Neurologie, neurochirurgie

Holoprosencefalie - příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba

holoprosencefalie priznaky projevy symptomy pricina lecbaHoloprosencefalie (anglicky holoprosencephaly) je vrozená porucha vývoje mozku vzniklá neúplným rozdělením prosencephala, což je vývojové stádium části mozku, ze kterého později vzniká mezimozek (diencefalon) a koncový mozek (telencefalon). Rozlišujeme tři typy – lobární, kdy je mozek jako jeden celek a není vůbec rozdělen na pravou a levou hemisféru.

___

___

Číst dál: Holoprosencefalie - příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba

Esemeskový krk, SMSkový krk – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba

esemeskovy krk smskovy krk priznaky projevy symptomy pricina lecbaEsemeskový krk, SMSkový krk (anglicky text neck) je stále častější onemocnění krční páteře vznikající v souvislosti s dlouhým předklonem hlavy při práci nejen s mobilním telefonem. Poloha se skloněnou hlavou totiž není pro člověka přirozená, navíc se v předklonu mnohonásobně zvyšuje zátěž pro páteř, její svaly a vazy.

___

___

Číst dál: Esemeskový krk, SMSkový krk – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba

Tabletové rameno - příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba

tabletove rameno priznaky projevy symptomy pricina lecba 2Tabletové rameno (anglicky iPad shoulder) je novodobé onemocnění spojené s přehnaným používáním tabletů a chytrých telefonů. Při sledování filmů či brouzdaní na internetu totiž většina uživatelů sedí se zařízením na klíně a ostře skloněnou hlavou, což není pro člověka přirozená poloha.

___

___

Číst dál: Tabletové rameno - příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba

Mobilní loket (postižení z mobilního telefonu) - příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba

mobilni loket postizeni z mobilniho telefonu priznaky projevy symptomy pricina lecba

Mobilní loket (anglicky iPhone elbow) je novodobá verze tzv. syndromu kubitálního tunelu, zánětu nervus ulnaris (loketního nervu), způsobená častým a dlouhým telefonováním. Rizikovými faktory jsou držení telefonu stále tou stejnou rukou, volání více jak hodinu denně a vrozená predispozice (užší kubitální tunel).

___

___

Číst dál: Mobilní loket (postižení z mobilního telefonu) - příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba

Andersen-Tawilův syndrom - příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba

andersen tawiluv syndrom priznaky projevy symptomy pricina lecbaAndersen-Tawilův syndrom (7. forma syndromu dlouhého QT intervalu, anglicky Andersen-Tawil syndrome, Long QT syndrome 7) je vzácné genetické onemocnění charakterizované triádou, kam patří epizody svalové slabosti až paralýzy (ochrnutí), arytmie a srdeční abnormality a morfologické změny obličeje a kostry.

___

___

Číst dál: Andersen-Tawilův syndrom - příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba

Alexandrova choroba, fibrinoidní leukodystrofie - příznaky, projevy, symptomy

alexandrova choroba fibrinoidni leukodystrofie priznaky projevy symptomy 1Alexandrova choroba (fibrinoidní leukodystrofie, anglicky Alexander disease, fibrinoid leukodystrophy) je velice vzácné neurologické onemocnění bílé hmoty mozkové, kdy dochází k poruše tvorby myelinu, což je hmota tvořící obal nervových vláken, a dále k hromadění bílkovinných agregátů tzv. Rosenthalových vláken v astrocytech (typ nervových buněk).

___

___

Číst dál: Alexandrova choroba, fibrinoidní leukodystrofie - příznaky, projevy, symptomy

Melkersson-Rosenthalův syndrom - příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba

melkersson rosenthaluv syndrom priznaky projevy symptomy pricina lecbaMelkersson-Rosenthalův syndrom (anglicky Melkersson-Rosenthal syndrome) je vzácné neurologické onemocnění charakterizované opakujícími se epizodami triády symptomů - dlouhotrvajícího otoku tváře, zvláště jednoho či obou rtů, obrny obličejových svalů a změnami povrchu jazyka.

___

___

Číst dál: Melkersson-Rosenthalův syndrom - příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba

Ageneze corpus callosum - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

ageneze corpus callosum priznaky projevy symptomyAgeneze corpus callosum (anglicky corpus callosum agenesis) je vrozená vada mozku, při které se nevyvine část zvaná corpus callosum, která za normálních okolností propojuje obě mozkové hemisféry a usnadňuje komunikaci mezi hemisférami. Corpus callosum je tvořeno bílou hmotou mozkovou, ve které probíhají nejrůznější nervové dráhy, které propojují centra v levé a pravé polovině mozku tzv. asociační dráhy.

___

___

Číst dál: Ageneze corpus callosum - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

Okluze bazilární tepny, okluze arteria basilaris - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

okluze arteria basilaris okluze bazilarni tepny priznaky projevy symptomyOkluze arteria bazilaris - basilární tepna (arterie) zásobuje krví mozkový kmen. Uzávěr (okluze) arterie basilaris je vzácný a velmi závažný typ cévní mozkové příhody, který může být rozpoznán relativně pozdě díky svým různorodým příznakům. Jedná se závažný akutní stav.

___

___

Číst dál: Okluze bazilární tepny, okluze arteria basilaris - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina,...

Syndrom postranních provazců míšních, Risienův-Russelův syndrom - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

syndrom postrannich provazcu misnich risienuv russeluv syndrom priznaky projevy symptomyRisienův-Russelův syndrom, syndrom postranních provazců míšních (anglicky lateral cord syndrome, Brown-Séquard syndrome) je izolované postižení nervových drah, které probíhají v boční části míchy a jejich postižení se projevuje zejména obrnou příslušných svalů, které jsou v křeči a poruchou rovnováhy.

__

__

Číst dál: Syndrom postranních provazců míšních, Risienův-Russelův syndrom - příznaky, projevy, symptomy,...

Další články v této kategorii