Neurologie, neurochirurgie

Myozitida s inkluzními tělísky – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba, fotografie, obrázek

myozitida s inkluznimi telisky priznaky projevy symptomy pricina lecbaMyozitida s inkluzními tělísky (anglicky inclusion body myositis, IBM) patří mezi zánětlivá onemocnění kosterního svalstva zvaná myopatie a častěji postihuje muže nad 50 let. Hlavními projevy jsou svalové slabosti až parézy (částečné obrny) svalů horních i dolních končetin a obtížné polykání (dysfagie).

___

___

Číst dál: Myozitida s inkluzními tělísky – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba, fotografie, obrázek

Idiopatická intrakraniální hypertenze – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba

idiopaticka intrakranialni hypertenze priznaky projevy symptomy pricina lecbaIdiopatická intrakraniální hypertenze neboli pseudotumor cerebri (anglicky idiopathic intracranial hypertension) je stav charakterizovaný zvýšeným nitrolebním tlakem, který ovšem nemá žádnou prokázanou příčinu. Pokud není včas léčen, může vést až k trvalému poškození zraku.

___

___

Číst dál: Idiopatická intrakraniální hypertenze – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba

Nitrolební hypertenze – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba

nitrolebni hypertenze priznaky projevy symptomy pricina lecba obrazek fotografieNitrolební hypertenze (intrakraniální hypertenze, anglicky intracranial hypertension) je život ohrožující stav, při kterém je zvýšený tlak v intrakraniálním (nitrolebním) prostoru. Tento prostor je pevně ohraničen lebkou a tvoří ho tři takzvané kompartmenty – mozková tkáň, krev a likvor (mozkomíšní mok). Při zvětšení objemu jedné z těchto složek musí dojít ke kompenzaci jinou složkou.

___

___

Číst dál: Nitrolební hypertenze – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba

Holoprosencefalie - příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba

holoprosencefalie priznaky projevy symptomy pricina lecbaHoloprosencefalie (anglicky holoprosencephaly) je vrozená porucha vývoje mozku vzniklá neúplným rozdělením prosencephala, což je vývojové stádium části mozku, ze kterého později vzniká mezimozek (diencefalon) a koncový mozek (telencefalon). Rozlišujeme tři typy – lobární, kdy je mozek jako jeden celek a není vůbec rozdělen na pravou a levou hemisféru.

___

___

Číst dál: Holoprosencefalie - příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba

Esemeskový krk, SMSkový krk – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba

esemeskovy krk smskovy krk priznaky projevy symptomy pricina lecbaEsemeskový krk, SMSkový krk (anglicky text neck) je stále častější onemocnění krční páteře vznikající v souvislosti s dlouhým předklonem hlavy při práci nejen s mobilním telefonem. Poloha se skloněnou hlavou totiž není pro člověka přirozená, navíc se v předklonu mnohonásobně zvyšuje zátěž pro páteř, její svaly a vazy.

___

___

Číst dál: Esemeskový krk, SMSkový krk – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba

Tabletové rameno - příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba

tabletove rameno priznaky projevy symptomy pricina lecba 2Tabletové rameno (anglicky iPad shoulder) je novodobé onemocnění spojené s přehnaným používáním tabletů a chytrých telefonů. Při sledování filmů či brouzdaní na internetu totiž většina uživatelů sedí se zařízením na klíně a ostře skloněnou hlavou, což není pro člověka přirozená poloha.

___

___

Číst dál: Tabletové rameno - příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba

Mobilní loket (postižení z mobilního telefonu) - příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba

mobilni loket postizeni z mobilniho telefonu priznaky projevy symptomy pricina lecba

Mobilní loket (anglicky iPhone elbow) je novodobá verze tzv. syndromu kubitálního tunelu, zánětu nervus ulnaris (loketního nervu), způsobená častým a dlouhým telefonováním. Rizikovými faktory jsou držení telefonu stále tou stejnou rukou, volání více jak hodinu denně a vrozená predispozice (užší kubitální tunel).

___

___

Číst dál: Mobilní loket (postižení z mobilního telefonu) - příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba

Andersen-Tawilův syndrom - příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba

andersen tawiluv syndrom priznaky projevy symptomy pricina lecbaAndersen-Tawilův syndrom (7. forma syndromu dlouhého QT intervalu, anglicky Andersen-Tawil syndrome, Long QT syndrome 7) je vzácné genetické onemocnění charakterizované triádou, kam patří epizody svalové slabosti až paralýzy (ochrnutí), arytmie a srdeční abnormality a morfologické změny obličeje a kostry.

___

___

Číst dál: Andersen-Tawilův syndrom - příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba

Alexandrova choroba, fibrinoidní leukodystrofie - příznaky, projevy, symptomy

alexandrova choroba fibrinoidni leukodystrofie priznaky projevy symptomy 1Alexandrova choroba (fibrinoidní leukodystrofie, anglicky Alexander disease, fibrinoid leukodystrophy) je velice vzácné neurologické onemocnění bílé hmoty mozkové, kdy dochází k poruše tvorby myelinu, což je hmota tvořící obal nervových vláken, a dále k hromadění bílkovinných agregátů tzv. Rosenthalových vláken v astrocytech (typ nervových buněk).

___

___

Číst dál: Alexandrova choroba, fibrinoidní leukodystrofie - příznaky, projevy, symptomy

Melkersson-Rosenthalův syndrom - příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba

melkersson rosenthaluv syndrom priznaky projevy symptomy pricina lecbaMelkersson-Rosenthalův syndrom (anglicky Melkersson-Rosenthal syndrome) je vzácné neurologické onemocnění charakterizované opakujícími se epizodami triády symptomů - dlouhotrvajícího otoku tváře, zvláště jednoho či obou rtů, obrny obličejových svalů a změnami povrchu jazyka.

___

___

Číst dál: Melkersson-Rosenthalův syndrom - příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba

Další články v této kategorii