Těhotenství, porod

Předčasné odlučování placenty (POL), abrupce placenty - příznaky, projevy, symptomy

predcasne odlucovani placenty POL priznaky projevy symptomyPředčasné odlučování placenty (POL), abrupce placenty (anglicky placental abruption) je stav, kdy dojde k odloučení lůžka (placenty) v posledních 3 měsících těhotenství nebo v první a druhé době porodní. Častější výskyt je u těhotných s vysokým krevním tlakem, preeklampsií, eklampsií či po úrazu břicha. Hlavním příznakem při abrupci placenty je bolestivé poševní krvácení.

__

__

Číst dál: Předčasné odlučování placenty (POL), abrupce placenty - příznaky, projevy, symptomy

Syndrom feto-fetální transfuze, TTTS - příznaky, projevy, symptomy

syndrom feto fetalni transfuze ttts priznaky projevy symptomySyndrom feto-fetální transfuze (transfuzní syndrom dvojčat,anglicky: TTTS, twin-to twin transfusion syndrome) je závažný patologický stav vícečetného těhotenství. Nejrizikovější je monochoriální biamniální gravidita, to je stav, kdy dvojčata sdílejí chorion (tj. cévnatou blánu), ale jsou v oddělených amniových dutinách. Vznik syndromu souvisí s redistribucí krve od jednoho dvojčete donora (dárce) k recipientovi (příjemci), která probíhá cestou arteriovenózních cévních spojek ve společné placentě.

___

___

Číst dál: Syndrom feto-fetální transfuze, TTTS - příznaky, projevy, symptomy

Hydatidózní mola, molární těhotenství - příznaky, projevy, symptomy

hydatidozni mola molarni tehotenstvi priznaky projevy symptomyHydatidózní mola, mola hydatidosa, molární těhotenství nebo zásněť hroznová (anglicky hydatidiform mole, molar pregnancy, mola hydatidosa) je označení pro gynekologické onemocnění, které se vyskytuje v souvislosti s těhotenstvím. Mola hydatidosa je způsobena poruchou ve vzniku a vývoji oplozeného vajíčka.

___

___

Číst dál: Hydatidózní mola, molární těhotenství - příznaky, projevy, symptomy

Eklampsie - příznaky, projevy, symptomy

eklampsie priznaky projevy symptomyEklampsie (anglicky eclampsia) je záchvat tonicko-klonických křečí těhotné ženy navazující na předchozí těžkou nebo superponovanou preeklampsii. Příčinou je nejčastěji neadekvátně léčená či neléčená preeklampsie. Jsou i formy bez preeklampsie, nebo formy bez křečí, jen bezvědomí. Záchvat se dostavuje nejčastěji na konci těhotenství a za porodu, vzácně také v šestinedělí.

___

___

Číst dál: Eklampsie - příznaky, projevy, symptomy

HELLP syndrom - příznaky, projevy, symptomy

hellp syndrom priznaky projevy symptomyHELLP syndrom (anglicky HELLP syndrome) je velmi vážná porodnická komplikace. Zkratka je odvozena od počátečních písmen H-hemolysis, E-elevated L-liver enzymes, L-low P-plateled count. Je popisován buď jako samostatné onemocnění nebo jako komplikace preeklampsie.

___

___

Číst dál: HELLP syndrom - příznaky, projevy, symptomy

Příznaky těhotenství v čase - příznaky, projevy, symptomy

prvni-priznaky-tehostenstvi-projevy-symptomy-trimestrTěhotenství neboli gravidita (anglicky pregnancy, gravidity, latinsky graviditas) se projevuje u každé ženy individuálně. Obecně lze však říci, že fyziologické těhotenství trvá přibližně 273 dnů, což je 9 kalendářních nebo také 10 lunárních měsíců. Těhotenství rozdělujeme na 3 trimestry, 1 trimestr odpovídá 3 kalendářním měsícům. Těhotenství začíná oplodněním a končí porodem. 
___
___

Číst dál: Příznaky těhotenství v čase - příznaky, projevy, symptomy

Trofoblastická nemoc – příznaky, projevy, symptomy

trofoblasticka-nemoc-priznaky-projevy-symptomyTrofoblastická nemoc (zkratkou TN, anglicky gestational trophoblastic disease - GTD) je onemocnění trofoblastu, které se vyskytuje během normálního i patologického těhotenství. Trofoblast je embryonální tkáň, která vzniká v 7. dni těhotenství na povrchu oplozeného vajíčka, z níž se vyvíjí placenta zajišťující normální vývoj plodu. Trofoblastická nemoc v sobě zahrnuje jak zhoubné nádory (např. choriokarcinomy), tak i řadu dalších onemocnění trofoblastu (např. trofoblastické invaze, hydatidózní moly apod.).
___
___

Číst dál: Trofoblastická nemoc – příznaky, projevy, symptomy

EPH gestóza - příznaky, projevy, symptomy

eph-gestoza-preeklampsie-priznaky-projevy-symptomy.jpgJedná se o onemocnění, které vzniká v těhotenství a v jeho posledním trimestru. Je známé také pod názvem preeklampsie.  Příčina spočívá v poruše látkové výměny organismu matky. Vyvíjí se pozvolna týdny až měsíce, většinou již od začátku těhotenství a projeví se v posledních 3 měsících. Těžké a neléčené formy mohou vyústit do záchvatu křečí (eklampsie).
___
___

Číst dál: EPH gestóza - příznaky, projevy, symptomy

Preeklampsie - příznaky, projevy, symptomy

preeklampsie-priznaky-projevy-symptomy-eph-gestozy.jpgJedná se o onemocnění, které vzniká v těhotenství a v jeho posledním trimestru. Je známé také pod názvem preeklampsie.  Příčina spočívá v poruše látkové výměny organismu matky. Vyvíjí se pozvolna týdny až měsíce, většinou již od začátku těhotenství a projeví se v posledních 3 měsících. Těžké a neléčené formy mohou vyústit do záchvatu křečí (eklampsie).
___
___

___
___

Číst dál: Preeklampsie - příznaky, projevy, symptomy

Samovolný potrat - příznaky, projevy, symptomy, léčba v kostce

priznaky_potratu_projevy_symptomy_lecba.jpgSamovolný potrat nebyl vyvolán ani těhotnou ženou, ani druhou osobou. Podle toho, kdy nastal, je časný – v prvních 12. týdnech gravidity, a pozdní, mezi 13. a 28. týdnem gravidity.

___

Číst dál: Samovolný potrat - příznaky, projevy, symptomy, léčba v kostce