Neurologie, neurochirurgie

Ageneze corpus callosum - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

ageneze corpus callosum priznaky projevy symptomyAgeneze corpus callosum (anglicky corpus callosum agenesis) je vrozená vada mozku, při které se nevyvine část zvaná corpus callosum, která za normálních okolností propojuje obě mozkové hemisféry a usnadňuje komunikaci mezi hemisférami. Corpus callosum je tvořeno bílou hmotou mozkovou, ve které probíhají nejrůznější nervové dráhy, které propojují centra v levé a pravé polovině mozku tzv. asociační dráhy.

___

___

Číst dál: Ageneze corpus callosum - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

Okluze bazilární tepny, okluze arteria basilaris - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

okluze arteria basilaris okluze bazilarni tepny priznaky projevy symptomyOkluze arteria bazilaris - basilární tepna (arterie) zásobuje krví mozkový kmen. Uzávěr (okluze) arterie basilaris je vzácný a velmi závažný typ cévní mozkové příhody, který může být rozpoznán relativně pozdě díky svým různorodým příznakům. Jedná se závažný akutní stav.

___

___

Číst dál: Okluze bazilární tepny, okluze arteria basilaris - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina,...

Syndrom postranních provazců míšních, Risienův-Russelův syndrom - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

syndrom postrannich provazcu misnich risienuv russeluv syndrom priznaky projevy symptomyRisienův-Russelův syndrom, syndrom postranních provazců míšních (anglicky lateral cord syndrome, Brown-Séquard syndrome) je izolované postižení nervových drah, které probíhají v boční části míchy a jejich postižení se projevuje zejména obrnou příslušných svalů, které jsou v křeči a poruchou rovnováhy.

__

__

Číst dál: Syndrom postranních provazců míšních, Risienův-Russelův syndrom - příznaky, projevy, symptomy,...

Syndrom míšního epikonu - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

syndrom misniho epikonu priznaky projevy symptomySyndrom míšního epikonu (anglicky epiconus syndrome, high medullary cone) je charakteristický omezením pohybu dolních končetin a poruchou vnímání doteku a tahu na zadní straně dolní končetiny. Tento velmi vzácný soubor příznaků vzniká při poškození míchy ve výši prvního bederního obratle a to traumatem této oblasti nebo útlakem míchy rostoucím útvarem.

___

___

Číst dál: Syndrom míšního epikonu - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

Lichtheim-Dejérinův syndrom, syndrom zadních míšních provazců - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

lichtheim dejerinuv syndrom syndrom zadnich misnich provazcu priznaky projevy symptomySyndrom zadních provazců míšních (anglicky Lichtheim-Dejerine syndrome, posterior cord syndrome) je výhradní postižení nervové dráhy, která probíhá v zadní části míchy a její poškození se projevuje zejména poruchou vnímání doteků a vibrací a poruchou schopnosti koordinovat tělo v prostoru.

___

___

Číst dál: Lichtheim-Dejérinův syndrom, syndrom zadních míšních provazců - příznaky, projevy, symptomy,...

Pelizaeus-Merzbacherova choroba - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

pelizaeus merzbacherova choroba priznaky projevy symptomyPelizaeus-Merzbacherova choroba (anglicky PMD, Pelizaeus-Merzbacher disease) je dědičné onemocnění, které způsobuje demyelinizaci centrálního nervového systému, což znamená, že nervy ztrácejí svůj obal a dochází k poškození vedení nervového vzruchu. Příčina: vzniká poruchou genu pro proteolipid protein, což je bílkovina nutná k upevnění myelinu (obalu nervu) centrální nervové soustavy a nachází se na chromozomu X.

___

___

Číst dál: Pelizaeus-Merzbacherova choroba - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

Syndrom míšního konu, syndrom léze conus medullaris - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

syndrom misniho konu syndrom leze conus medullaris priznaky projevy symptomySyndrom míšního konu, syndrom léze conus medullaris (anglicky conus medullaris syndrome) je charakteristický neschopností zadržet moč i stolici a poruchou vnímání doteku a tahu v oblasti sedla (typ jezdeckých kalhot). Tento vzácný syndrom vzniká poškozením míchy ve výši prvního a druhého bederního obratle – traumatem, poruchou prokrvení míchy, útlakem rostoucího útvaru v míše (nádor, metastáza, absces), vyhřeznutím meziobratlové ploténky.

___

___

Číst dál: Syndrom míšního konu, syndrom léze conus medullaris - příznaky, projevy, symptomy, léčba,...

Tranzitorní (transitorní) ischemická ataka, TIA - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

tranzitorni transitorni ischemicka ataka TIA priznaky projevy symptomy copyTranzitorní ischemická ataka, „hrozící mozková mrtvice“ (anglicky transient ischemic attack), TIA je náhlá funkční porucha mozku, která je způsobena nedostatečným prokrvením (ischemií) jeho části. Nejčastější příčinou je zúžení cévy na základě aterosklerózy či embolizace vmetku ze srdce či jiného zdroje.

___

___

Číst dál: Tranzitorní (transitorní) ischemická ataka, TIA - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina,...

Boxerská demence, chronická traumatická encefalopatie - příznaky, projevy, symptomy

boxerska demence chronicka traumaticka encefalopatie priznaky projevy symptomyChronická traumatická encefalopatie, boxerská demence, dementia pugilistica (anglicky: chronic traumatic encephalopathy, CTE) je popisný termín označující globální dysfunkci mozku. Chronická traumatická encefalopatie je druh tzv. tautopatie , která se objevuje u hráčů kontaktních sportů (Americký fotbal, lední hokej, box, profesionální wrestling, bojové sporty celkově).

 

___

___

Číst dál: Boxerská demence, chronická traumatická encefalopatie - příznaky, projevy, symptomy

Strümpelova nemoc, choroba, Strümpelův syndrom - příznaky, projevy, symptomy

friedreich-strumpel-syndrom-friedreichova-ataxie-priznaky-projevy-symptomyFriedreich-Strümpel syndrom (Friedreichova ataxie, anglicky Friedreich's ataxia) je autozomálně recesivní dědičné onemocnění, které způsobuje poškození nervového systému. Ataxie označuje poruchu koordinace pohybů. Příčinou vzniku tohoto syndromu je degenerace nervové tkáně v míše. Jedná se zejména o poruchu senzorických neuronů, které řídí pohyb svalů na nohou a rukou.
___
___

Číst dál: Strümpelova nemoc, choroba, Strümpelův syndrom - příznaky, projevy, symptomy

Další články v této kategorii