Ortopedie

Syndrom masivní osteolýzy – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba, fotografie, obrázek

syndrom masivni osteolyzy priznaky projevy symptomy pricina lecba fotografie obrazekSyndrom masivní osteolýzy (Gorham-Stoutova choroba, anglicky Gorham-Stout syndrome, vanishing bone disease, massive osteolysis) je vzácná porucha charakterizovaná progresivní osteolýzou (odbourávání kostní hmoty) a nahrazení kosti pojivovou tkání a nadměrnou proliferací (zmnožení) lymfatických cév.

___

___

Číst dál: Syndrom masivní osteolýzy – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba, fotografie, obrázek

Albers-Schönbergova nemoc - příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba, diagnostika

albers schonbergova nemoc priznaky projevy symptomy copyAlbers-Schönbergova nemoc (angl. Albers-Schönberg disease) je ztluštění kostní tkáně, způsobené zvýšenou hustotou kosti s mírnou poruchou konstrukce. Díky zvýšené hustotě kost ztrácí pružnost a to vede k většímu riziku vzniku zlomenin. Osteoskleróza provází různá onemocnění jako např. Lériho syndrom, renální osteodystrofii nebo osteopetrózu.

___

___

Číst dál: Albers-Schönbergova nemoc - příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba, diagnostika

Kostní cysta - příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba

kostni cysta priznaky projevy symptomy pricina lecbaKostní cysta (anglicky bone cyst) je dutina v kosti s výstelkou a vyplněná tekutinou. Jedná se o zcela nezhoubný, často vrozený útvar. Rozlišujeme několik typů: Solitární neboli juvenilní kostní cysta se vyskytuje nejčastěji u dětí a mladých dospělých, a to v proximální (horní) části pažní (v 75 % případů) nebo stehenní kosti.

___

___

Číst dál: Kostní cysta - příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba

Osteoskleróza - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

osteoskleroza priznaky projevy symptomyOsteoskleróza (osteopetróza, Albers-Schönbergova nemoc, angl. osteosclerosis) je ztluštění kostní tkáně, způsobené zvýšenou hustotou kosti s mírnou poruchou konstrukce. Díky zvýšené hustotě kost ztrácí pružnost a to vede k většímu riziku vzniku zlomenin. Osteoskleróza provází různá onemocnění jako např. Lériho syndrom, renální osteodystrofii nebo osteopetrózu.

___

___

Číst dál: Osteoskleróza - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

Ledderhoseho choroba, patární fibromatóza - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

ledderhoseho choroba patarni fibromatoza priznaky projevy symptomyLedderhoseho choroba = patární fibromatóza (anglicky Ledderhose’s dinase nebo plantar fibromatosis) je onemocnění chodidla, kde se tvoří podkožní vazivové pruhy, které při zátěži tvoří překážku a znepříjemňují a omezují chůzi. Jedná se o zvazivovatění části povázky chodidla, která kryje svaly, vazy a další měkké tkáně nohy.

___

___

 

Číst dál: Ledderhoseho choroba, patární fibromatóza - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

Dupuytrenova kontraktura - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

Dupuytrenova kontraktura, DK, palmární fibromatóza, benigní neoplastická fibromatóza (anglicky Dupuytren contracture) je onemocnění ruky, kde se tvoří v dlani vazivové pruhy, které omezují plné rozevření dlaně. Nejčastěji je postižena oblast prsteníčku a malíčku. Nejedná se o postižení vazů, ale o zvazivovatění dlaňové povázky, která kryje svaly a vazy ruky.

___

___

Číst dál: Dupuytrenova kontraktura - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

Enteropatická artritida, enteropatická artropatie - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

enteropaticka artritida enteropaticka artropatie priznaky projevy symptomyEteropatická artritida (anglicky enteropathic arthropathies) je zánětlivé onemocnění kloubů, které má spojitost s onemocněním tenkého i tlustého střeva. Jedná se o komplikace zejména Crohnovy nemoci a ulcerózní kolitidy, infekčních onemocnění trávicího traktu, Whippleovy choroby, celiakie, aj. Záněty kloubů postihují až 30% pacientů s Crohnovou nemocí a ulcerózní kolitidou.

___

___

Číst dál: Enteropatická artritida, enteropatická artropatie - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina,...

Zánět okostice, periostitida - příznaky, projevy, symptomy

zanet okostice periostitida priznaky projevy symptomyZánět okostice (periostitis, anglicky periostitis/periostalgia) je zánět periostu (vrstva pojivové tkáně obalující kost z vnějšku). Periostitida doprovází vznik ostruhy patní kosti. Způsobuje velkou bolest v dané oblasti. Často se vyskytuje u běžců zánět okostice na holeních. Příčinou může být nevhodná obuv, či technika běhu a povrch, po kterém běháme.

___

___

Číst dál: Zánět okostice, periostitida - příznaky, projevy, symptomy

Charcotova osteoartropatie, Charcotova noha - příznaky, projevy, symptomy

charcotova osteoartropatie charcotova noha priznaky projevy symptomyCharcotova osteoartropatie (Charcotova noha, CHO, anglicky neuropathic arthropathy, Charcot joint, Charcot foot) je relativně nebolestivá progresivní artropatie jednoho nebo více kloubů. Jde o často přehlíženou, velice těžce léčebně ovlivnitelnou komplikaci cukrovky. Většina případů postihuje oblast nohou, je ovšem také nutné pomýšlet na osteoartropatii i v jiné lokalitě, např. v koleni, zápěstí, páteři, ramenním nebo kyčelním kloubu.

___

___

Číst dál: Charcotova osteoartropatie, Charcotova noha - příznaky, projevy, symptomy

Syndrom SMSkového krku (text neck sy.) - příznaky, projevy, symptomy

syndrom smskoveho krku priznaky projevy symptomySyndrom SMSkového krku (anglicky Text Neck) je termín, pod který jsou zahrnuty všechny zdravotní potíže, které jsou způsobeny dlouhodobě zakřiveným držením těla při nadměrném používání mobilního zařízení. Syndrom esemeskového krku je moderní termín pro potíže s krční páteří, které jsou známy již dlouho a pramení z přetěžování struktur krku nepřirozenou polohou.

___

___

Číst dál: Syndrom SMSkového krku (text neck sy.) - příznaky, projevy, symptomy

Další články v této kategorii