Obsedantně kompulzivní porucha, OCD - příznaky, projevy, symptomy

jak-se-projevuje-obsedantne-kompulzivni-porucha-priznaky-projevy-symptomyObsedantně kompulzivní porucha, OCD (anglicky obsessive-compulsive disorder) je psychiatrické onemocnění patřící mezi úzkostné chronické poruchy. Je charakterizován nutkáním jedince provádět soubor činností – rituály, či kompulze. Toto je spojeno s vtíravými myšlenkami, s úzkostí, že stane neštěstí, pokud tuto činnost nevykoná = obsese. Tyto impulze mohou být nenápadné až po velice zdlouhavé či nebezpečné rituály.

___

___

Nemocný si je obvykle vědom nesmyslnosti jeho jednání, ale nedokáže ho potlačit. Začátek obvykle mezi 18-25 rokem, průběh je vleklý a obvykle kolísá. Muži a ženy jsou postiženy stejně (není pohlavní predispozice). Léčba: k léčbě obsedantně kompulzivní poruchy se používá jak farmakoterapie (antidepresiva) tak psychoterapie (kognitivně behaviorální terapie). Nejúčinnější je však kombinace obojího. Při psychoterapii je pacient postupně vystavován situacím, které mu působí úzkost, a to tak dlouho, dokud nedojde k jejímu poklesu. Těmto situacím musí čelit, aniž by vykonal kompulzi. Kompulzí se pacient zbaví až po vyléčení obsesí, protože právě ty jsou jejich příčinou.

 

Jak se projevuje obsedantně-kompulzivní porucha - příznaky, projevy, symptomy

Nejčastější typy OCD:

  • obsese bez zjevných kompulzí (10 %)
  • nadměrný strach ze špíny a infekce (50 %) – např. opakované mytí rukou či sprchování 
  • kontrolování (strach z opomenutí, které by ohrozilo je nebo jiné lidi) (30 %) např. kontrolování, že je vypnutý vařič, či zamknuté dveře apod. typické "co když…."
  • jiné kompulze (opakování slov, čísel, dotykové kompulze) (10 %) - lze připodobnit k autistickým projevům

 

PŘÍBĚH Z PRAXE O PACIENTOVI S OBSEDANTNĚ-KOMPULZIVNÍ PORUCHOU (OCD) ZDE.

Přírodní lékárna Dr. Mix

Dr. MixVhodné bylinky, potraviny, pohybové aktivity... Nechte si sestavit rady přímo Vám na míru. Nahlédnout do poradny Dr. Mix lékárníka Ondřeje.

Další články v této kategorii