milleruv-fisheruv-syndrom-priznaky-projevy-symptomyMillerův-Fisherův syndrom (anglicky Miller-Fisher syndrome) je vzácné onemocnění, které se řadí mezi akutní polyneuropatie (polyneuropatie je onemocnění postihující více nervů nejednou). Vyznačuje se ataxií (poruchou svalové koordinace a cílenosti pohybů), oftalmoplegií (ochrnutím očních svalů) a areflexií (absencí reflexů). Tato porucha je variantou syndromu Guillain-Barré.
___
___

Ataxie je způsobena poruchou periferních senzorických nervových vláken a ne poškozením mozečku, jak tomu bývá u většiny ataxií, jelikož mozeček je centrem koordinace. Také může dojít ke ztrátám čití v obličeji. Tento proces je způsoben tvorbou autoprotilátek namířených proti myelinu.

Diagnostika se odvíjí od níže uvedených příznaků.

Léčba Millerova Fisherova syndromu je shodná s léčbou syndromu Guillain-Barré. Podává se intravenózní imunoglobulin (IVIg) nebo se provádí plazmaferéza (zákrok, při kterém jsou protilátky filtrovány z krve – podobný princip jako dialýza).

Prognóza je většinou dobrá. Nejčastěji dochází k úpravě příznaků během 2 až 4 týdnů.Jak se projevuje Millerův-Fisherův syndrom - příznaky, projevy, symptomy

  • generalizovaná svalová slabost

  • respirační selhání

  • ataxie (porucha svalové koordinace)

  • oftalmoplegie (ochrnutí očních svalů)

  • areflexie (absence reflexů)


 

Millerův-Fisherův syndrom - obrázky, fotografie

obrázky a fotografie budou doplněny v průběhu roku 2019

Další články v této kategorii

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Psychotesty on-line.cz Bezplatná právní poradna.cz Moje starosti.cz Rady a návody Bylinky pro všechny