Onkologie (rakovina, nádory)

Inzulinom, insulinom (nádor tvořící inzulín) - příznaky, projevy, symptomy

inzulinom insulinom nador tvorici inzulin priznaky projevy symptomyInzulinom (jinak taky nezidiom, anglicky: insulinoma/nesidioma) je poměrně vzácný nádor slinivky břišní (pankreatu) produkující nadměrné množství inzulinu a způsobující časté recidivující hypoglykemie (nízká hladina cukru v krvi). Nemusí být vždy zhoubný, ale i nezhoubný inzulinom může své nositele ohrozit na životě.
___
___

Číst dál: Inzulinom, insulinom (nádor tvořící inzulín) - příznaky, projevy, symptomy

Myelolipom nadledviny - příznaky, projevy, symptomy

myelolipom nadledviny priznaky projevy symptomyMyelolipom nadledviny (anglicky adrenal myelolipoma) - je to raritní benigní nádor nadledvinky, složený z tukové tkáně a krvetvorných elementů. Může být spojen s endokrinními poruchami, jako hermafroditizmem, Cushingovou chorobou, Addisonovou chorobou a dalšími, nebo obezitou neznámé příčiny.
___
___

Číst dál: Myelolipom nadledviny - příznaky, projevy, symptomy

Kožní karcinom z Merkelových buněk, Merkel cell skin carcinoma - příznaky, projevy, symptomy

kozni karcinom z merkelovych bunek merkel cell skin carcinoma priznaky projevy symptomyKožní karcinom z Merkelových buněk (anglicky Merkel cell skin carcinoma) - jedná se o vzácné, ale vysoce agresivní, nádorové onemocnění kůže vyskytující se především na slunci exponovaných místech u starších mužů, bělochů. Výrazně častější a v mnohem mladším věku je jeho záchyt u jedinců s oslabenou imunitou.
___
___

Číst dál: Kožní karcinom z Merkelových buněk, Merkel cell skin carcinoma - příznaky, projevy, symptomy

Paragangliom - příznaky, projevy, symptomy

paragangliom priznaky projevy symptomyParagangliom (anglicky paraganglioma) je vzácný neuroendokrinní nádor vycházející z buněk paraganglií, která jsou součástí autonomního nervového systému. Lokalizovaný může být na hlavě, krku, v oblasti hrudníku nebo břicha, avšak více než 80% vyrůstá z dřeně nadledvinek.
___
___

Číst dál: Paragangliom - příznaky, projevy, symptomy

Nasální chondromesenchymalní hamartom (NCMH) - příznaky, projevy, symptomy

nasalni chondromesenchymalni hamartom ncmh priznaky projevy symptomyNasální chondromesenchymalní hamartom (anglicky nasal chondromesenchymal hamartoma, anglická zkratka NCMH)  je nezhoubný nádor postihující nasální dutinu. Obvykle se vyskytuje u malých dětí či u kojenců. Základem nádorových buněk jsou buňky chrupavky. Nejčastějším místem výskytu nasálního chondromesenchymalního hamartomu je nosní přepážka, vzácněji se pak vyskytuje v dutinách.
___
___

Číst dál: Nasální chondromesenchymalní hamartom (NCMH) - příznaky, projevy, symptomy

Merkel cell karcinom - příznaky, projevy, symptomy, fotografie, obrázek

merkel cell karcinom priznaky projevy symptomy obrazek fotografieMerkel cell karcinom (kožní APUDom, primární neuroendokrinní karcinom kůže, primární malý karcinom kůže, trabekulární karcinom kůže, anglicky Merkel cell carcinoma - MCC) Merkel cell karcinom je vzácný a vysoce agresivní typ rakoviny kůže, který je způsobený převážně nádorovými Merkelovými buňkami, které jsou napadeny polyomavirem (MCV). Byl objeven vědci na Universitě v Pittsburghu v roce 2008.

___

___

Číst dál: Merkel cell karcinom - příznaky, projevy, symptomy, fotografie, obrázek

Jaterní solitární fibrózní tumor - příznaky, projevy, symptomy

jaterni-solitarni-fibrozni-tumor-priznaky-projevy-symptomyJaterní solitární fibrózní tumor (anglicky solitary fibrous liver tumor, SFT) se řadí mezi vzácné nádory. Poprvé jej popsali lékaři Klemperer a Robin již v roce 1931. Tento nádor postihuje jaterní tkáň, ve které najdeme samostatnou nádorovou hmotu, odtud název solitární. Většinou se chová nezhoubně, i přesto může metastazovat.

___

___

Číst dál: Jaterní solitární fibrózní tumor - příznaky, projevy, symptomy

Hemangioendoteliom - příznaky, projevy, symptomy

hemangioendoteliom-priznaky-projevy-symptomyHemangioendoteliom (anglicky hemangioendothelioma) je nádor, který pochází z buněk tvořících cévní stěnu. Vyskytuj se v několika formách, kdy tzv. epiteloidní forma je málo zhoubná (má nízkou malignitu), ale může metastazovat, naopak forma vřetenobuněčná je považována za nezhoubnou.

___

___

Číst dál: Hemangioendoteliom - příznaky, projevy, symptomy

Endodermální sinusový nádor, yolk sac tumor - příznaky, projevy, symptomy

endodermalni-sinusovy-nador-yolk-sac-tumor-priznaky-projevy-symptomyYolk sac tumor (endodermální sinusový nádor, EST, YST) je nádor vycházející ze zárodečných buněk žloutkového váčku. Odtud také název Yolk sac. Jedná se o nejběžnější testikulární resp. ovariální nádor u dětí do 3 let. Má však velmi dobrou prognózu. Vyskytuje se jak u dívek, tak u chlapců.

___

___

Číst dál: Endodermální sinusový nádor, yolk sac tumor - příznaky, projevy, symptomy

Thékom (nádor vaječníku) - příznaky, projevy, symptomy

thekom-nador-vajecniku-priznaky-projevy-symptomyThékom (thecoma) je nádor, který postihuje vaječníky. Nádorové buňky vycházejí z epitelu théky (jde o mezenchymální nádor), odtud název thékom. Jde o nádor nezhoubný. Postihuje spíše ženy ve vyšším věku, tedy po menopauze. Často nádor nevychází pouze z buněk théky, ale má také fibrózní (vazivovou složku) a poté se nazývá fibrothékom.

___

___

Číst dál: Thékom (nádor vaječníku) - příznaky, projevy, symptomy

Další články v této kategorii