Kožní

Folikulitida – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba, fotografie, obrázek

folikulitida priznaky projevy symptomy pricina lecba fotografie obrazekFolikulitida (anglicky folliculitis) je infekční zánět vlasového folikulu. Nejčastějšími původci jsou stafylokoky. Pokud zánět postihuje pouze ústí vlasového folikulu, označuje se jako ostiofolliculitis. Folikulitida se objevuje kdekoliv na ochlupené kůži, u mužů i na vousaté části obličeje, často po předchozím i nepatrném poranění pokožky a projevuje se jako červené papulopustuly (vyrážka tvořená pupínky a puchýřky s obsahem hnisu).

___

Číst dál: Folikulitida – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba, fotografie, obrázek

Kondylomata, condylomata accuminata – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba, fotografie, obrázek

kondylomata condylomata accuminata priznaky projevy symptomy pricina lecba fotografie obrazekCondylomata accuminata (genitální bradavice, anglicky condyloma acuminatum) je pohlavně přenosná choroba způsobená viry HPV (lidský papilomavirus), zejména typy 6, 11, 16 a 18. Klinicky se projevují jako květákovité útvary s bradavičnatým povrchem.

___

___

Číst dál: Kondylomata, condylomata accuminata – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba, fotografie,...

Cimicosis, kousnutí štěnicí – fotografie, příznaky, projevy, symptomy, léčba, obrázek

cimicosis kousnuti stenici fotografie priznaky projevy symptomy lecba obrazekCimicosis (anglicky cimicosis, bed bug infestation) je pokousání štěnicí (Cimex lectularius). Tento parazit saje v noci krev svému hostiteli a způsobuje intenzivně svědící pupeny s hemoragiemi uprostřed. Přenos nákazy je možný mnoha způsoby - např. návštěvou zamořeného obydlí (ubytovny, hostely…), dopravního prostředku (lůžkové vlaky, letadla) nebo nákupem použitého nábytku.

___

Číst dál: Cimicosis, kousnutí štěnicí – fotografie, příznaky, projevy, symptomy, léčba, obrázek

Bulla repens – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba, fotografie, obrázek

bulla repens priznaky projevy symptomy pricina lecba fotografie obrazekBulla repens (bulla rodens, anglicky bulla repens) je kožní infekční onemocnění vyvolané stafylokoky, či méně často streptokoky. Je považováno za formu tzv. impetiga, což je kožní infekční streptokokové nebo stafylokokové onemocnění projevující se množstvím puchýřů, které po prasknutí zasychají jako medově žluté krusty.

___

___

Číst dál: Bulla repens – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba, fotografie, obrázek

Anguli infectiosi - příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba, fotografie, obrázek

anguli infectiosi priznaky projevy symptomy pricina lecba fotografie obrazekAnguli infectiosi (anglicky angulus infectiosus, angular cheilitis) je infekční onemocnění ústních koutků vyvolané streptokoky či stafylokoky. Ohroženi jsou hlavně starší lidé se zubními náhradami, hlubokým skusem, zvýšeným sliněním, cukrovkou, stomatologickými problémy, anemií, či při hypovitaminózách (vit. B).

___

___

Číst dál: Anguli infectiosi - příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba, fotografie, obrázek

Popálenina – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba, fotografie, obrázek

popalenina priznaky projevy symptomy pricina lecba fotografie obrazekPopáleniny (combustio, anglicky burn) jsou poranění kůže způsobená teplem, elektrickým proudem, chemikáliemi, ozářením nebo třením. Podle projevů a závažnosti se rozlišují 3 až 4 stupně. První stupeň (combustio erythematosa) je bolestivé zarudnutí (erytém) a prosáknutí kůže.

___

___

Číst dál: Popálenina – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba, fotografie, obrázek

Xeroderma pigmentosum – fotografie, příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba, obrázek

xeroderma pigmentosum fotografie priznaky projevy symptomy pricina lecba obrazekXeroderma pigmentosum (anglicky xeroderma pigmentosum) je vzácné autozomálně recesivně dědičné onemocnění spadající mezi tzv. genodermatózy. Je charakterizováno extrémní citlivostí na UV záření, která se po ozáření kůže projevuje nejprve jako zarudnutí, vznik tmavých pigmentací, rozšířením drobných cév (teleangiektázie).

___

___

Číst dál: Xeroderma pigmentosum – fotografie, příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba, obrázek

Lichenoidní dermatitida – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba

lichenoidni dermatitida priznaky projevy symptomy pricina lecbaLichenoidní dermatitidy (anglicky lichenoid dermatitis) jsou širokou skupinou kožních onemocnění, jejichž hlavním zástupcem je lichen ruber. Typů tohoto onemocnění je mnoho a mohou se i navzájem kombinovat. Jejich společným znakem je svědící exantém (vyrážka) tvořený plochými růžovými papulami (pupeny).

___

___

Číst dál: Lichenoidní dermatitida – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba

Seboroická dermatitida - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

seboroicka dermatitida priznaky projevy symptomySeboroická dermatitida (dermatitis seborrhoica, seboroický ekzém, angl. seborrheic dermatitis) je neinfekční kožní onemocnění, které postihuje oblasti bohaté na mazové žlázy a oblasti mezi kožními záhyby (intertriginózní oblasti). Jedná se hlavně o kštici, obočí, nasolabiální rýhu (rýha mezi nosními křídly a koutky rtů), víčka, nad hrudní kostí a mezi lopatkami kde se tvoří žlutorůžová ložiska krytá žlutavými mastnými šupinami.

___

___

Číst dál: Seboroická dermatitida - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

Afta, afty - příznaky, projevy, symptomy, fotografie

afta afty priznaky projevy symptomy fotografie 2Afta (ošpice, puklička, anglicky aphthous stomatitis) je oválná bělavá nebo žlutobílá eroze na sliznicích, která vzniká prasknutím puchýře. Povrch afty je tvořen fibrinovou masou s neutrofilními granulocyty. Jedná se o mělký vřídek, který se nejčastěji tvoří na sliznici dutiny ústní, méně často také na sliznicích genitálií. Vznikají u lidí při infekcích herpesviry či Coxsackie viry.

___

___

Číst dál: Afta, afty - příznaky, projevy, symptomy, fotografie

Další články v této kategorii