mirizziho-syndrom-priznaky-projevy-symptomyMirizziho syndrom (anglicky Mirizzi syndrome) je vzácná komplikace onemocnění žlučníku, při které dochází k útlaku žlučovodu při přítomnosti žlučového kamene v krčku žlučníku a tím ke vzniku tzv. obstrukční žloutenky. Mirizziho syndrom se vyskytuje přibližně u 0,1% pacientů, kteří trpí žlučovými kameny.
___
___

Jeho výskyt je stejný jak u mužů, tak u žen. Častěji však postihuje pacienty ve vyšším věku. Proč však Mirizziho syndrom vzniká, není dosud jasné.
Příčina: Proces vzniku Mirizziho syndromu spočívá v tom, že nejprve dojde k ucpání krčku žlučníku velkým kamenem, popřípadě vícero menšími kamínky. Toto ucpání poté vede k útlaku žlučovodu a následně ke vzniku zánětu, nekrózy (odumření tkáně) a vzniku píštěle.
Typy: Mirizziho syndrom můžeme rozdělit do čtyř typů, podle toho, zda je či není přítomna píštěl, resp. podle velikosti píštěle. Tato komplikace je pojmenována podle argentinského lékaře Pabla Luise Mirizziho.
Diagnostika: Diagnózu lze potvrdit pomocí zobrazovacích metod, jako jsou CT či MR. Dále nám mohou pomoci níže uvedené příznaky a podrobné laboratorní vyšetření, kde může být přítomna zvýšená hladina bilirubinu a alkalické fosfatázy.
Léčba: Jedinou možnou léčbou je cholecystektomie, tedy odstranění žlučníku. Pokud je nevratně poškozen žlučovod, musíme provést přemostění.

 

Jak se projevuje Mirizziho syndrom - příznaky, projevy, symptomy

  • neodlišují se od příznaků obstrukční žloutenky

  • recidivující cholangitidy (záněty žlučovodu)

  • žloutenka

  • bolest v pravém horním kvadrantu břicha

  • zvýšená hladina bilirubinu a alkalické fosfatázy

 


Mirizziho syndrom - obrázky, fotografie


obrázky a fotografie budou doplněny v průběhu roku 2019

Další články v této kategorii

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Psychotesty on-line.cz Bezplatná právní poradna.cz Moje starosti.cz Rady a návody Bylinky pro všechny