Urologie, nefrologie

Analgetická nefropatie - příznaky, projevy, symptomy

analgeticka nefropatie priznaky projevy symptomyAnalgetická nefropatie (anglicky analgesic nephropathy) je poškození ledvin způsobené dlouhodobým užíváním léků proti bolesti. Léky ze skupiny volně prodejných nesteroidních protizánětlivých látek, jako jsou acylpyrin (Aspirin), ibuprofen (Ibalgin) atd., poškozují ledviny snížením průtoku krve hluboko ve tkáni ledvin.
___
___

Číst dál: Analgetická nefropatie - příznaky, projevy, symptomy

Glomerulonefritida (zánět ledviny) - příznaky, projevy, symptomy

glomerulonefritida-zanet-ledviny-priznaky-projevy-symptomyGlomerulonefritidy (anglicky glomerulonephrosis) jsou zánětlivá onemocnění, která postihují základní funkční jednotku ledviny – glomerulus. Glomerulus je vlastně klubíčko tepen, přes které protéká krev, která je filtrována. Většina glomerulonefritid vzniká na podkladě přehnané imunitní reakce organismu.

___

___

Číst dál: Glomerulonefritida (zánět ledviny) - příznaky, projevy, symptomy

Alportův syndrom - příznaky, projevy, symptomy

alportuv-syndrom-priznaky-projevy-symptomyAlportův syndrom (anglicky Alport syndrome) patří mezi dědičná onemocnění. Alportův syndrom postihuje ledviny, konkrétně je postižena jejich glomerulární část. Toto postižení je zapříčiněno špatnou tvorbou kolagenu s následným ztenčením bazálních membrán glomerulů. Takto ztenčená bazální membrána je náchylná ke změnám struktury. Může dojít například k jejímu rozvolnění.
___
___

Číst dál: Alportův syndrom - příznaky, projevy, symptomy

IgA nefropatie, Bergerova nefropatie - příznaky, projevy, symptomy

iga-nefropatie-bergerova-nefropatie-priznaky-projevy-symptomyIgA nefropatie (Bergerova nefropatie, anglicky IgA nephropathy, Berger's disease) - toto onemocnění se řadí mezi chronická onemocnění ledvin. Poprvé byla IgA nefropatie popsána v roce 1968 Jeanem Bergerem. Jean Berger byl Pařížský patolog.
___
___

Číst dál: IgA nefropatie, Bergerova nefropatie - příznaky, projevy, symptomy

Hemolyticko-uremický syndrom, HUS - příznaky, projevy, symptomy

hemolyticko-uremicky-syndrom-hus-priznaky-projevy-symptomyHemolyticko-uremický syndrom (HUS, hemolytic-uremic syndrome, haemolytic-uraemic syndrome) je onemocnění, pro které je charakteristické akutní selhání ledvin, anémie, snížený počet krevních destiček a různý stupeň orgánového poškození. Podle toho, jestli je doprovázen průjmem jej můžeme dělit na D-pozitivní, který je velmi častý, a D-negativní, který se vyskytuje v pouhých 10% případů.
___
___

Číst dál: Hemolyticko-uremický syndrom, HUS - příznaky, projevy, symptomy

Fourniérova gangréna - příznaky, projevy, symptomy, obrázek, fotografie

fournierova-gangrena-priznaky-projevy-symptomy-obrazek-fotografieFourniérova gangréna (anglicky Fournier´s gangrene) byla pojmenována dle francouzského venerologa Jean Alfred Fourniera. Fourniérova gangréna je vzácné onemocnění postihující mužský genitál. Jde o velmi vážnou infekci, která vede až ke gangréně (odumření) měkkých tkání (jako jsou svaly) v postižené oblasti. Proto ji řadíme k jednomu z nejzávažnějších stavů v mužské urologii. Nejčastěji bývá postižena oblast penisu a šourku, při objemnějším postižení je zasažena i oblast okolo konečníku.
___
___

Číst dál: Fourniérova gangréna - příznaky, projevy, symptomy, obrázek, fotografie

Chronická pyelonefritida - příznaky, projevy, symptomy

chronicka-pyelonefritida-priznaky-projevy-symptomy-9 copyChronická pyelonefritida (anglicky chronic pyelonephritis), tedy chronický zánět ledvinové pánvičky a ledviny je zánětlivé onemocnění s fibrózou ledvin, jež je způsobeno opakujícími se nebo dlouhodobě trvajícími infekcemi ledvin, vezikoureterálním refluxem (chronický návrat moči z močového měchýře zpět do močovodu, čímž dojde k poruše ledvinného systému), nebo močovou obstrukcí vyvolanou jinou příčinou (např. pacienti s vrozenou poruchou ledviny, chronický výskyt kamenů, ad.).
___
___

Číst dál: Chronická pyelonefritida - příznaky, projevy, symptomy

Waterhouseův-Friderichsenův syndrom, WFS - příznaky, projevy, symptomy

waterhouseuv-friderichsenuv-syndrom-wfs-prokrvaceni-nadledvinek-priznaky-projevy-symptomy-6Waterhouseův-Friderichsenův syndrom (anglicky Waterhouse–Friderichsen syndrome, anglická zkratka WFS, hemorrhagic adrenalitis or fulminant meningococcemia) poprvé popsal roku 1911 britský lékař Rupert A. Waterhouse jako případ náhlé selhání nadledvin v důsledku jejich prokrvácení. Poznání o WFS rozvedl Carl Friderichsen (dánský pediatr).
___
___

Číst dál: Waterhouseův-Friderichsenův syndrom, WFS - příznaky, projevy, symptomy

TUR, TURP syndrom - příznaky, projevy, symptomy

TUR-TURP-syndrom-priznaky-projevy-symptomy-obrazek-fotografie-2TUR syndrom (TURP syndrom, anglicky TURP syndrome) je relativně vzácnou urologickou komplikaci, která vzniká po operaci prostaty, kdy dojde k odstranění prostatické tkáně, které se provádí jako léčba zvětšení prostaty. Zákrok se označuje zkratkou TURP (zkratka značí TransUretrální resekce prostaty).
___
___

Číst dál: TUR, TURP syndrom - příznaky, projevy, symptomy

Nefritický syndrom - příznaky, projevy, symptomy

nefriticky-syndrom-priznaky-projevy-symptomy-obrazek-fotografie-4Nefritický syndrom (nephritis syndrome, acute nephritic syndrome) je označení pro příznaky, které doprovázejí některá onemocnění ledvin. Jde o příznaky varovné, protože nerozpoznané postižení ledvin může vést k jejich selhání, ať už akutnímu nebo chronickému.
___
___

Číst dál: Nefritický syndrom - příznaky, projevy, symptomy

Další články v této kategorii