Paraziti, parazitární onemocnění

Cystická echinokokóza, hydatidóza - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

cysticka echinokokoza hydatidoza priznaky projevy symptomyCystická echinokokóza (cystická hydatidóza, angl. hydatic disease, echinococcosis) je parazitární onemocnění způsobené larválním stádiem tasemnice měchožila zhoubného (Echinococcus granulosus). Člověk je náhodně nakažen nejčastěji psem, v jehož střevě žije dospělá tasemnice a vylučuje vajíčka. Larva se dostává krevní cestou nejčastěji do jater, plic nebo mozku.

___

___

Číst dál: Cystická echinokokóza, hydatidóza - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

Amebóza - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

ameboza priznaky projevy symptomyAmebóza (anglicky amoebiasis, amebiasis, entamoebiasis)  je parazitární onemocnění způsobené střevním prvokem Entamoeba histiolytica. Zdrojem jsou nosiči amébových cyst a přenos je přes kontaminovanou potravou nebo vodou. Výskyt je celosvětový, ale nejvíc je v tropech a subtropech.

___

___

Číst dál: Amebóza - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

Giardióza, lamblióza - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

giardioza lamblioza priznaky projevy symptomyGiardióza (lamblióza, anglicky giardiasis) je celosvětově rozšířené parazitární onemocnění způsobené střevním prvokem Giardia intestinalis. Giardia patří mezi nejčastějšího původce střevních parazitárních nákaz v ČR. Prvok osidluje tenké střevo, hlavně dvanáctník (duodenum) a lačník (jejunum).

___

___

Číst dál: Giardióza, lamblióza - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

Motolice - příznaky, projevy, symptomy

motolice priznaky projevy symptomyParazitární nákazou motolicemi se nazývá schistosomiáza (starší název bilharióza, anglicky schistosomiasis, “snail fever”) je tropická parazitární nemoc, jejímž původcem je krevní motolice rodu Schistosoma (krevnička). Parazitní červy přežívají v žilách zásobujících vnitřnosti nebo močový měchýř.
___
___

Číst dál: Motolice - příznaky, projevy, symptomy

Říční slepota, onchocerciáza - příznaky, projevy, symptomy

ricni slepota onchocerciaza priznaky projevy symptomyŘíční slepota (odborně onchocerciáza, anglicky onchocerciasis) je exotická choroba vyvolaná cizopasnými červy (známými také jako hlísti) Onchocercas volvulus. Vyskytuje se v odlehlých oblastech afrického venkova, nejčastěji poblíž vodních toků. Vlasovci se přenáší na člověka štípnutím infikované černé mušky z rodu Simulius.

___

___

Číst dál: Říční slepota, onchocerciáza - příznaky, projevy, symptomy

Dioktofymóza, ledvinovec psí - příznaky, projevy, symptomy

dioktofymoza ledvinovec psi priznaky projevy symptomyDioktofymóza (anglicky dioctophymosis) je onemocnění způsobené parazitickou hlísticí Dioctophyme renale, česky Ledvinovec psí. Tento parazit napadá ledviny a vůbec vylučovací soustavu savců. Obvyklými konečnými hostiteli jsou psi a norci, kteří se nakazí při konzumaci ryb.
___
___

Číst dál: Dioktofymóza, ledvinovec psí - příznaky, projevy, symptomy

Candiru, ryba v penisu - příznaky, projevy, symptomy, fotografie

candiru ryba v penisu priznaky projevy symptomy fotografieCandiru, ryba v penisu (anglicky Candiru). Tuto takřka průsvitnou 2,5–7 cm dlouhou rybku žijící pod kameny, v písku nebo bahně řek Brazílie a Venezuely nazývají indiáni candiru, učenci Vandellia cirrhosa. Je to jeden z nejobávanějších parazitů.
___
___

Číst dál: Candiru, ryba v penisu - příznaky, projevy, symptomy, fotografie

Schistosomiáza - příznaky, projevy, symptomy

schistosomiaza priznaky projevy symptomySchistosomiáza (starší název bilharióza, anglicky schistosomiasis, “snail fever”) je tropická parazitární nemoc, jejímž původcem je krevní motolice rodu Schistosoma (krevnička). Parazitní červy přežívají v žilách zásobujících vnitřnosti nebo močový měchýř.
___
___

Číst dál: Schistosomiáza - příznaky, projevy, symptomy

Sparganóza - příznaky, projevy, symptomy, obrázek, fotografie

sparganoza priznaky projevy symptomy obrazek fotografieSparganóza (anglicky sparganosis) je parazitární infekce, která je u nás vzácná, ale vyskytuje se ve větší míře v Asii a Jižní Americe. Jedná se o infekci larvou rodu Spirometra, která je podobná klasické tasemnici, avšak má pár fyzických odlišností a také se vyskytuje v jiných částech těla.
___
___

Číst dál: Sparganóza - příznaky, projevy, symptomy, obrázek, fotografie

Vlasovec mízní, filariasis, elefantiáza - příznaky, projevy, symptomy

vlasovec-mizni-filariasis-elefantiaza-priznaky-projevy-symptomyVlasovec mízní (nemoc filariasis, anglicky philariasis) - vlasovec mízní (wuchereria bancrofti) se řadí mezi hlístice. Tento parazit způsobuje filarózu a cizopasí jak na člověku, tak na některých primátech. Je přenášen komáry. Při přisátí komára putují mikrofilárie (tedy nedospělí vlasovci) do krve hostitele. Z nich se poté vyvíjí dospělec, který se usazuje v mízních uzlinách.
___
___

Číst dál: Vlasovec mízní, filariasis, elefantiáza - příznaky, projevy, symptomy