ORL (ušní, nosní krční)

Zadní rýma, syndrom zadní rýmy - příznaky, projevy, symptomy, fotografie

zadni ryma syndrom zadni rymy priznaky projevy symptomy fotografie 2Zadní rýma, syndrom zadní rýmy (anglicky postnasal drip syndrom, PND) je stav způsobený nadměrnou produkcí hlenu nosní sliznicí. Následně dochází k typickým příznakům způsobeným stékajícím sekretem z nosu nebo vedlejších dutin nosních do hypofaryngu. Vyšetřením hrdla lze prokázat drenáž po zadní stěně hltanu, tuhé kousky hlenu v orofaryngeální oblasti sliznice nebo hlenový sekret v orofaryngu.

___

___

Číst dál: Zadní rýma, syndrom zadní rýmy - příznaky, projevy, symptomy, fotografie

Soor, moučnivka, žabka - příznaky, projevy, symptomy

soor moucnivka zabka priznaky projevy symptomyMoučnivka neboli soor (žabka, orální kandidóza, anglicky oral candidiasis, oral candidosis, oral thrush ) je formou kvasinkové infekce, která postihuje ústní dutinu. Původcem tohoto onemocnění je kvasinka Candida albicans. Vyvolává i ostatní formy kandidóz, a to jak kožní, tak slizniční, případně orgánové.

___

___

Číst dál: Soor, moučnivka, žabka - příznaky, projevy, symptomy

Benigní paroxysmální polohová závrať BPPV - příznaky, projevy, symptomy

benigni paroxysmalni polohova zavrat bppv priznaky projevy symptomyPeriferní vestibulární vertigo (také nazývané „otologické“; anglicky peripheral vestibular disorder / syndrome nebo benign paroxysmal positional vertigo) jsou závratě, které jsou způsobeny postižením vnitřního ucha, respektive rovnovážného (tzv. vestibulárního) aparátu v něm, tedy labyrintu nebo rovnovážného nervu. Nejčastější příčinou těchto závratí bývá benigní paroxysmální polohové vertigo (= BPPV, jde o závrať projevující se pouze v určité poloze), což představuje 32% všech periferních závratí.
___
___

Číst dál: Benigní paroxysmální polohová závrať BPPV - příznaky, projevy, symptomy

Kochleární hydrops, hydrops kochleárního duktu - příznaky, projevy, symptomy

kochlearni hydrops hydrops kochlearniho duktu priznaky projevy symptomyHydrops kochleárního duktu (anglicky cochlear hydrops)  - jedná se o náhlou idiopatickou (neznáme příčinu) percepční poruchu sluchu, která pravděpodobně vzniká na podkladě hypoxie (nedokrvení) smyslových buněk vnitřního ucha při poruše krevního zásobení a metabolismu. Ve vnitřním uchu, konkrétně v hlemýždi, je nadměrně množství tekutiny a tím pádem i zvýšený tlak.

___

___

Číst dál: Kochleární hydrops, hydrops kochleárního duktu - příznaky, projevy, symptomy

Cholesteatom zvukovodu ucha - příznaky, projevy, symptomy

cholesteatom zvukovodu ucha priznaky projevy symptomyCholesteatom (anglicky cholesteatoma) je nepravý nádor skládající se z buněk epitelu, cholesterolu a tukových kapének, který se nachází v zevním zvukovodu, ve středním uchu či hlouběji v kosti skalní.
___
___

Číst dál: Cholesteatom zvukovodu ucha - příznaky, projevy, symptomy

Nosní polypy - příznaky, projevy, symptomy

nosni-polypy-priznaky-projevy-symptomyNosní polypy (anglicky nasal polyps) jsou útvary vzniklé vychlípením sliznice vedlejších nosních dutin do samotné nosní dutiny. Nosní polypy způsobují pacientům značné obtíže. Příčina vzniku polypů není známa. Bohužel často i přes operační odstranění polypů dochází k recidivám.

___

___

Číst dál: Nosní polypy - příznaky, projevy, symptomy

Lingua villosa nigra - příznaky, projevy, symptomy

lingua-villosa-nigra-priznaky-projevy-symptomyLingua vilosa nigra (anglicky lingua villosa nigra) je onemocnění postihující dutinu ústní, konkrétně sliznici jazyka. Jde o onemocnění nezhoubné. Toto onemocnění je zapříčiněno nahromaděním odumřelých kožních buněk na četných malých výstupcích (papilách) na povrchu jazyka. Tyto buňky resp. papily s těmito buňkami bývají snadno „obarvitelné“ kvasinkami, bakteriemi, různými složkami potravy či tabákem.

___

___

Číst dál: Lingua villosa nigra - příznaky, projevy, symptomy

Méniérova choroba, nemoc - příznaky, projevy, symptomy

menierova-choroba-nemoc-priznaky-projevy-symptomy-2Méniérova choroba (anglicky Méniére disease) je onemocnění postihující aparát vnitřního ucha. Toto onemocnění vzniká v důsledku poruchy funkčnosti tzv. endolymfatického saku, která vzniká díky nedostatečnému prokrvení. Následně dochází k podráždění rovnovážného nervu. Meniérova choroba postihuje muže i ženy stejně a nejčastěji se vyskytuje ve středním věku.

___

___

Číst dál: Méniérova choroba, nemoc - příznaky, projevy, symptomy

Leukoplakie - příznaky, projevy, symptomy

leukoplakie-priznaky-projevy-symptomyLeukoplakie (anglicky leukoplakia, leucoplakia, leukokeratosis, leukoplasia, idiopathic leukoplakia, idiopathic keratosis, idiopathic white patch) - pod pojmem leukoplakie rozumíme bílé skvrny, které se objevují na sliznici dutiny ústní. Tyto skvrny nejsou spojeny s žádným onemocněním a nejdou setřít.
___
___

Číst dál: Leukoplakie - příznaky, projevy, symptomy

Periferní vestibulární vertigo - příznaky, projevy, symptomy

periferni-vestibularni-vertigo-priznaky-projevy-symptomyPeriferní vestibulární vertigo (také nazývané „otologické“; anglicky peripheral vestibular disorder / syndrome) jsou závratě, které jsou způsobeny postižením vnitřního ucha, respektive rovnovážného (tzv. vestibulárního) aparátu v něm, tedy labyrintu nebo rovnovážného nervu. Nejčastější příčinou těchto závratí bývá benigní paroxysmální polohové vertigo (= BPPV, jde o závrať projevující se pouze v určité poloze), což představuje 32% všech periferních závratí.
___
___

Číst dál: Periferní vestibulární vertigo - příznaky, projevy, symptomy

Další články v této kategorii