Psychiatrie, sexuologie

Separační úzkostná porucha (SAD) - příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba, diagnostika

separacni uzkostna porucha sad priznaky projevy symptomySeparační úzkostná porucha (anglicky separation anxiety disorder) je emoční porucha se začátkem specifickým pro dětství. Je charakterizována jako nadměrná úzkost při odloučení od blízkých osob, zvláště pak od matky, vyskytující se v předškolním a školním věku, někdy i v období dospívání. V populaci se vyskytuje až u 4 % dětí.

___

___

Číst dál: Separační úzkostná porucha (SAD) - příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba, diagnostika

Syndrom FOBO (strach být offline) - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

syndrom FOBO strach byt offline priznaky projevy symptomySyndrom FOBO (Fear of being offline, strach být offline) je strach ze ztráty připojení. Jedná se o onemocnění moderní doby, která postihuje zejména dospívající děti a mladé dospělé. Je spojena s mobilními telefony a notebooky, kdy ztráta jejich připojení vyvolá úzkostné stavy.

___

___

Číst dál: Syndrom FOBO (strach být offline) - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

Syndrom FOMO (strach ze zmeškání) - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

syndrom FOMO strach ze zmeskani priznaky projevy symptomySyndrom FOMO (fear of missing out, strach ze zmeškání) je forma závislosti, kdy má člověk potřebu vědět, co se děje jinde, a mít věci pod kontrolou. Pacient má strach, že učinil špatné rozhodnutí o tom, jak trávit čas, protože si dovede představit, jak by ho mohl trávit jinak, a tedy nikdy není spokojený.

___

___

Číst dál: Syndrom FOMO (strach ze zmeškání) - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

Konfirmační zkreslení, bias - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

konfirmacni zkresleni bias priznaky projevy symptomyKonfirmační zkreslení (anglicky confirmation bias), konfirmační bias, potvrzovací zkreslení je psychologický jev, kdy původní znalost, zkušenost nebo očekávaný výsledek ovlivňuje vnímání, výklad a rozhodnutí, které člověk v nové situaci musí udělat. To vede k tomu, že člověk spíše vidí to, co očekává, že bude vidět nebo slyší to, co chce slyšet, nebo naopak nevědomě ignoruje, to, co nechce vidět nebo slyšet.

___

___

Číst dál: Konfirmační zkreslení, bias - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

Pasivně agresivní porucha osobnosti - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

pasivne agresivni porucha osobnosti priznaky projevy symptomyPasivně agresivní porucha osobnosti (anglicky passive aggressive personality disorder) je typ osobnosti, který svým chováním výrazně snižuje kvalitu života sám sobě nebo se jeho chování nachází za hranicemi očekávání společnosti nebo obojí. Nedokáže svůj názor vyjádřit přímo, tak používá opomenutí a opoždění splnění úkolů, se kterými nesouhlasí v práci i jinde.

___

___

Číst dál: Pasivně agresivní porucha osobnosti - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

Selektivní mutismus - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

selektivni mutismus priznaky projevy symptomySelektivní mutismus (anglicky selective mutism) je náhlá neschopnost mluvit v pouze specifických situacích (mimo domov, ve škole, u lékaře, ve školce), zatímco v jiném prostředí mluvení nedělá problémy. Jedná se o formu bezpečnostního mechanismu, který je reakcí na v minulosti prožité trauma nebo na dlouhodobou frustraci.

___

___

Číst dál: Selektivní mutismus - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

Přetrvávající změna osobnosti po katastrofické zkušenosti - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

pretrvavajici zmena osobnosti po katastroficke zkusenosti priznaky projevy symptomyPřetrvávající změna osobnosti po katastrofické zkušenosti (anglicky enduring personality change after catastrophic experience) je alespoň 2 roky přítomná porucha vnímání sebe samotného a okolí, která nebyla přítomna před katastrofickou událostí. Vzniká po prožitku tak extrémního stresu (situace ohrožující život člověka, pobyt v koncentračním táboře, mučení, oběti terorismu, katastrofa, zajetí), že nemusíme k vysvětlení hlubokého účinku na osobnost brát v úvahu osobní zranitelnost člověka.

_

Číst dál: Přetrvávající změna osobnosti po katastrofické zkušenosti - příznaky, projevy, symptomy, léčba,...

Závislá porucha osobnosti, poraženecká porucha osobnosti - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

zavisla porucha osobnosti porazenecka porucha osobnosti priznaky projevy symptomyZávislá porucha osobnosti = pasivní = astenická = insuficientní = poraženecká porucha osobnosti (anglicky dependent personality disorder) je typ osobnosti, který svým chováním výrazně snižuje kvalitu života sám sobě nebo se jeho chování nachází za hranicemi očekávání společnosti nebo obojí. Vyznačuje se silnou závislostí na druhých lidech a velkou obavou z opuštěnosti.

___

___

Číst dál: Závislá porucha osobnosti, poraženecká porucha osobnosti - příznaky, projevy, symptomy, léčba,...

Vyhýbavá porucha osobnosti - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

vyhybava porucha osobnosti priznaky projevy symptomyVyhýbavá porucha osobnosti = anxiózní porucha osobnosti (anglicky avoidant personality disorder) je typ osobnosti, který svým chováním výrazně snižuje kvalitu života sám sobě nebo se jeho chování nachází za hranicemi očekávání společnosti nebo obojí. Vyznačuje se pocity neschopnosti a velkou citlivostí na to, co si o nich druzí myslí.

___

___

Číst dál: Vyhýbavá porucha osobnosti - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

Narcismus, narcistická porucha osobnosti - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

narcismus narcisticka porucha osobnosti priznaky projevy symptomyNarcismus, narcistická porucha osobnosti (anglicky narcissistic personality disorder) je typ osobnosti, který svým chováním výrazně snižuje kvalitu života sám sobě nebo se jeho chování nachází za hranicemi očekávání společnosti nebo obojí. Vyznačuje se nabubřelým sebevědomím s pocitem oprávněnosti ke zneužití druhých a na druhou stranu přecitlivělostí ke kritice. Tato porucha osobnosti se častěji vyskytuje u mužů než u žen.

___

___

Číst dál: Narcismus, narcistická porucha osobnosti - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

Další články v této kategorii