horneruv-syndrom-hornerova-trias-priznaky-projevy-symptomyHornerův syndrom, Hornerova trias, triáda (anglicky Horner syndrome, Bernard-Horner syndrome, Claude Bernard-Horner syndrome) je kombinace příznaků, mezi které patří ptóza víčka (oční víčka dosahují k zornici nebo ji částečně překrývají) a zúžení zornice (mióza). Někdy může být tento syndrom doprovázen sníženým pocením (anhidrózou) na jedné straně obličeje. Často je také přítomno zarudnutí spojivky.
___
___

Příčina: příčinou tohoto syndromu je problém v oblasti sympatického nervového systému. Může být však také vrozený či způsobený léčbou. Onemocnění je pojmenováno podle Johanna Friedricha Hornera, švýcarského očního lékaře, který jako první popsal syndrom již v roce 1869.

Diagnostika: pro potvrzení, že se jedná o Hornerův syndrom, musíme provést tři testy. Jedná se o atropinový test. Do oka se kápne atropin, což za normálních okolností vede k rozšíření zorničky, ovšem u Hornerova syndromu je nedostatek noradrenalinu (ten způsobí rozšíření) a tedy k rozšíření nedojde. Dalším testem je hydroxymetamfetaminový test. Tento test umožňuje lokalizovat příčinu miózy. Posední je tzv. test zpoždění dilatace k odlišení příčiny ptózy víčka.

Léčba spočívá v odstranění příčiny onemocnění.


Jak se projevuje Hornerův syndrom, Hornerova trias, triáda Bernard-Horner syndrom, Claude Bernard-Horner syndrom: 

  • ptóza víčka

  • anhidróza (snížené pocení na postižené straně obličeje)

  • mióza (zúžení zorničky)

  • enoftalmus - „zapadnutí“ oka

  • ztráta pupilárního reflexu – při posvícení intenzivním světlem do oka dojde u zdravého jedince k zúžení zornice obou očí

  • zarudlé spojivky

  • u dětí někdy přítomna heterochromie (rozdílná barva mezi jedním a druhým okem)


 

Hornerův syndrom, Hornerova trias, triáda Bernard-Horner syndrom, Claude Bernard-Horner syndrom - obrázek, fotografie

obrázky a fotografie budou doplněny v průběhu roku 2019

Další články v této kategorii

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Psychotesty on-line.cz Bezplatná právní poradna.cz Moje starosti.cz Rady a návody Bylinky pro všechny