seboroicka dermatitida priznaky projevy symptomySeboroická dermatitida (dermatitis seborrhoica, seboroický ekzém, angl. seborrheic dermatitis) je neinfekční kožní onemocnění, které postihuje oblasti bohaté na mazové žlázy a oblasti mezi kožními záhyby (intertriginózní oblasti). Jedná se hlavně o kštici, obočí, nasolabiální rýhu (rýha mezi nosními křídly a koutky rtů), víčka, nad hrudní kostí a mezi lopatkami kde se tvoří žlutorůžová ložiska krytá žlutavými mastnými šupinami.

___

___

Příčina: nadměrná sekrece mazových žláz (seborea), porušení kyselého ochranného pláště kůže a mikrobiální faktory. Je zde také výrazná závislost na klimatických podmínkách, kdy se zlepšuje v létě a u moře a zhoršuje v zimních měsících.

Léčba: aplikace slabých kortikoidních přípravků v kombinaci s antibakteriálními přísadami a antimykotik. K doléčení jsou vhodné sirné a dehtové pasty nebo masti.

 

Jak se projevuje seboroická dermatitida - příznaky a projevy

  • onemocnění se projevuje již v prvních třech měsících života

  • mastné a pevně lpící šupiny ke kštici

  • ve kštici mohou šupiny vytvářet vyšší vrstvy (tinea amiantacea)

  • v podpaží a tříslech se tvoří nesvědící a nemokvající červené olupující se ložiska (erytematoskvamózní ložiska)

  • ložiska často bývají napadnutá kvasinkovou infekcí

  • pokud se neléčí dochází ke vzniku erytrodermie – tedy postižení celého těla, kdy kůže má načervenalý vzhled, šupinatí, mokvá a později hrubne a zvýšeně rohovatí

 

Seboroická dermatitida - fotografie, obrázky

obrázky a fotografie budou doplněny v průběhu roku 2019

Další články v této kategorii

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Psychotesty on-line.cz Bezplatná právní poradna.cz Moje starosti.cz Rady a návody Bylinky pro všechny