Ortopedie

Severova nemoc - příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba

severova nemoc priznaky projevy symptomy pricina lecbaSeverova nemoc (apofyzitida kalkaneu, anglicky Severs disease) je charakterizována jako apofyzitida (zánět při úponu svalových skupin) patní kosti v důsledku tahu Achillovy šlachy. Hlavními projevy jsou bolest paty a kulhání po fyzické aktivitě.

___

___

Číst dál: Severova nemoc - příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba

Gorham-Stoutova choroba – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba, fotografie, obrázek

gorham stoutova choroba priznaky projevy symptomy pricina lecba fotografie obrazekSyndrom masivní osteolýzy (Gorham-Stoutova choroba, anglicky Gorham-Stout syndrome, vanishing bone disease, massive osteolysis) je vzácná porucha charakterizovaná progresivní osteolýzou (odbourávání kostní hmoty) a nahrazení kosti pojivovou tkání a nadměrnou proliferací (zmnožení) lymfatických cév.

___

___

Číst dál: Gorham-Stoutova choroba – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba, fotografie, obrázek

Syndrom masivní osteolýzy – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba, fotografie, obrázek

syndrom masivni osteolyzy priznaky projevy symptomy pricina lecba fotografie obrazekSyndrom masivní osteolýzy (Gorham-Stoutova choroba, anglicky Gorham-Stout syndrome, vanishing bone disease, massive osteolysis) je vzácná porucha charakterizovaná progresivní osteolýzou (odbourávání kostní hmoty) a nahrazení kosti pojivovou tkání a nadměrnou proliferací (zmnožení) lymfatických cév.

___

___

Číst dál: Syndrom masivní osteolýzy – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba, fotografie, obrázek

Albers-Schönbergova nemoc - příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba, diagnostika

albers schonbergova nemoc priznaky projevy symptomy copyAlbers-Schönbergova nemoc (angl. Albers-Schönberg disease) je ztluštění kostní tkáně, způsobené zvýšenou hustotou kosti s mírnou poruchou konstrukce. Díky zvýšené hustotě kost ztrácí pružnost a to vede k většímu riziku vzniku zlomenin. Osteoskleróza provází různá onemocnění jako např. Lériho syndrom, renální osteodystrofii nebo osteopetrózu.

___

___

Číst dál: Albers-Schönbergova nemoc - příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba, diagnostika

Kostní cysta - příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba

kostni cysta priznaky projevy symptomy pricina lecbaKostní cysta (anglicky bone cyst) je dutina v kosti s výstelkou a vyplněná tekutinou. Jedná se o zcela nezhoubný, často vrozený útvar. Rozlišujeme několik typů: Solitární neboli juvenilní kostní cysta se vyskytuje nejčastěji u dětí a mladých dospělých, a to v proximální (horní) části pažní (v 75 % případů) nebo stehenní kosti.

___

___

Číst dál: Kostní cysta - příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba

Osteoskleróza - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

osteoskleroza priznaky projevy symptomyOsteoskleróza (osteopetróza, Albers-Schönbergova nemoc, angl. osteosclerosis) je ztluštění kostní tkáně, způsobené zvýšenou hustotou kosti s mírnou poruchou konstrukce. Díky zvýšené hustotě kost ztrácí pružnost a to vede k většímu riziku vzniku zlomenin. Osteoskleróza provází různá onemocnění jako např. Lériho syndrom, renální osteodystrofii nebo osteopetrózu.

___

___

Číst dál: Osteoskleróza - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

Ledderhoseho choroba, patární fibromatóza - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

ledderhoseho choroba patarni fibromatoza priznaky projevy symptomyLedderhoseho choroba = patární fibromatóza (anglicky Ledderhose’s dinase nebo plantar fibromatosis) je onemocnění chodidla, kde se tvoří podkožní vazivové pruhy, které při zátěži tvoří překážku a znepříjemňují a omezují chůzi. Jedná se o zvazivovatění části povázky chodidla, která kryje svaly, vazy a další měkké tkáně nohy.

___

___

 

Číst dál: Ledderhoseho choroba, patární fibromatóza - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

Dupuytrenova kontraktura - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

Dupuytrenova kontraktura, DK, palmární fibromatóza, benigní neoplastická fibromatóza (anglicky Dupuytren contracture) je onemocnění ruky, kde se tvoří v dlani vazivové pruhy, které omezují plné rozevření dlaně. Nejčastěji je postižena oblast prsteníčku a malíčku. Nejedná se o postižení vazů, ale o zvazivovatění dlaňové povázky, která kryje svaly a vazy ruky.

___

___

Číst dál: Dupuytrenova kontraktura - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

Enteropatická artritida, enteropatická artropatie - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

enteropaticka artritida enteropaticka artropatie priznaky projevy symptomyEteropatická artritida (anglicky enteropathic arthropathies) je zánětlivé onemocnění kloubů, které má spojitost s onemocněním tenkého i tlustého střeva. Jedná se o komplikace zejména Crohnovy nemoci a ulcerózní kolitidy, infekčních onemocnění trávicího traktu, Whippleovy choroby, celiakie, aj. Záněty kloubů postihují až 30% pacientů s Crohnovou nemocí a ulcerózní kolitidou.

___

___

Číst dál: Enteropatická artritida, enteropatická artropatie - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina,...

Zánět okostice, periostitida - příznaky, projevy, symptomy

zanet okostice periostitida priznaky projevy symptomyZánět okostice (periostitis, anglicky periostitis/periostalgia) je zánět periostu (vrstva pojivové tkáně obalující kost z vnějšku). Periostitida doprovází vznik ostruhy patní kosti. Způsobuje velkou bolest v dané oblasti. Často se vyskytuje u běžců zánět okostice na holeních. Příčinou může být nevhodná obuv, či technika běhu a povrch, po kterém běháme.

___

___

Číst dál: Zánět okostice, periostitida - příznaky, projevy, symptomy

Další články v této kategorii