Hematologie, hematonkologie, nemoci lymfatického systému

Kongenitální amegakaryocytární trombocytopenie – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba, fotografie, obrázek

kongenitalni amegakaryocytarni trombocytopenie priznaky projevy symptomy pricina lecbaKongenitální amegakaryocytární trombocytopenie (CAMT, anglicky congenital amegakaryocytic thrombocytopenia) je vzácné onemocnění, jehož základní dvě charakteristiky jsou trombocytopenie (nedostatek krevních destiček) a nepřítomnost nebo výrazný úbytek megakaryocytů (buňky kostní dřeně, ze kterých vznikají krevní destičky) v kostní dřeni.

__

__

Číst dál: Kongenitální amegakaryocytární trombocytopenie – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba,...

Erdheim-Chesterova nemoc, ECD, polyostotická sklerotická histiocytóza - příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba

erdheim chesterova nemoc ecd polyostoticka skleroticka histiocytoza priznaky projevy symptomyErdheim-Chesterova nemoc (ECD, polyostotická sklerotická histiocytóza, anglicky Erdheim-Chester disease, lipoid granulomatosis) je vzácné multisystémové onemocnění dospělého věku. Jejím hlavním znakem je zvýšená produkce histiocytů (druh bílých krvinek) obsahujících v cytoplazmě velké množství depozit tuku a jejich hromadění v různých tkáních a orgánech.

___

___

Číst dál: Erdheim-Chesterova nemoc, ECD, polyostotická sklerotická histiocytóza - příznaky, projevy,...

ITP, Idiopatická trombocytopenická purpura, imunitní trombocytopenie - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

itp idiopaticka trombocytopenicka purpura imunitni trombocytopenie priznaky projevy symptomyIdiopatická trombocytopenická purpura (anglicky immune thrombocytopenic purpura) je nemoc, kdy dochází k urychlenému rozpadu destiček v krvi za pomoci autoimunitních mechanismů. To vede ke zvýšenému krvácení a purpuře (mnohočetné tečkovité krvácení do kůže a sliznic). Akutní forma ITP se objevuje v dětství a často se spontánně upraví.

___

___

Číst dál: ITP, Idiopatická trombocytopenická purpura, imunitní trombocytopenie - příznaky, projevy,...

Uzlinový syndrom - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

uzlinovy syndrom priznaky projevy symptomyUzlinový syndrom je termín označující patologické změny ve velikosti, tvaru, struktuře a seskupení jedné nebo více lymfatických uzlin (LU). Uvedené změny mohou být bezpříznakové nebo provázené dalšími projevy. Normální LU nebolí a při pohmatu jsou nebolestivé, měkké a volné, při vyšetření zobrazovací metodou mají zachovalý oválný tvar a velikost do 1,5 cm v dlouhé a do 1cm v krátké ose.

___

___

Číst dál: Uzlinový syndrom - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

Aortoiliacká okluzivní choroba - příznaky, projevy, symptomy

aortoiliacka okluzivni choroba priznaky projevy symptomyLerichův syndrom (synonymně aortoiliacká okluzivní choroba, anglicky Leriche´s syndrome, aortoiliac occlusive disease) je forma ischemické choroby dolních končetin. Konkrétně se jedná o uzávěr břišní aorty nad jejím rozdvojením a/nebo obou společných pánevních tepen na aterosklerotickém podkladě. Na vzniku nových případů ischemické choroby dolních končetin se nejvíce podílejí 2 rizikové faktory – kouření a cukrovka.

___

___

Číst dál: Aortoiliacká okluzivní choroba - příznaky, projevy, symptomy

Febrilní neutropenie, neutropenická horečka - příznaky, projevy, symptomy

febrilni neutropenie priznaky projevy symptomyFebrilní neutropenie (anglicky febrile neutropenia, neutropenic fever) je život ohrožující stav, který vznikne jako následek dřeňového útlumu, nejčastěji v rámci chemoterapie onkologicky nemocných pacientů. Jedná se o jeden z urgentních stavů v hematologii.

___

___

Číst dál: Febrilní neutropenie, neutropenická horečka - příznaky, projevy, symptomy

Non-Hodgkinův lymfom, non-Hodgkinský lymfom - příznaky, projevy, symptomy, fotografie, léčba

non hodgkinuv lymfom non hodgkinsky lymfom priznaky projevy symptomy fotografie lecbaNon-Hodgkinův lymfom - tato onemocnění představují skupinu zhoubných nádorových onemocnění, které vycházejí z lymfatické, tedy mízní, tkáně. Patří sem několik typů nádorových onemocnění, které se odvozují od různých typů a vývojových stádií lymfocytů, tedy bílých krvinek.

___

___

Číst dál: Non-Hodgkinův lymfom, non-Hodgkinský lymfom - příznaky, projevy, symptomy, fotografie, léčba

Anemický syndrom - příznaky, projevy, symptomy

anemie_chudokrevnost_priznaky_priciny_projevy_symptomy.jpgÚnava, ospalost, nechuť k jakékoliv činnosti patří k lidskému životu stejně jako radost nebo smutek, hlad či žízeň. Pokud je člověk unavený, řeší to tak, že si jednoduše odpočine. Existují ale situace, kdy odpočinek únavu nezažene. A jednou z příčin tohoto stavu může být právě anemie. Článek vás laickou formou zavede do světa chudokrevných.

___

___

Číst dál: Anemický syndrom - příznaky, projevy, symptomy

Rosaiova-Dorfmanova nemoc - příznaky, projevy, syptomy

rosaiova-dorfmanova-nemoc-priznaky-projevy-syptomyRosaiova-Dorfmanova nemoc (anglicky Rosai-Dorfman disease, RD) je vzácné onemocnění neznámé etiologie, které postihuje lymfatické uzliny v těle. V těchto lymfatických uzlinách nacházíme zvýšené množství histiocytů (druh bílých krvinek). Nemoc byla pojmenována po Ronaldu F. Dorfmanovi a Juan Rosaiovi.

___

___

Číst dál: Rosaiova-Dorfmanova nemoc - příznaky, projevy, syptomy

Castlemanova choroba - příznaky, projevy, symptomy

castlemanova-choroba-priznaky-projevy-symptomyCastlemanova choroba, lymfoidní hamartom (anglicky Castleman disease, angiofollicular lymph node hyperplasia, lymphoid hamartoma, angiofollicular lymph node hyperplasia) je onemocnění, postihující lymfatické uzliny. Toto onemocnění je pojmenováno podle amerického lékaře Dr. Benjamina Castlemana, patologa z Massachusetts General Hospital.

___

___

Číst dál: Castlemanova choroba - příznaky, projevy, symptomy

Další články v této kategorii