jak-se-projevuje-otrava-oxidem-uhelnatym-CO-priznaky-projevy-symptomyOxid uhelnatý je nebezpečný tím, že se mnohem lépe, než-li kyslík váže na krvní barvivo hemoglobin. To znamená, že má "přednost" před kyslíkem a druhak, že se mnohem hůře hemoglobin oxidu uhelnatého zbavuje. Vzhledem k tomu, že jde o plyn, který není cítit, je velmi nebezpečný.

___

___

Známky lehké otravy oxidem uhelnatým se objevují při přeměně asi 10 až 25 % hemoglobinu na karbonylhemoglobin. Jde o bolesti hlavy, závratě, nevolnost, otupení myšlení (výraznější poruchu soustředění) a překrvení ve tváři.

Středně těžká intoxikace - hladina karbonylhemoglobinu v krvi (25 až 45 %) se projevuje zmateností, zvracením, ospalostí (somnolencí) až soporem ("hluboký spánek", kdy reaguje postižený jen na bolestivý podnět - sopor je předstupeň kómatu).

Těžké otarva - je provázena obsazením přibližně 45 až 60 % hemoglobinu (červeného krevního barviva) oxidem uhelnatým a manifestuje se křečemi, bezvědomím s poruchami dechu, šokovým stavem a fixovanou mydriasou (rozšíření zornice bez reakce na osvit světlem).

U velmi těžkých a smrtelných stavů má pacient rty, tváře i jiné části těla světle červené. I mrtvolné skrvny na kůži mají světle červený "třešňový" odstín. Toto zabarvení je způsobeno karbonylhemoglobinem - tedy červeným krevním barvivem obsazeným CO. Hladina karbonylhemoglobinu je přes 60%.

otrava-oxidem-uhelnatym-symptomy

Jak se projevuje otrava oxidem uhelnatým - příznaky, projevy, symptomy v přehledu

  • lehké rozjaření nebo naopak otupělost, ospalost, nepřesná koordinace pohybů
  • větší pocit sebejistoty (paradoxní euforie)
  • zrychlení srdečního tepu, zrychlené dýchání
  • pocit nepohodlí, rozlady
  • bolesti hlavy, bušení ve spáncích
  • příležitostně i nevolnost a zvracení
  • třešňově červená lůžka nehtů a rty, jazyk
  • hyperventilace (zrychlené dýchání), bezvědomí a šokový stav
  • při navázání více jak 60% hemoglobinu CO nastává smrt
  • (na pitevním nálezu je svalovina mrtvého zbarvena dofialova)

 


Neriskujte! CO alarmy jsou dostupné na českém trhu již od 400 Kč

CO-alarm-hlasic-oxidu-uhelnatehoVzhledem k tomu, že v mém okolí zemřela osoba na otravu tímto plynem, doporučuji každému, kdo má karmu nebo kotel, kolem kterého se nevětrá či garáž ve které mohou být splodiny spalování benzínu či jiné pohonn. hmoty, aby si určitě pořídil CO alarm. Jeho cena je od 400 Kč, je na baterie nebo na 220 V.

CO alarmy na www.zbozi.cz

Další články v této kategorii

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Psychotesty on-line.cz Bezplatná právní poradna.cz Moje starosti.cz Rady a návody Bylinky pro všechny