Kožní

Lichenoidní dermatitida – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba

lichenoidni dermatitida priznaky projevy symptomy pricina lecbaLichenoidní dermatitidy (anglicky lichenoid dermatitis) jsou širokou skupinou kožních onemocnění, jejichž hlavním zástupcem je lichen ruber. Typů tohoto onemocnění je mnoho a mohou se i navzájem kombinovat. Jejich společným znakem je svědící exantém (vyrážka) tvořený plochými růžovými papulami (pupeny).

___

___

Číst dál: Lichenoidní dermatitida – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba

Seboroická dermatitida - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

seboroicka dermatitida priznaky projevy symptomySeboroická dermatitida (dermatitis seborrhoica, seboroický ekzém, angl. seborrheic dermatitis) je neinfekční kožní onemocnění, které postihuje oblasti bohaté na mazové žlázy a oblasti mezi kožními záhyby (intertriginózní oblasti). Jedná se hlavně o kštici, obočí, nasolabiální rýhu (rýha mezi nosními křídly a koutky rtů), víčka, nad hrudní kostí a mezi lopatkami kde se tvoří žlutorůžová ložiska krytá žlutavými mastnými šupinami.

___

___

Číst dál: Seboroická dermatitida - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

Afta, afty - příznaky, projevy, symptomy, fotografie

afta afty priznaky projevy symptomy fotografie 2Afta (ošpice, puklička, anglicky aphthous stomatitis) je oválná bělavá nebo žlutobílá eroze na sliznicích, která vzniká prasknutím puchýře. Povrch afty je tvořen fibrinovou masou s neutrofilními granulocyty. Jedná se o mělký vřídek, který se nejčastěji tvoří na sliznici dutiny ústní, méně často také na sliznicích genitálií. Vznikají u lidí při infekcích herpesviry či Coxsackie viry.

___

___

Číst dál: Afta, afty - příznaky, projevy, symptomy, fotografie

Acanthosis nigricans - příznaky, projevy, symptomy

acanthosis nigricans priznaky projevy symptomyAcanthosis nigricans (latinsky) je označení pro kožní změny charakterizované zdrsněním a ztluštěním kůže, tmavou pigmentací, bradavičnatými výrůstky aj. Nejčastěji postihuje podpaží, třísla a krk. Typicky se vyskytuje u lidí obézních či diabetiků. Pokud se vyskytne u dětí, jsou ve vyšším riziku rozvoje diabetu druhého typu.

___

___

Číst dál: Acanthosis nigricans - příznaky, projevy, symptomy

Kožní roh, latinsky cornu cutaneum - příznaky, projevy, symptomy

cornu cutaneum priznaky projevy symptomy 1Kožní roh, latinsky cornu cutaneum (anglicky cutaneous horn) je neobvyklý keratinizovaný nádor kůže, který vzhledem připomíná nejčastěji roh, jindy zase dřevo nebo korál. Afekce je charakterizována výraznou hyperkeratózou. Původ je různý, často se jedná o formu solární keratózy (způsobená slunečním zářením), veruku (bradavice) nebo jiný proces.

___

___

Číst dál: Kožní roh, latinsky cornu cutaneum - příznaky, projevy, symptomy

Epidermodysplasia verruciformis, Lewandowsky-Lutz syndrom - příznaky, projevy, symptomy

epidermodysplasia verruciformis lewandowsky lutz syndrom priznaky projevy symptomyEpidermodysplasia verruciformis (anglicky Lewandowsky-Lutz syndrome) je extrémně vzácné autosomálně recesivní dědičné kožní onemocnění, které je spojeno s vysokým rizikem karcinomu kůže. Lidská kůže se podobá stromové kůře, odtud pochází známé označení Stromoví lidé. Jedná se o rozsáhlé postižení kůže bradavicemi (verruca) způsobenými různými typy virů HPV (např. 5, 8).

___

___

Číst dál: Epidermodysplasia verruciformis, Lewandowsky-Lutz syndrom - příznaky, projevy, symptomy

Demodikóza - příznaky, projevy, symptomy, obrázek, fotografie

demodikoza priznaky projevy symptomy obrazek fotografieDemodikóza (anglicky demodicosis) je parazitární kožní onemocnění způsobené roztoči. Byly identifikovány dva druhy vyskytující se u člověka, a to Demodex folliculorum (trudník tukový) a Demodex brevis (trudník mazový).
___
___

Číst dál: Demodikóza - příznaky, projevy, symptomy, obrázek, fotografie

Kuřecí kůže, keratosis pilaris - příznaky, projevy, symptomy

kureci-kuze-keratosis-pilaris-priznaky-projevy-symptomyKeratosis pilaris (folikulární keratosis, lichen pilaris, nebo hovorově "kuřecí kůže", anglicky chicken skin) - kuřecí kůže je dědičné onemocnění, které je charakterizováno výskytem hrubých, lehce červených, hrbolů na kůži. Nejčastěji se vyskytuje na zadní a vnější straně paže, rovněž může postihovat předloktí, ale také stehna či hýždě. Někdy se léze vyskytují na obličeji a jsou zaměňovány za akné.

___

___

Číst dál: Kuřecí kůže, keratosis pilaris - příznaky, projevy, symptomy

Lipomatózy - Dercumova choroba, Madelungova choroba ad. lipomatózy - příznaky, projevy

lipomatozy-dercumova-choroba-madelungova-choroba-ad-lipomatozy-priznaky-projevyBenigní lipomatózní choroby představují soubor onemocnění charakterizovaných abnormálním ukládáním a růstem tukové tkáně. Kromě Madelungovy choroby se symetrickým rozložením tukových depozit v oblasti krku, pažního pletence a horní části hrudníku sem můžeme řadit Dercumovu chorobu s bolestivými podkožními lipomy v kombinaci s celkovou obezitou, astenií a poruchami mentálních funkcí.

___

___

Číst dál: Lipomatózy - Dercumova choroba, Madelungova choroba ad. lipomatózy - příznaky, projevy

Lipom - příznaky, projevy, symptomy, obrázek, fotografie

lipom-priznaky-projevy-symptomy-obrazek-fotografieLipom (anglicky lipoma) je nezhoubný nádor vycházející z tukové tkáně. Postihuje více starší osoby. Proč lipom vzniká, není zcela jasné. Nejčastěji však vzniká na místech, která jsou fyzicky namáhaná. Existuje tedy teorie, že se vytvářejí jako reakce tukové tkáně na trauma. Diagnostika se provádí na základě níže uvedených příznaků.

___

___

Číst dál: Lipom - příznaky, projevy, symptomy, obrázek, fotografie

Další články v této kategorii