jak-se-projevuje-nesestouple-varle-kryptorchismus-priznaky-projevy-symptomyKryptorchismus neboli nesestouplé varle (anglicky cryptorchidism) je vývojová vada, při které nenacházíme varle v šourku. Rozlišujeme retinované (nesestouplé, zadržené) varle, které se během svého sestupu zastavilo - pravý kryptorchismus. Jako ektopické varle označujeme to, které při sestupu odbočilo ze své fyziologické cesty. Příčina může spočívat v anatomických anomáliích (krátká tepna, úzký tříselný kanál ad.) nebo jde o příčiny hormonální.  Nesestouplé varle má 4% donošených novorozenců a 30% nedonošených novorozenců. V 1 roce má ještě retinované varle 1% chlapců, po této době již je nepravděpodobné a je nutné chirurgické řešení, jelikož je zde riziko vzniku malignity (zhoubného nádorového onemocnění).

___
___

 

 

Jak se projevuje kryptorchismus, nesestouplá varlata - příznaky, projevy, symptomy

  • nepřítomnost varlete v šourku (ve 30% oboustranně) - nutno vyšetřovat v teplé místnosti, vleže nebo v tureckém sedu
  • možná palpace (vyhmatání) varlete podbřišku, v třísle, perineální (v oblasti hráze) oblasti, na stehně apod. (viz první obrázek)
  • infertilita (neplodnost)
  • riziko vzniku zhoubného nádorového bujení (malignity)

jak-se-projevuje-nesestouple-varle-kryptorchismus-priznaky-projevy-symptomy-2

jak-se-projevuje-nesestouple-varle-kryptorchismus-priznaky-projevy-symptomy-3

 

Další články v této kategorii

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Psychotesty on-line.cz Bezplatná právní poradna.cz Moje starosti.cz Rady a návody Bylinky pro všechny