interní onemocnění, kdy nastala patologická akumulace tekutiny v dutině mezi poplicnicí, která přiléhá k plicím, a pohrudnicí, která vystýlá hrudní dutinu (v pleurální dutině). Podle složení pleurální tekutiny jej můžeme dělit na transsudát (tekutina s nízkým obsahem bílkoviny), exsudát (tekutina s vyšším obsahem bílkoviny), empyém (hnis), hemothorax (krev) a chylothorax (lymfa).

___

___

Číst dál: Fluidotorax - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

Turpinův syndrom - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

turpinuv syndrom priznaky projevy symptomyTurpinův syndrom (anglicky Turpin´s syndrome) je vrozený syndrom s bronchiektaziemi a současným postižením žeber a jícnu. Bronchiektazie jsou trvalé nevratné rozšíření středních a malých průdušek.

___

___

Číst dál: Turpinův syndrom - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

Zánět průdušnice, bakteriální tracheitida - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

zanet prudusnice bakterialni tracheitida priznaky projevy symptomyBakteriální tracheitida (anglicky: bacterial tracheitis) je hnisavý bakteriální zánět průdušnice s tendencí k tvorbě pablán. Pablána je bělavý až žlutošedý povlak připomínající blánu, vznikající na sliznicích při některých zánětech. Zdá se, že se jedná často o zánět sekundární, nasedající na předchozí virovou infekci horních cest dýchacích. Vyskytuje se nejčastěji u dětí ve věku 6 měsíců až 12 let.

___

___

Číst dál: Zánět průdušnice, bakteriální tracheitida - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

Hrudní empyém - příznaky, projevy, symptomy

hrudni empyem priznaky projevy symptomyHrudní empyém (anglicky: pleural/thoracis empyema, pyothorax) je hnisavé onemocnění pleurální dutiny. Jeho často pozvolný a nenápadný začátek může vyústit do těžkého, život ohrožujícího stavu. Před érou antibiotik byl empyém hrudníku častou komplikací pneumonií, v dnešní době je jeho výskyt spíše vzácný.

___

___

Číst dál: Hrudní empyém - příznaky, projevy, symptomy

Mendelsonův syndrom - příznaky, projevy, symptomy

mendelsonuv syndrom priznaky projevy symptomyMendelsonův syndrom (anglicky Mendelson´s syndrome) je stav, kdy dojde ke vdechnutí kyselého žaludečního obsahu (aspiraci) a následně se rozvíjí těžký chemický zápal plic. Na aspiraci se podílí celá řada faktorů, jako nedostatečná funkce záklopky hrtanové, celková anestezie, poruchy vědomí, obrny krčních svalů a jiné.

___

___

Číst dál: Mendelsonův syndrom - příznaky, projevy, symptomy

Farmářská plíce - příznaky, projevy, symptomy

farmarska plice priznaky projevy symptomyFarmářská plíce neboli exogenní alergická alveolitida (hypersenzitivní pneumonitida, holubářská plíce, anglicky farmer´s lung) je zánětlivé poškození plic na základě opakovaného kontaktu s určitým alergenem. Zahrnuje skupinu imunologicky podmíněných chorob, kdy se na základě přecitlivělosti III. typu rozvíjí granulomatózní zánět a intersticiální plicní fibróza.

___

___

Číst dál: Farmářská plíce - příznaky, projevy, symptomy

Plicní absces - příznaky, projevy, symptomy

plicni absces priznaky projevy symptomyPlicní absces (anglicky lung abscess) je membránou ohraničená dutina v plicní tkáni vyplněná hnisem v důsledku zánětlivého procesu. Primární plicní absces se objevuje ve tkáni dosud nepoškozené, sekundární absces navazuje na již existující plicní onemocnění.

___

___

Číst dál: Plicní absces - příznaky, projevy, symptomy

Bronchiolitida (zánět průdušinek) - příznaky, projevy, symptomy

bronchiolitida zanet prudusinek priznaky projevy symptomyAkutní bronchiolitida (akutní zánět průdušinek, anglicky: acute bronchiolitis) je těžké akutní obstruktivní respirační onemocnění charakterizované edémem sliznice malých bronchů a bronchiolů a zvýšenou produkcí hlenu způsobené virovou infekcí. Nejčastějším vyvolavatelem bronchiolitidy je respirační syncytiální virus (RSV).

___

___

Číst dál: Bronchiolitida (zánět průdušinek) - příznaky, projevy, symptomy

Další články v této kategorii