Psychiatrie, sexuologie

Porucha chování v REM spánku – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba

porucha chovani v REM spanku priznaky projevy symptomy pricina lecbaPorucha chování v REM spánku (RBD, anglicky REM sleep behavior disorder) patří mezi poruchy spánku, konkrétně mezi parasomnie. Charakterizuje ji nedostatečná svalová atonie (nedostatečné snížení svalového napětí) v REM fázi spánku a s ní související pohyby a záškuby spojené s větším množstvím nepříjemných snů.

___

___

Číst dál: Porucha chování v REM spánku – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba

Vývojová dysfázie – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba

vyvojova dysfazie priznaky projevy symptomy pricina lecbaVývojová dysfázie (specificky narušený vývoj řeči, anglicky developmental dysphasia) je porucha vývoje řeči, která vzniká na základě lehké mozkové dysfunkce a poruchy centrálního zpracování řečového signálu a je přítomna vždy od počátku vývoje řeči.

___

___

Číst dál: Vývojová dysfázie – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba

Technostres - příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba

technostres priznaky projevy symptomy pricina lecbaTechnostres (anglicky technostress) je novodobý pojem označující specifický druh stresu, nebo psychosomatickou nemoc způsobenou každodenním používáním počítače a další moderní techniky. Vyplývá z tlaku být neustále v kontaktu s okolím a přijímat neskutečné množství informací, které nám Internet nabízí.

___

___

Číst dál: Technostres - příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba

Separační úzkostná porucha (SAD) - příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba, diagnostika

separacni uzkostna porucha sad priznaky projevy symptomySeparační úzkostná porucha (anglicky separation anxiety disorder) je emoční porucha se začátkem specifickým pro dětství. Je charakterizována jako nadměrná úzkost při odloučení od blízkých osob, zvláště pak od matky, vyskytující se v předškolním a školním věku, někdy i v období dospívání. V populaci se vyskytuje až u 4 % dětí.

___

___

Číst dál: Separační úzkostná porucha (SAD) - příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba, diagnostika

Syndrom FOBO (strach být offline) - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

syndrom FOBO strach byt offline priznaky projevy symptomySyndrom FOBO (Fear of being offline, strach být offline) je strach ze ztráty připojení. Jedná se o onemocnění moderní doby, která postihuje zejména dospívající děti a mladé dospělé. Je spojena s mobilními telefony a notebooky, kdy ztráta jejich připojení vyvolá úzkostné stavy.

___

___

Číst dál: Syndrom FOBO (strach být offline) - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

Syndrom FOMO (strach ze zmeškání) - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

syndrom FOMO strach ze zmeskani priznaky projevy symptomySyndrom FOMO (fear of missing out, strach ze zmeškání) je forma závislosti, kdy má člověk potřebu vědět, co se děje jinde, a mít věci pod kontrolou. Pacient má strach, že učinil špatné rozhodnutí o tom, jak trávit čas, protože si dovede představit, jak by ho mohl trávit jinak, a tedy nikdy není spokojený.

___

___

Číst dál: Syndrom FOMO (strach ze zmeškání) - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

Konfirmační zkreslení, bias - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

konfirmacni zkresleni bias priznaky projevy symptomyKonfirmační zkreslení (anglicky confirmation bias), konfirmační bias, potvrzovací zkreslení je psychologický jev, kdy původní znalost, zkušenost nebo očekávaný výsledek ovlivňuje vnímání, výklad a rozhodnutí, které člověk v nové situaci musí udělat. To vede k tomu, že člověk spíše vidí to, co očekává, že bude vidět nebo slyší to, co chce slyšet, nebo naopak nevědomě ignoruje, to, co nechce vidět nebo slyšet.

___

___

Číst dál: Konfirmační zkreslení, bias - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

Pasivně agresivní porucha osobnosti - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

pasivne agresivni porucha osobnosti priznaky projevy symptomyPasivně agresivní porucha osobnosti (anglicky passive aggressive personality disorder) je typ osobnosti, který svým chováním výrazně snižuje kvalitu života sám sobě nebo se jeho chování nachází za hranicemi očekávání společnosti nebo obojí. Nedokáže svůj názor vyjádřit přímo, tak používá opomenutí a opoždění splnění úkolů, se kterými nesouhlasí v práci i jinde.

___

___

Číst dál: Pasivně agresivní porucha osobnosti - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

Selektivní mutismus - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

selektivni mutismus priznaky projevy symptomySelektivní mutismus (anglicky selective mutism) je náhlá neschopnost mluvit v pouze specifických situacích (mimo domov, ve škole, u lékaře, ve školce), zatímco v jiném prostředí mluvení nedělá problémy. Jedná se o formu bezpečnostního mechanismu, který je reakcí na v minulosti prožité trauma nebo na dlouhodobou frustraci.

___

___

Číst dál: Selektivní mutismus - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

Přetrvávající změna osobnosti po katastrofické zkušenosti - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

pretrvavajici zmena osobnosti po katastroficke zkusenosti priznaky projevy symptomyPřetrvávající změna osobnosti po katastrofické zkušenosti (anglicky enduring personality change after catastrophic experience) je alespoň 2 roky přítomná porucha vnímání sebe samotného a okolí, která nebyla přítomna před katastrofickou událostí. Vzniká po prožitku tak extrémního stresu (situace ohrožující život člověka, pobyt v koncentračním táboře, mučení, oběti terorismu, katastrofa, zajetí), že nemusíme k vysvětlení hlubokého účinku na osobnost brát v úvahu osobní zranitelnost člověka.

_

Číst dál: Přetrvávající změna osobnosti po katastrofické zkušenosti - příznaky, projevy, symptomy, léčba,...

Další články v této kategorii