Onkologie (rakovina, nádory)

Nádor, karcinom choroidálního plexu mozku - příznaky, projevy, symptomy

nador-karcinom-choroialniho-plexu-mozku-priznaky-projevy-symptomyPapilokarcinom plexus choroideus (anglicky choroid plexus papilocarcinoma) je řazen mezi papilární nádory mozku, konkrétně mezi gliomy. Vyskytuje se v komorovém systému mozkových struktur. Celkově tvoří asi 1% ze všech mozkových nádorů. Jeho nejčastější výskyt pozorujeme v asijských zemích a více u dětské populace, kde je jeho výskyt téměř 20%.
___
___

Číst dál: Nádor, karcinom choroidálního plexu mozku - příznaky, projevy, symptomy

Ependymom mozku - příznaky, projevy, symptomy

Ependymom (anglicky ependymoma) je nádor vycházející z buněk nervového systému, konkrétně ependymových buněk (buňky vystýlající komorový systém mozku). Vyskytuje se po celé délce nervové osy v komorovém prostoru. Nejčastěji vzniká ve IV. komoře. Především jeho výskyt pozorujeme u dětí a mladých lidí. Můžeme jej rozdělit na benigní (nezhoubný), semimaligní a na anaplastickou formu.
___
___

Číst dál: Ependymom mozku - příznaky, projevy, symptomy

Karcinom, rakovina vaječníku, vaječníků - příznaky, projevy, symptomy

karcinom-rakovina-vajecniku-vajecniku-priznaky-projevy-symptomy-6Zhoubné nádory vaječníků (ovarian cancers) jsou predisponovány věkem a obezitou ženy. Dále se na jejich vzniku podílejí dědičné faktory. Udává se, že při pozitivní rodinné anamnéze je riziko vzniku těchto nádorů až 8x vyšší. Vliv mají i hormonální výkyvy, tudíž ženy užívající HAK, jsou relativně chráněny.
___
___

Číst dál: Karcinom, rakovina vaječníku, vaječníků - příznaky, projevy, symptomy

Karcinom, rakovina dělohy (těla dělohy) - příznaky, projevy, symptomy

karcinom-rakovina-delohy-tela-delohy-priznaky-projevy-symptomy-5Nádory děložního těla (anglicky uterine canacer) - jejich výskyt tohoto nádoru neustále stoupá. Většina nemocných žen onemocní po 60 roce života. Nádory děložního těla rozdělujeme do dvou základních skupin, a to na různé varianty adenokarcinomů endometria, které mají velice dobrou prognózu, a na sarkomy, jež jsou mnohem agresivnější.
___
___

Číst dál: Karcinom, rakovina dělohy (těla dělohy) - příznaky, projevy, symptomy

Rakovina pysků, rodidel, lůna - příznaky, projevy, symptomy, fotografie, obrázek

rakovina-pysku-rodidel-luna-priznaky-projevy-symptomyZhoubné nádory vulvy (anglicky vulvar cancer) nebývají příliš časté. Představují asi 3–5 % gynekologických karcinomů, bohužel v posledních 20 letech je uváděn nárůst výskytu až 8 %. Toto pravděpodobně souvisí se stále se prodlužujícím věkem žen. Přestože jsou tyto nádory málo časté, úmrtnost je naopak poměrně vysoká.
___
___

Číst dál: Rakovina pysků, rodidel, lůna - příznaky, projevy, symptomy, fotografie, obrázek

Rakovina děložního hrdla, vaječníků, vulvy - příznaky, projevy, symptomy

rakovina-delozniho-hrdla-vajecniku-vulvy-priznaky-projevy-symptomy-2Zhoubné nádory gynekologického rázu (gynecologic cancers) se podílejí přibližně 15 % na všech nádorech u žen. Počet nově zjištěných případů stoupá, což je dáno především vyšším věkem, kterého se ženy dožívají. Bohužel některé z nádorů se nedaří včas diagnostikovat, naopak některé z nich již můžeme diagnostikovat v raném stádiu.
___
___

Číst dál: Rakovina děložního hrdla, vaječníků, vulvy - příznaky, projevy, symptomy

Nádory, rakovina vulvy - příznaky, projevy, symptomy

nadory-rakovina-vulvy-priznaky-projevy-symptomy-101Zhoubné nádory vulvy (anglicky vulvar cancer) nebývají příliš časté. Představují asi 3–5 % gynekologických karcinomů, bohužel v posledních 20 letech je uváděn nárůst výskytu až 8 %. Toto pravděpodobně souvisí se stále se prodlužujícím věkem žen. Přestože jsou tyto nádory málo časté, úmrtnost je naopak poměrně vysoká.
___
___

Číst dál: Nádory, rakovina vulvy - příznaky, projevy, symptomy

Respirační papilomatóza - příznaky, projevy, symptomy

respiracni-papilomatoza-priznaky-projevy-symptomy-0 copyRespirační papilomatóza (anglicky laryngeal papillomatosis, recurrent respiratory papillomatosis, glottal papillomatosis) je onemocnění s genetickou predispozicí, při kterém se objevují nádory rostoucí v různých částech dýchacích cest. Ačkoli nádory mohou růst kdekoli v dýchacím ústrojí, nejčastěji na jejich přítomnost upozorní problémy s hlasivkami, jelikož se vyskytují v jejich okolí v hrtanu.
___
___

Číst dál: Respirační papilomatóza - příznaky, projevy, symptomy

Endometriální karcinom, rakovina endometria (dělohy) - příznaky, projevy, symptomy

Karcinom, rakovina endometria (rakovina dělohy, endometrial cancer, endometrial carcinoma) je jeden z nejčastějších typů nádorů gynekologického typu. Je důsledkem abnormálního vývoje buněk vnitřní výstelky dělohy (endometria). Nejčastěji se vyskytuje po menopauze, ale není výjimkou, že se vyskytne i před klimakteriem.
___
___

Číst dál: Endometriální karcinom, rakovina endometria (dělohy) - příznaky, projevy, symptomy

Lynchův syndrom - příznaky, projevy, symptomy

lynchuv-syndrom-priznaky-projevy-symptomy-9Lynchův syndrom (tedy hereditární nepolypózní kolorektální karcinom, anglicky Lynch syndrome = hereditary non-polyposis colorectal cancer) je geneticky podmíněné (vrozené) onemocnění, jež je spojeno s častějším výskytem nádorových onemocnění, především některých forem rakoviny tlustého střeva.
___
___

Číst dál: Lynchův syndrom - příznaky, projevy, symptomy

Další články v této kategorii