ORL (ušní, nosní krční)

Chrápání, ronchopatie – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba

chrapani ronchopatie priznaky projevy symptomy pricina lecbaRonchopatie (chrápání, anglicky rhonchopathy, snoring) je zvukový fenomén vznikající ve spánku vibrací měkkých částí horních cest dýchacích. Řadí se mezi poruchy spánku. Vyskytuje se velmi často, zvláště u mužů a obézních lidí. Většinou se jedná o naprosto neškodný jev, občas ale může být i příznakem vážného stavu, tzv. obstrukčního syndromu spánkové apnoe.

___

___

Číst dál: Chrápání, ronchopatie – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba

Závislost na nosních kapkách - příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba, diagnostika

zavislost na nosnich kapkach priznaky projevy symptomy 2Závislost na nosních kapkách (medikamentózní rýma, sanorinismus, rhinopathia medicamentosa) je onemocnění vyvolané dlouhodobým užíváním nosních kapek obsahujících sympatomimetika (nafazolin, oxymetazolin, xylometazolin), což jsou léky povzbuzující činnost sympatiku (část nervového systému).

___

___

Číst dál: Závislost na nosních kapkách - příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba, diagnostika

Zadní rýma, syndrom zadní rýmy - příznaky, projevy, symptomy, fotografie

zadni ryma syndrom zadni rymy priznaky projevy symptomy fotografie 2Zadní rýma, syndrom zadní rýmy (anglicky postnasal drip syndrom, PND) je stav způsobený nadměrnou produkcí hlenu nosní sliznicí. Následně dochází k typickým příznakům způsobeným stékajícím sekretem z nosu nebo vedlejších dutin nosních do hypofaryngu. Vyšetřením hrdla lze prokázat drenáž po zadní stěně hltanu, tuhé kousky hlenu v orofaryngeální oblasti sliznice nebo hlenový sekret v orofaryngu.

___

___

Číst dál: Zadní rýma, syndrom zadní rýmy - příznaky, projevy, symptomy, fotografie

Soor, moučnivka, žabka - příznaky, projevy, symptomy

soor moucnivka zabka priznaky projevy symptomyMoučnivka neboli soor (žabka, orální kandidóza, anglicky oral candidiasis, oral candidosis, oral thrush ) je formou kvasinkové infekce, která postihuje ústní dutinu. Původcem tohoto onemocnění je kvasinka Candida albicans. Vyvolává i ostatní formy kandidóz, a to jak kožní, tak slizniční, případně orgánové.

___

___

Číst dál: Soor, moučnivka, žabka - příznaky, projevy, symptomy

Benigní paroxysmální polohová závrať BPPV - příznaky, projevy, symptomy

benigni paroxysmalni polohova zavrat bppv priznaky projevy symptomyPeriferní vestibulární vertigo (také nazývané „otologické“; anglicky peripheral vestibular disorder / syndrome nebo benign paroxysmal positional vertigo) jsou závratě, které jsou způsobeny postižením vnitřního ucha, respektive rovnovážného (tzv. vestibulárního) aparátu v něm, tedy labyrintu nebo rovnovážného nervu. Nejčastější příčinou těchto závratí bývá benigní paroxysmální polohové vertigo (= BPPV, jde o závrať projevující se pouze v určité poloze), což představuje 32% všech periferních závratí.
___
___

Číst dál: Benigní paroxysmální polohová závrať BPPV - příznaky, projevy, symptomy

Kochleární hydrops, hydrops kochleárního duktu - příznaky, projevy, symptomy

kochlearni hydrops hydrops kochlearniho duktu priznaky projevy symptomyHydrops kochleárního duktu (anglicky cochlear hydrops)  - jedná se o náhlou idiopatickou (neznáme příčinu) percepční poruchu sluchu, která pravděpodobně vzniká na podkladě hypoxie (nedokrvení) smyslových buněk vnitřního ucha při poruše krevního zásobení a metabolismu. Ve vnitřním uchu, konkrétně v hlemýždi, je nadměrně množství tekutiny a tím pádem i zvýšený tlak.

___

___

Číst dál: Kochleární hydrops, hydrops kochleárního duktu - příznaky, projevy, symptomy

Cholesteatom zvukovodu ucha - příznaky, projevy, symptomy

cholesteatom zvukovodu ucha priznaky projevy symptomyCholesteatom (anglicky cholesteatoma) je nepravý nádor skládající se z buněk epitelu, cholesterolu a tukových kapének, který se nachází v zevním zvukovodu, ve středním uchu či hlouběji v kosti skalní.
___
___

Číst dál: Cholesteatom zvukovodu ucha - příznaky, projevy, symptomy

Nosní polypy - příznaky, projevy, symptomy

nosni-polypy-priznaky-projevy-symptomyNosní polypy (anglicky nasal polyps) jsou útvary vzniklé vychlípením sliznice vedlejších nosních dutin do samotné nosní dutiny. Nosní polypy způsobují pacientům značné obtíže. Příčina vzniku polypů není známa. Bohužel často i přes operační odstranění polypů dochází k recidivám.

___

___

Číst dál: Nosní polypy - příznaky, projevy, symptomy

Lingua villosa nigra - příznaky, projevy, symptomy

lingua-villosa-nigra-priznaky-projevy-symptomyLingua vilosa nigra (anglicky lingua villosa nigra) je onemocnění postihující dutinu ústní, konkrétně sliznici jazyka. Jde o onemocnění nezhoubné. Toto onemocnění je zapříčiněno nahromaděním odumřelých kožních buněk na četných malých výstupcích (papilách) na povrchu jazyka. Tyto buňky resp. papily s těmito buňkami bývají snadno „obarvitelné“ kvasinkami, bakteriemi, různými složkami potravy či tabákem.

___

___

Číst dál: Lingua villosa nigra - příznaky, projevy, symptomy

Méniérova choroba, nemoc - příznaky, projevy, symptomy

menierova-choroba-nemoc-priznaky-projevy-symptomy-2Méniérova choroba (anglicky Méniére disease) je onemocnění postihující aparát vnitřního ucha. Toto onemocnění vzniká v důsledku poruchy funkčnosti tzv. endolymfatického saku, která vzniká díky nedostatečnému prokrvení. Následně dochází k podráždění rovnovážného nervu. Meniérova choroba postihuje muže i ženy stejně a nejčastěji se vyskytuje ve středním věku.

___

___

Číst dál: Méniérova choroba, nemoc - příznaky, projevy, symptomy

Další články v této kategorii