syndrom-uzamceni-locked-in-syndrom-priznaky-projevy-symptomy-obrazek-fotografieSyndrom uzamčení (anglicky locked-in syndrome, francouzsky "maladie de l'emmuré vivant", což doslovně znamená „choroba zazdění zaživa“) je závažné neurologické onemocnění projevující se celkovým ochrnutím všech vůlí ovladatelných svalů (kromě svalů očních bulbů a víček), při plně zachovaném vědomí. Příčinou je poškození mozkového kmene (konkrétně přední část Varolova mostu). Nejčastější příčinou je nedokrvení nebo naopak krvácení v této oblasti, céva zásobující tuto oblast je arteria basilaris, bazilární tepna. Prognóza nepříznivá, vysoká smrtnost hned v prvních měsících nebo na komplikace (nejč. zápal plic). Léčba: syndrom uzamčení je neléčitelný.

___

___

Jak se projevuje locked-in syndrom, syndrom uzamčení - příznaky, projevy, symptomy

  • kompletní paralýza (ochrnutí) všech vůlí ovladatelných svalů (příčně pruhovaná svalovina) s výjimkou okohybných svalů (hybnost očních víček a očních bulbů), pacient tedy nemůže hýbat končetinami, trupem, nemůže ovládat mluvidla (není tedy schopen verbálně komunikovat)
  • většina pacientů je odkázána na podporu dýchání (umělou plicní ventilaci)
  • pacient není schopen cítit (kůže, polohocit končetin ad.)
  • pacient je však při plném vědomí a je schopen myslet, slyšet, vnímat, rozumět a pamatovat si
  • jediným způsobem komunikace je mrkání očními víčky (např. 1× mrknutí = ano, 2× mrknutí = ne).
  • u celkového syndromu uzamčení dochází k paralýze i očních svalů

syndrom-uzamceni-locked-in-syndrom-priznaky-projevy-symptomy-skafandr-motylFilm o syndromu uzamčení: Skafandr a motýl
Komunikace s postiženým pacientem - přístroj na čtení myšlenek

Další články v této kategorii

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Psychotesty on-line.cz Bezplatná právní poradna.cz Moje starosti.cz Rady a návody Bylinky pro všechny