syndrom-centralni-apnoe-priznaky-projevy-symptomySyndrom centrální apnoe (synonymně Ondinino prokletí, syndrom kongenitální centrální hypoventilace, CCHS, primární alveolární hypoventilace, anglicky Ondine's curse, congenital central hypoventilation syndrome, primary alveolar hypoventilation, central apnoea syndrome) je onemocnění postihující dýchací systém a pokud se neléčí, bývá smrtelné. U pacientů s tímto onemocněním se vyskytují zástavy dechu během spánku.
___
___

Toto onemocnění je vrozené a vzniká v důsledku traumatu mozkového kmene, kde je uloženo dýchací centrum.

Syndrom centrální apnoe neboli Ondinina kletba byly poprvé popsány v roce 1962 Severinghausem a Mitchellem u jejich 3 pacinetů, kteří byli po operaci horní krční míchy a mozkového kmene. Pojmenována je tato nemoc podle vodní víly Ondine, která uvrhla na svého nevěrného milence kletbu, že jestli usne, tak se udusí. Milenec nakonec usnul z naprostého vyčerpání a udusil se.

Ve společnosti se o této nemoci příliš neví, a proto bývá také diagnostikováno poměrně pozdě, především pokud se jedná o mírnější případy. V jeho mírnější formě není výjimkou, že je diagnostikováno až v pozdní dospělosti. Četnost výskytu je poměrně nízká, je to 1:200.000 živě narozených dětí. V roce 2006 bylo evidováno asi 200 případů na celém světě. Onemocnění není nějak vázáno na pohlaví, postihuje tedy, jak chlapce, tak dívky.

Diagnostika: Diagnóza bývá stanovena na základě podrobné anamnézy pacienta a níže uvedených příznaků.

Léčba není nějak složitá. Pacienti vyžadují provedení tracheotomie a napojení na ventilátor, na který jsou bohužel odkázáni celoživotně. Dále je doporučována kyslíková terapie, aby nedocházelo k poškození životně důležitých orgánů závislých na kyslíku.

 

Jak se projevuje syndrom centrální apnoe - příznaky, projevy, symptomy

  • dýchací potíže během spánku

  • tmavší barva pleti z nedostatečného množství kyslíku

  • únava

  • ospalost

  • bolesti hlavy

  • nedostatečný spánek

  • citlivost na sedativa a narkotika

  • nízká koncentrace kyslíku v červených krvinkách také může způsobit vysoký krevní tlakSyndrom centrální apnoe - obrázek, fotografie


obrázky a fotografie budou doplněny v průběhu roku 2019

Další články v této kategorii

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Psychotesty on-line.cz Bezplatná právní poradna.cz Moje starosti.cz Rady a návody Bylinky pro všechny