Otravy

Otrava chloroformem, účinky chloroformu - příznaky, projevy, symptomy

otrava chloroformem priznaky projevy symptomyOtrava chloroformem (anglicky chloroform intoxikation) - chloroform neboli trichlormethan, je čirá bezbarvá tekutina charakteristického zápachu, nasládle palčivé chuti. Jeho páry jsou značně těžší než vzduch, proto se v uzavřených prostorách hromadí u podlahy a obtížně se vyvětrává. Koncem 19. a v 20. století byl chloroform používán při operacích jako inhalační anestetikum, po zjištění nežádoucích účinků chloroformu byl tento postup opuštěn.

___

___

 

Číst dál: Otrava chloroformem, účinky chloroformu - příznaky, projevy, symptomy

Chronická, dlouhodobá otrava oxidem uhelnatým CO - příznaky, projevy, symptomy

chronicka otrava oxidem uhelnatym priznaky projevy symptomy informaceChronická otrava oxidem uhelnatým CO - oxid uhelnatý CO (ne CO2!!!) je nebezpečný tím, že se mnohem lépe, než-li kyslík váže na krvní barvivo hemoglobin. To znamená, že má "přednost" před kyslíkem a druhak, že se mnohem hůře hemoglobin oxidu uhelnatého zbavuje. Vzhledem k tomu, že jde o plyn, který není cítit, je velmi nebezpečný.

___

___

Číst dál: Chronická, dlouhodobá otrava oxidem uhelnatým CO - příznaky, projevy, symptomy

Muskarinový syndrom, otrava muskarinem - příznaky, projevy, symptomy

muskarinovy syndrom otrava muskarinem priznaky projevy symptomyMuskarinový syndrom (muskarinová otrava, anglicky muscarinic poisoning) je typ otravy z hub. Hlavní toxickou látkou je v tomto případě muskarin, který vyvolává zvýšený tonus parasympatiku působením na muskarinové receptory (M-receptory - postgangliové receptory parasympatiku lokalizované ve svalech a žlázách).

___

___

Číst dál: Muskarinový syndrom, otrava muskarinem - příznaky, projevy, symptomy

Otrava dusíkem, dusíková narkóza - příznaky, projevy, symptomy

otrava dusikem dusikova narkoza priznaky projevy symptomyDusíková narkóza (anglicky nitrogen narcosis). Dusík je inertní plyn, což znamená, že při běžném atmosférickém tlaku na nás nijak nepůsobí. Je-li však vdechován pod vysokým tlakem, objevují se u něj vlastnosti, které pozorujeme u anestetik (anestetia = látky, které nás omamují, nebo přímo uspávají).
___
___

Číst dál: Otrava dusíkem, dusíková narkóza - příznaky, projevy, symptomy

Otrava oxidem uhelnatým CO - příznaky, projevy, symptomy

jak-se-projevuje-otrava-oxidem-uhelnatym-CO-priznaky-projevy-symptomyOxid uhelnatý je nebezpečný tím, že se mnohem lépe, než-li kyslík váže na krvní barvivo hemoglobin. To znamená, že má "přednost" před kyslíkem a druhak, že se mnohem hůře hemoglobin oxidu uhelnatého zbavuje. Vzhledem k tomu, že jde o plyn, který není cítit, je velmi nebezpečný.

___

___

Číst dál: Otrava oxidem uhelnatým CO - příznaky, projevy, symptomy

Otrava cyankáli, otrava kyanidem draselným - příznaky, projevy, symptomy

otrava-cyankali-otrava-kyanidem-draselnym-priznaky-projevy-symptomy-4Otrava kyanidem draselným(aglicky potassium cyanide poisoning). Kyanid draselný, dříve nazývaný cyankáli je draselná sůl kyseliny kyanovodíkové. Vzhledově se jedná o bílou krystalickou látku, dobře rozpustnou ve vodě. Lze jej poznat tak, že páchne po hořkých mandlích. Jeho chuť je hořkosladká. Do těla se dostává ústy, inhalací či přes kůži. V žaludku se z něj poté působením kyseliny chlorovodíkové uvolňuje prudce jedovatý kyanovodík, kdy smrtelná dávka pro člověka je 200 mg – 300 mg.
___
___

Číst dál: Otrava cyankáli, otrava kyanidem draselným - příznaky, projevy, symptomy

Otrava, předávkování vitamínem K - příznaky, projevy, symptomy

otrava-predavkovani-vitaminem-k-priznaky-projevy-symptomyOtrava vitamínem K (hypervitaminóza K, anglicky hypervitaminosis K, vitamine K toxicity). Vitaminy jsou látky, které si tělo neumí vyrobit, tedy je musíme přijímat v potravě. Vitamin E se řadí mezi vitaminy rozpustné v tucích. Na rozdíl od vitaminů rozpustných ve vodě se tyto vitaminy váží v těle na tuky. Proto např. omezení tuků ve stravě může vést k jejich nedostatku v organismu.
___
___

Číst dál: Otrava, předávkování vitamínem K - příznaky, projevy, symptomy

Otrava, předávkování vitamínem E - příznaky, projevy, symptomy

otrava-predavkovani-vitaminem-e-priznaky-projevy-symptomyOtrava vitamínem E (hypervitaminóza E,, anglicky hypervitaminosis E, Vitamine E toxicity). Vitaminy jsou látky, které si tělo neumí vyrobit, tedy je musíme přijímat v potravě. Vitamin E se řadí mezi vitaminy rozpustné v tucích. Na rozdíl od vitaminů rozpustných ve vodě se tyto vitaminy váží v těle na tuky. Proto např. omezení tuků ve stravě může vést k jejich nedostatku v organismu.
___
___

Číst dál: Otrava, předávkování vitamínem E - příznaky, projevy, symptomy

Otrava, předávkování vitamínem D - příznaky, projevy, symptomy

otrava-predavkovani-vitaminem-d-priznaky-projevy-symptomyOtrava vitamínem D (Hypervitaminóza D, Hypervitaminosis D, Vitamine D toxicity). Vitaminy jsou látky, které si tělo neumí vyrobit, tedy je musíme přijímat v potravě. Vitamin D se řadí mezi vitaminy rozpustné v tucích. Na rozdíl od vitaminů rozpustných ve vodě se tyto vitaminy váží v těle na tuky. Proto např. omezení tuků ve stravě může vést k jejich nedostatku v organismu. Ale také bývají v těle (stejně jako tuk) skladovány a jejich nadbytek může působit zdravotní obtíže. Vitaminy rozpustné v tucích jsou také stabilnější než vitaminy rozpustné ve vodě.
___
___

Číst dál: Otrava, předávkování vitamínem D - příznaky, projevy, symptomy

Otrava, předávkování vitamínem A - příznaky, projevy, symptomy

otrava-vitaminem-a-priznaky-projevy-symptomyOtrava vitamínem A (hypervitaminóza A, anglicky hypervitaminosis A, vitamine A toxicity). Vitaminy jsou látky, které si tělo neumí vyrobit, tedy je musíme přijímat v potravě. Vitamin A se řadí mezi vitaminy rozpustné v tucích. Na rozdíl od vitaminů rozpustných ve vodě se tyto vitaminy váží v těle na tuky. Proto např. omezení tuků ve stravě může vést k jejich nedostatku v organismu.
___
___

Číst dál: Otrava, předávkování vitamínem A - příznaky, projevy, symptomy

Další články v této kategorii