nesnasenlivost_mleka_kravskeho_mleka_laktozova_intolerance_.jpgLaktózová intolerance je nemoc projevující se nesnášenlivostí mléka, přesněji je to nesnášenlivost mléčného cukru, laktózy. V naší populaci se vyskytuje přibližně u každého desátého člověka. U černochů a asiatů se ovšem tato porucha vyskytuje u více než poloviny populace.

___

Symptomatika, jak se nemoc projevuje:

Laktóza se u nemocného nemůže naštěpit a leží ve střevě. Střevo se snaží zjednodušeně řečeno zředit svůj obsah a proto se do střevní dutiny začne střevní sliznicí nasávat voda. Kromě toho se nenatrávená laktóza dostane do tlustého střeva a tamní bakterie ji přeměňují na plyny. Vodnatá stolice a nadbytek střevního plynu se pak projevují pocitem plynatosti, křečemi a nepříjemným průjmem.

Příčina:

Problém se nachází v tenkém střevu. Laktóza je pro nás nevstřebatelná, ale u zdravých lidí mají buňky střevní sliznice k dispozici enzym laktázu, která je schopna laktózu rozštěpit. Laktóza se díky ní rozloží na jednodušší cukry a ty jsou střevem vstřebány. U nemocného tento enzym chybí. To je buď geneticky vrozená vada nebo ji lze získat při jiných poškozeních buněk střevní sliznice - nesnášenlivost mléčných výrobků vzniká často např. u celiakie.

Léčba:

Pacient musí přestat pít mléko, tím se ovšem připravuje o významný zdroj vápníku. Zejména u starších lidí je proto nutné, aby začali přijímat vápník v jiné formě (tablety, kysané mléčné produkty). Další možností, která však něco stojí, je přijímání enzymu laktázy v lékové formě.

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Psychotesty on-line.cz Bezplatná právní poradna.cz Moje starosti.cz Rady a návody Bylinky pro všechny