Kardiologie, angiologie (srdce, cévy)

Dilatační kardiomyopatie DKMP - příznaky, projevy, symptomy

dilatacni kardiomyopatie priznaky projevy symptomyDilatační kardiomyopatie (DKMP, angl. dilated cardiomyopathy). Kardiomyopatie jsou nemoci srdečního svalu (myokardu), které jsou sdružené s poruchou srdečních funkcí. Dilatační kardiomyopatie znamená roztažení (dilataci) srdečního svalu. Stěna srdce se stává tenkou a tak je porušena schopnost stahu (kontrakce) srdce.

___

___

Číst dál: Dilatační kardiomyopatie DKMP - příznaky, projevy, symptomy

Syndrom ruka-srdce, Holtové-Oramův syndrom, Holt-Oram syndrome -

syndrom ruka srdce holtove oramuv syndrom holt oram syndromeSyndrom ruka-srdce aneb Holtové - Oramův syndrom (anglicky Holt-Oram syndrome) je dědičné onemocnění postihující srdce (defekt síňové přepážky) a kosti horní končetiny. Postižený rodič má 50% riziko, že jeho potomek bude postižen stejnou vadou. Dívky i chlapci jsou postiženi stejnou měrou. 85% syndromů ruka-srdce vznikají nově.

___

___

Číst dál: Syndrom ruka-srdce, Holtové-Oramův syndrom, Holt-Oram syndrome -

Syndrom diabetické nohy, diabetická noha - příznaky, projevy, symptomy, fotografie

syndrom diabeticke nohy diabeticka noha priznaky projevy symptomy fotografieSyndrom diabetické nohy, diabetická noha (angl. diabetic foot, diabetic foot syndrome) je označení pro postižení tkání dolních končetin od kotníku dolů (včetně kotníků). Řadí se mezi chronické komplikace diabetu (cukrovky). Hlavní příčinou těchto změn je neuropatie, kdy dlouhodobě zvýšená hladina cukru v krvi poškozuje funkci a strukturu periferních nervů a také ischemie (nedostatečné prokrvení).

___

___

Číst dál: Syndrom diabetické nohy, diabetická noha - příznaky, projevy, symptomy, fotografie

Lerichův syndrom - příznaky, projevy, symptomy

lerichuv syndrom priznaky projevy symptomyLerichův syndrom (synonymně aortoiliacká okluzivní choroba, anglicky Leriche´s syndrome, aortoiliac occlusive disease) je forma ischemické choroby dolních končetin. Konkrétně se jedná o uzávěr břišní aorty nad jejím rozdvojením a/nebo obou společných pánevních tepen na aterosklerotickém podkladě. Na vzniku nových případů ischemické choroby dolních končetin se nejvíce podílejí 2 rizikové faktory – kouření a cukrovka.

___

___

Číst dál: Lerichův syndrom - příznaky, projevy, symptomy

Dresslerův syndrom - příznaky, projevy, symptomy

dressleruv syndrom priznaky projevy symptomyDresslerův syndrom (anglicky Dressler´s syndrome) je sekundárně vzniklý zánět osrdečníku (perikarditida) či pohrudnice (pleuritida) popřípadě i plic a ramen objevující se několik týdnů po prodělaném infarktu myokardu či srdeční operaci.

___

___

Číst dál: Dresslerův syndrom - příznaky, projevy, symptomy

Syndrom dráždivé karotidy - příznaky, projevy, symptomy

syndrom drazdive karotidy priznaky projevy symptomySyndrom dráždivé karotidy (anglicky carotid sinus hypersensitivity – CSH) je nadměrná reakce karotického sinu na stimulaci baroreceptorů (tlak v daném místě). Karotický sinus je místo na krku, kde se rozděluje céva vedoucí krev do mozku na vnitřní a vnější větev.

___

___

Číst dál: Syndrom dráždivé karotidy - příznaky, projevy, symptomy

Arytmogenní kardiomyopatie pravé komory - příznaky, projevy, symptomy, EKG

arytmogenni kardiomyopatie prave komory priznaky projevy symptomy EKGArytmogenní kardiomyopatie pravé komory (anglicky arrhythmogenic right ventricle cardiomyopathy) je generalizovaný a progresivní typ kardiomyopatie. Kardiomyopatie (KMP) je skupina onemocnění srdečního svalu spojených s poruchou srdeční funkce. Při arytmogenní KMP dochází k nahrazování svaloviny pravé komory tukovou a fibrózní tkání.

___

___

Číst dál: Arytmogenní kardiomyopatie pravé komory - příznaky, projevy, symptomy, EKG

Flutter síní (atriální flutter) - příznaky, projevy, symptomy

Flutter síní (anglicky atrial flutter) je porucha srdečního rytmu, která vzniká v síních. Jde o reentrální arytmii, tzn. vzruch se šíří po přesně dané okružní dráze v síních. Flutter je buď typický(I.typ), kdy je reentrální okruh závislý na kavotrikuspidálním můstku nebo naopak atypický (flutter II. typu), kdy je na můstku nezávislý.

___

___

Číst dál: Flutter síní (atriální flutter) - příznaky, projevy, symptomy

Kardiogenní šok - příznaky, projevy, symptomy

kardiogenni sok priznaky projevy symptomyKardiogenní šok (anglicky cardiogenic shock) - jako šokový stav označujeme situaci, kdy není náš kardiovaskulární systém schopen dodat tkáním dostatek kyslíku a živin, a současně není schopen z tkání odstranit oxid uhličitý a odpadní zplodiny jejich metabolismu.

___

___

Číst dál: Kardiogenní šok - příznaky, projevy, symptomy

Pacemakerový syndrom - příznaky, projevy, symptomy

pacemakerovy syndrom priznaky projevy symptomyPacemakerový syndrom (anglicky pacemaker syndrome) je komplikací kardiostimulace. Podstatou je obrácená síňokomorová sekvence při komorové stimulaci, kdy vlivem zpětného vedení na síně dochází ke kontrakci síní v době zavřených atrioventrikulárních chlopní (chlopně nacházející se mezi síněmi a komorami).

___

___

Číst dál: Pacemakerový syndrom - příznaky, projevy, symptomy

Další články v této kategorii