Kardiologie, angiologie (srdce, cévy)

Zánětlivá kardiomyopatie – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba

zanetliva kardiomyopatie priznaky projevy symptomy pricina lecbaZánětlivá kardiomyopatie (ZKMP, anglicky inflammatory cardiomyopathy, zkratka DKMP) je zánětlivé onemocnění srdeční svaloviny (myokarditida) spojené s poruchou funkce levé komory srdeční. Jedná se o tzv. dilatační kardiomyopatii, která je charakterizována postupnou dilatací (roztažením) srdečních oddílů, zvláště pak levé komory.

__

__

Číst dál: Zánětlivá kardiomyopatie – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba

Těhotenská kardiomyopatie, peripartální kardiomyopatie – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba

tehotenska kardiomyopatie peripartalni kardiomyopatie priznaky projevy symptomy pricina lecbaTěhotenská kardiomyopatie (peripartální kardiomyopatie, anglicky peripartum cardiomyopathy, cardiomyopathy gravidarum) je onemocnění srdeční svaloviny (myokardu) objevující se během posledního měsíce těhotenství, nebo do 5. měsíce po porodu u žen bez předchozích srdečních potíží.

__

__

Číst dál: Těhotenská kardiomyopatie, peripartální kardiomyopatie – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba

Myokarditida, zánět srdečního svalu – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba

myokarditida zanet srdecniho svalu priznaky projevy symptomy pricina lecbaMyokarditida (anglicky myocarditis) je zánětlivé onemocnění srdeční svaloviny (myokardu) vznikající z infekčních či neinfekčních příčin (např. systémové choroby pojiva, vaskulitidy, hypersenzitivita na některé léky), nejčastější je myokarditida virového původu (adenoviry, enteroviry, herpes viry, parvovirus B19), z bakteriálních původců převládá Borrelia burgdorferi.

__

__

Číst dál: Myokarditida, zánět srdečního svalu – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba

Systémová vaskulitida – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba

systemova vaskulitida priznaky projevy symptomy pricina lecbaSystémové vaskulitidy (anglicky systemic vasculitis) jsou širokou skupinou zánětlivých onemocnění krevních cév, kdy dochází k poruše cévní stěny, jejímu zúžení či uzávěru a následným poruchám prokrvení tkání a orgánů. Můžeme je dělit na primární, kdy se jsou místem postižení přímo cévy (např. Henoch-Schönleinova purpura, Kawasakiho nemoc atd.).

__

__

Číst dál: Systémová vaskulitida – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba

Syndrom pánevní kongesce – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba, fotografie, obrázek

syndrom panevni kongesce priznaky projevy symptomy pricina lecbaSyndrom pánevní kongesce (anglicky pelvic congestion syndrome) je chronické žilní onemocnění postihující výhradně ženy, které se projevuje zejména jako pánevní bolest, potíže s močením a bolesti po pohlavním styku.

__

__

Číst dál: Syndrom pánevní kongesce – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba, fotografie, obrázek

Hematidróza, pocení krve – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba, fotografie, obrázek

hematidroza poceni krve priznaky projevy symptomy pricina lecba fotografie obrazekHematidróza (anglicky hematidrosis, blood sweat, hematohidrosis) je velmi vzácný stav charakterizovaný pocením krvavého sekretu, které je způsobeno prasknutím (rupturou) drobných cév vyživujících potní žlázy. Krev obvykle prosakuje přes kůži v obličeji, na čele, podél nehtů, z pupku, dále se může objevit krvácení z nosu (epistaxe) či krvavé slzy.

__

__

Číst dál: Hematidróza, pocení krve – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba, fotografie, obrázek

Urtikariální vaskulitida – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba, fotografie, obrázek

Urtikariální vaskulitida příznaky projevy symptomy léčbaUrtikariální vaskulitida (anglicky urticarial vasculitis syndrome) je zánětlivé onemocnění postihující drobné kožní cévy. Jejím hlavním příznakem je náhle vznikající kopřivka (urtika) přetrvávající více než den. Zřejmě se jedná o autoimunitní chorobu, často bez zřejmé příčiny (idiopatická forma), ale může být vyvolána některými léky. 

__

__

Číst dál: Urtikariální vaskulitida – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba, fotografie, obrázek

Koronární syndrom X – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba

koronarni syndrom x priznaky projevy symptomy pricina lecbaKoronární syndrom X (anglicky cardiac syndrome X) je zvláštní druh anginy pectoris (svíravá bolest za hrudní kostí, projev ischemické choroby srdeční), která je způsobená omezenou vasodilatací (rozšíření cév) koronární mikrocirkulace z důvodu endoteliální dysfunkce (porucha cévní výstelky).

___

___

Číst dál: Koronární syndrom X – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba

Kussmaulova nemoc - příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba, diagnostika

kussmaullova nemoc priznaky projevy symptomyPolyarteritis nodosa (angl. polyarteritis nodosa, panarteritis nodosa, Kussmaul disease, PAN) je onemocnění malých a středních tepen (arterií). Je charakterizována postižením všech tří vrstev stěny cév vedoucí ke vzniku mnohočetných výdutí (aneurysmat), krevních sraženin (trombů) a infarzací.

___

___

Číst dál: Kussmaulova nemoc - příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba, diagnostika

Křečové žíly, varixy - příznaky, projevy, symptomy, komplikace, léčba, příčina, diagnostika

Žilní varixy dolních končetin (křečové žíly, žilní městky, angl. varicose veins) jsou definovány jako rozšíření povrchových žil dolních končetin. Příčiny vzniku můžou být různé: narušení žilní stěny, porucha funkce žilních chlopní, hluboká žilní trombóza, hormonální změny v těhotenství. 

___

___

Číst dál: Křečové žíly, varixy - příznaky, projevy, symptomy, komplikace, léčba, příčina, diagnostika

Další články v této kategorii