Onkologie (rakovina, nádory)

Rakovina hrtanu - příznaky, projevy, symptomy


rakovina-hrtanu-priznaky-projevy-symptomy-obrazek-fotografieRakovina hrtanu resp. hlasivek (anglicky laryngeal cancer, voice box cancer): rakovina hrtanu je nádorovým onemocněním postihujícím stěnu hrtanu. Nejčastěji (necelé dvě třetiny) se nachází právě v oblasti hlasivek, necelá třetina se nachází nad hlasivkami a pouze minimálně se může rakovina objevit ve stěně hrtanu pod hlasivkami.

___
___

Číst dál: Rakovina hrtanu - příznaky, projevy, symptomy

Rakovina hlasivek - příznaky, projevy, symptomy

rakovina-hlasivek-priznaky-projevy-symptomy-obrazek-fotografie-6Rakovina hrtanu resp. hlasivek (anglicky laryngeal cancer, voice box cancer): rakovina hrtanu je nádorovým onemocněním postihujícím stěnu hrtanu. Nejčastěji (necelé dvě třetiny) se nachází právě v oblasti hlasivek, necelá třetina se nachází nad hlasivkami a pouze minimálně se může rakovina objevit ve stěně hrtanu pod hlasivkami.
___
___

Číst dál: Rakovina hlasivek - příznaky, projevy, symptomy

Prolaktinom, adenom hypofýzy – příznaky, projevy, symptomy

prolaktinom-adenom-hypofyzy-priznaky-projevy-symptomy-4Prolaktinom (anglicky prolactinoma) je označení pro prolaktin produkující adenom hypofýzy. Jedná se tedy o endokrinologické onemocnění, které je charakterizované zvýšeným množstvím prolaktinu v krvi - tzv. hyperprolaktinémií. Příčina těchto nádorů není kromě syndromů se známým genetickým defektem (např. syndrom MEN-1) známá.
___
___

Číst dál: Prolaktinom, adenom hypofýzy – příznaky, projevy, symptomy

Karcinoid, karcinoidový syndrom – příznaky, projevy, symptomy

karcinoid-karcinoidovy-syndrom-priznaky-projevy-symptomy-3Karcinoid (carcinoid, carcinoid syndrome) patří mezi endokrinologická onemocnění. Jedná se o nádor vznikající z tzv. chromafinních buněk, které se vyskytují v řadě orgánů. Základní vlastností těchto buněk je schopnost produkovat aminy (např. serotonin) a polypeptidy (např. neurokinin A).
___
___

Číst dál: Karcinoid, karcinoidový syndrom – příznaky, projevy, symptomy

Grawitzův tumor, rakovina ledviny – příznaky, projevy, symptomy

grawitzuv-tumor-rakovina-ledviny-priznaky-projevy-symptomy-0Grawitzův tumor (renální karcinom, adenokarcinom, rakovina ledviny, anglicky Grawitz tumour, renal cell carcinoma) patří mezi nejvýznamnější zhoubný nádor ledvin. Tento adenokarcinom vyrůstá z buněk proximálního tubulu a představuje asi 3 % všech malignit. Grawitzův tumor se vyskytuje častěji u nemocných s chorobou Von Hippelovou-Lindauovou, podkovovitou ledvinou a vrozenými polycystickými ledvinami. Prognóza této choroby závisí podobně jako u jiných nádorů na jejím rozsahu.
___
___

Číst dál: Grawitzův tumor, rakovina ledviny – příznaky, projevy, symptomy

Nádor svalu, rabdomyosarkom - příznaky, projevy, symptomy

jak-se-projevuje-rabdomyosarkom-priznaky-projevy-symptomyRabdomyosarkom, sarkom z příčně pruhované svalové hmoty (anglicky rhabdomyosarcoma) je vzácný vysoce zhoubný nádor kosterní svaloviny vyskytující se především v dětském věku v dospělosti se vyskytuje výjimečně. Je velmi agresivní a brzy metastazuje a metastázy se mohou objevit i s odstupem několika let.

___

___

Číst dál: Nádor svalu, rabdomyosarkom - příznaky, projevy, symptomy

Nádor nedledviny, feochromocytom - příznaky, projevy, symptomy

jak-se-projevuje-feochromocytom-nador-nadledviny-priznaky-projevy-symptomyFeochromocytom (pheochromocytoma) je nádor jehož buňky produkují tzv. katecholaminy (adrenalin, noradrenalin, dopamin) a ve většině případů vycházejí z buněk dřeně nadledvinek. Maligní (zhoubnou) formu představuje cca 10%. Nadprodukce katecholaminů (obvykle záchvatovitého charakteru)vede k různě vyjádřeným klinickým příznakům-jako je porucha regulace krevního tlaku či glukózové tolerance. Příznaky mohou být vyvolány fyzickou námahou, stres.

___

___

Číst dál: Nádor nedledviny, feochromocytom - příznaky, projevy, symptomy

Rakovina, nádor žlučových cest - příznaky, projevy, symptomy

jak-se-projevuje-rakovina-zlucovych-cest-priznaky-projevy-symptomyNádory žlučových cest (anglicky bile duct caner) tvoří asi 2% všech nádorů (obvykle se jedná o adenokarcinom – karcinom žlázového epitelu), vyskytují se bez rozdílu pohlaví. Jako příčina se zvažují karcinogeny (látky způsobující nádorové bujení) zevního prostředí, či parazité ve žlučových cestách. Vztah k cholelithiáze (přítomnost kamínků ve žlučových cestách) není zřejmý, vyskytuje se asi u čtvrtiny pacientů.

___

___

Číst dál: Rakovina, nádor žlučových cest - příznaky, projevy, symptomy

Karcinom, rakovina žlučníku – příznaky, projevy, symptomy

jak-se-projevuje-rakovina-zlucniku-priznaky-projevy-symptomyVznik karcinomu, tedy rakoviny žlučníku je často ovlivněn přítomností cholecystolithiázy (žlučových kamínků ve žlučovém měchýři). Podstatná je doba působení (dráždění), složení žluči, kacifikace žlučníkové stěny (ukládání vápníku – tzv. porcelánový žlučník), některé infekce žlučových cest, karcinogenní (způsobující rakovinové bujení) látky. 

___

___

Číst dál: Karcinom, rakovina žlučníku – příznaky, projevy, symptomy

Hepatoceulární karcinom, rakovina jater – příznaky, projevy, symptomy

jak-se-projevuje-hepatocelularni-karcinom-rakovina-jater-priznaky-projevy-symptomyHepatoceulární karcinom neboli laicky řečeno rakovina jater celosvětově obsazuje 5. místo mezi malignitami. Je úzce spjat s virovými chorobami jater (zvláště hepatitida typu B a C) a dále s jaterní cirhózou. V našich geografických podmínkách je jeho výskyt spíše vzácný. Obvykle vzniká po 10-30 letech po infekci viry hepatitidy. K dalším vlivům (příčinám) patří pití alkoholu (alkoholismus a terén jaterní cirhózy), dále u nemocných s hematochromózou, porfyrií (metabolické onemocnění jater).

___

___

Číst dál: Hepatoceulární karcinom, rakovina jater – příznaky, projevy, symptomy

Další články v této kategorii